O artık şampiyon!

Onun adı Veysel Tuvgan. Okuma yazma bilmediği için sınıftan kovuldu. Annesinin çabasıyla okuma yazma öğrendi. Çin'deki Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları'na katılıp iki altın madalya kazandı.

KOCAELİ - Okuma-yazma bilmediği için sınıftan kovulan Veysel Tuvgan, annesi Şerife Tuvgan'ın çabası sayesinde okuma-yazmayı öğrendi; Çin'de yapılan Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları'na katıldı; 50 metre koşuyla uzun atlamada altın madalya kazandı.
18 yaşındaki Veysel'in rahatsızlığı merkezi sinir sistemindeki hasara bağlı 'hafif derece mental reterdasyon'. Kocaeli'ndeki pek çok okul, bu nedenle Veysel'i kabul etmemiş. Kabul edildiği üç okulunsa Veysel'e pek bir faydası olamamış. Altı çocuk annesi Şerife Tuvgan, "Veysel, özel eğitim birimi olmadığı için diğer öğrencilerle aynı sınıfta eğitim gördü" dedi, "Ama ilgisizlik nedeniyle okuldan soğudu, 15'ine kadar okuma-yazma öğrenemedi. Bir gün ağlayarak geldi, defterlerini, kitaplarını sobaya atmaya başladı. Okuma-yazma bilmiyor diye öğretmeni onu sınıftan kovmuş."
Okuyamadan yazamadan beşinci sınıfa kadar gelen Veysel, zamanla toplumdan uzaklaştı, eve gelen misafirlerden bile kaçmaya başladı. Gittiği rehabilitasyon merkezi 'onu daha bunalıma sokmuştu'. Ama anne-oğulun hayatındaki dönüm noktası baba Yıldan Tuvgan'ın Veysel'e Kocaeli'ne gidip alışveriş yapmasını istediği gün oldu.
Veysel, annesini mutfağa çağırıp "Anne okuma-yazmam yok ki hangi arabaya bineceğim" deyince içi sızlayan Şerife Tuvgan, bir hamle daha yaparak oğluna yeni bir rehabilitasyon merkezi buldu. Merkezi çok seven Veysel, iki yılda okuma-yazmayı öğrenmekle kalmadı, özgüvenini ve spora olan yeteneğini de keşfetti. Oğlunun rehabilitasyon merkezinde olimpiyatlara hazırlandığını söyleyen Şerife Tuvgan, o günleri anlatırken hâlâ heyecanlı: "Bir zamanlar kent merkezine gidemezken artık Çin'e gidecek duruma geldin dedim. Televizyonda altın madalya aldığını öğrenince gurur duydum, sevinç çığlıkları attım."
Gülle atmada Türkiye rekorunun sahibi Veysel'se "Dilek Sabancı'nın da bu işlerde pek çok emeği geçti. Bize nazar değmesin diye nazar boncuğu dağıttı. Çin'e birlikte gittik" dedi.
Antrenörü Cengiz Göktaş'ın verdiği bilgiye göre iki yıl önce el-göz koordinasyonsuzluğu nedeniyle çok basit hareketleri bile yapmakta güçlük çeken Veysel Tuvgan, geçen ay Şanghay'da yapılan olimpiyatlarda 7 bin sporcu içinde iki altın kazandı. Türk oyuncular Şanghay'dan 15 altın, 23 gümüş ve 17 bronz, toplam 55 madalyayla döndü.