O.A.'nın cezası onandı

Trabzon'daki Santa Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santaro'yu tabancayla vurarak öldüren O.A.'ya, olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğu için verilen indirimli ceza, Yargıtay tarafından onandı.

ANKARA/TRABZON - Trabzon'daki Santa Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santaro'yu tabancayla vurarak öldüren O.A.'ya, olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğu için verilen indirimli ceza, Yargıtay tarafından onandı. Rahip Andrea Santaro, 5 Şubat 2006 tarihinde Sancta Maria Kilisesi'nde uğradığı saldırıda ölmüştü. Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi, O.A.'yı, 'tasarlayarak adam öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptırmış; ancak O.A. olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğu için 20 yıl hapse, daha sonra da iyi halden 16 yıl sekiz aya indirmişti. O.A. 'ruhsatsız silah taşımaktan' 1 yıl 1 ay 10 gün, 'genel güvenliği tehlikeye düşürmek' suçundan da 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasında çarptırılmıştı. Böylece O.A.'nın cezası 18 yıl 10 ay 20 güne çıktı.
Babaya bak!
Cezanın onanmasına ailesi tepki gösterdi. Baba Hikmet A., oğlunun pişman olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Şok olduk. Bizim papazla bir işimiz yoktu. Sorduğumuz kişiler cezanın düşeceğini söylediler. Müftü'yü vursaydı üç yıl sonra çıkardı." (Radikal, dha)