O an geldi, Güldemir veda etti

51 yaşında hayata veda eden gazeteci Ufuk Güldemir'in cenaze töreni yarın yapılacak.

Medyanın acı günü

Pankreas kanseri tedavisi gören Habertürk'ün sahibi Ufuk Güldemir dün yaşamını yitirdi. Basın dünyası yasta. Ertuğrul Özkök: "Türk basını devrimci bir mensubunu yitirdi." Sedat Ergin: "Gazeteci olmasa Türkiye'nin en iyi sosyoloğu olurdu."

İSTANBUL - "Ölümlülükle travmatik tanışma, ölümlü olduğunu kavrama. E kolay değil. Teşhis konulana kadar, sevmediklerimle konuşmak istemiyordum. Teşhisten sonra da, sevdiklerimle konuşmak istemedim. Yumruk boğazımda, nefesim kesiliyordu..." Ufuk Güldemir, pankreas kanseri teşhisi konulduğunda neler hissettiğini, geçen yıl böyle anlatmıştı. Bir yılı aşkın süredir pankreas kanseriyle mücadele eden gazeteci Ufuk Güldemir, dün sabaha karşı 51 yaşında hayata veda etti.
Güldemir, mesleğe muhabirlikten başlayıp patronluğa yükselen, av tutkusuyla konuşulan, ölümünden önce bazı yazarlarla 'ölüm ve avcılık' üzerine polemiklere giren ve birçok ilke imza atan renkli bir ki-
şilikti. Elazığ'da doğdu, mesleğe 1974'te foto muhabiri olarak başladı. 1987'de Cumhuriyet Gazetesi Washington temsilciliğine atandı ve beş yıl bu görevi sürdürdü. Döndükten sonra da Star Televizyonu'nda haber müdürlüğüne getirildi. Ar-dından Show TV'ye Haber Genel Yayın Yönetmeni olarak geçti. 1995'te önce Milliyet'te, sonra Sabah'ta Genel Yayın Müdürü oldu. 1999'da Türkiye'nin ilk internet haber portalı www.haberturk.com'u kurdu. 2001'de siteye, Habertürk TV ve Habertürk Radyo eklendi.
'Kanat Operasyonu', 'Teksas Malatya' ve 'Çevik Kuvvet'in Gölgesi'nde' isimli kitapları vardı. Ancak Güldemir'in adı gazeteciliğiyle olduğu kadar avcılık merakıyla da birlikte anılıyor ve bu konuda eleştiriliyordu. Özellikle avladığı bir ayıyla çekilmiş fotoğrafının gazetelerde yayımlanması tepkilere yol açmıştı.
Geçen yıl, pankreas teşhisi kondu, ardından tedavi için ABD'ye gitti. Türkiye'ye dönüşte, Hürriyet gazetesinde Ayşe Arman'la yaptığı söyleşide hastalığını şöyle anlatmıştı:
"Samimi hissim şu: 'Ben, ne zaman öleceğini bilen şanslı insanlardan biri olarak kabullendim kendimi. Mesela sen şanssız bir kulsun. Ne zaman öleceğini bilmiyorsun. Oysa, ben biliyorum. Hazırlıklarımı ona göre yapabilirim, yaptım. Her şeyi mücadeleyle kazandım. Ölümü de böyle karşılayacağım. Ne zaman karar verirsem o zaman öleceğim. Şimdilik yaşamayı düşünüyorum...'"
Yarın son yolculuğuna uğurlanacak olan Güldemir'in ölümüyle, kurucusu olduğu Habertürk TV'ye taziye mesajları yağdı. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, "Türk basını devrimci bir mensubunu kaybetti. Son 30 yılda yeni fikirleri, yenilikleri, ileriye açıklığı, kalıpları kırmayı hedefleyen çok önemli bir simasını kaybetti. Son zamanlarda çok sık buluştuk. Yelkenli alacaktı. Beraber gezecektik" dedi.
'Çok iyi sosyolog olurdu'
Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin de Güldemir'i "Ufuk için söylenecek çok şey var. Gazeteciliği hakkında herkes bir şey söyleyecektir. Ama gazeteci olmasaydı, örneğin sosyolog olsaydı dünya çapında bir sosyolog olurdu. Çok önemli kavramlar üretirdi. Müteşebbis olsaydı, büyük işler başarırdı. Bu Allah vergisi, çok yetenekliydi ve zekiydi" diye anlattı. Reha Muhtar ise Türk basınının Ufuk Güldemir'i arayacağını belirterek, "Medyada bağımsız gazetecilik yapabilmek, özgür ve kıvrak bir zekâya sahip olabilmek, editoryal bağımsızlığı savunabilmek, dünyada ve Türkiye'de de azalan bir özellik" diye konuştu.