'O belgeler MİT içinden sızdırıldı'

'O belgeler MİT içinden sızdırıldı'
'O belgeler MİT içinden sızdırıldı'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Taraf gazetesinde yayımlanan 2004 MGK kararları doğrultusunda yapılan fişleme iddialarını değerlendirdi. Çelik, “MİT’in veritabanında bir araya getirilen bilgiler içeridekiler tarafından adı geçen gazeteye servis edilmiştir. Araştırma vardır ama yazılı bir soruşturma açılmış mı emin değilim” dedi. Çelik dün düzenlediği basın toplantısında 2004 MGK kararları doğrultusunda yapılan fişleme iddialarını değerlendirdi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve ilgili Müsteşar Yardımcısıyla da görüştüğünü ifade eden Çelik, şunları söyledi: “Hiçbir kurum ve kişiyle bu belgeler paylaşılmamıştır. Bu aslında hiçbir şekilde işleme girmemiş olan bir belgedir. Belge doğrudur. Uygulamaya girmemiş bir belgedir. Fişlemeyle ilgili böyle bir alçaklığa AK Parti göz yummaz.”

Paranoyaya dönüşmemeli

MİT’in son yıllarda cemaatleri hedef olmaktan çıkardığını belirten Çelik, “Dini hassasiyeti olan Müslim veya gayrimüslim hiçbir kurum, camia, cemaat MİT’in hedefi durumunda değildir. Bunu bir paranayaya dönüştürmenin anlamı yok” diye konuştu. Çelik, belgelerin sızdırılması konusunda bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağının sorulması üzerine, “İster MİT, ister emniyet ister bir başka kurum. Her kurumda yanlış yapacak insanlar vardır. MİT kendi iç mekanizması içerisinde eğer bir arıza varsa, bu sızmalar arızaları gösteriyor. O yanlış kişilerin yanlış icraatleri olabilir. Kurumların gereğini yapması lazım” dedi.
Belgelerin neden sızdırıldığı sorusuna ise Çelik, “Böyle bir tartışma gündeme geldi ‘Acaba bunu kızdırmak için neler yapabiliriz’ gayretinde olanlar, ‘Bak şurada da bu vardı, yaklaşımında olanlar var. Ben iyi niyet görmüyorum” diye cevap verdi.