'O çocukların da hakları yok mu?'

Mersin'deki 'Türk bayrağını yere atma' olayıyla ilgili olarak altı sivil toplum örgütü, 'duyarlılık çağrısı' yaptı. Toplumun hassasiyetinin anlayışla karşılandığı belirtilen açıklamada, çocuk hakları ihlallerine dikkat çekildi.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Mersin'deki 'Türk bayrağını yere atma' olayıyla ilgili olarak altı sivil toplum örgütü, 'duyarlılık çağrısı' yaptı. Toplumun hassasiyetinin anlayışla karşılandığı belirtilen açıklamada, çocuk hakları ihlallerine dikkat çekildi.
18 yaşından küçük zanlıların Çocuk Şubesi'ne götürülmesi gerekirken, Mersin'deki olayda altı çocuk Terörle Mücadele Şubesi'ne alınıp sorgulandı. Yüzlerinin televizyon veya gazetede kapatılması gerekirken, özellikle Mersin medyası çocukları teşhir etti. Altı çocuğun tutuklandığı olayın ardından, önceki gün 11 yaşındaki M.A. tahliye edildi.
Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği, Dostlar Dayanışma Derneği, Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği (ÖZGEDER), Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Çocuk Hakları Grubu'nun ortak açıklamasında, çocuk hakları ihlaline dikkat çekildi. Açıklamada, "12-17 yaşlarındaki altı çocuğun, Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre, her koşulda tarafsız bir yargılanma süreci geçirmeleri ve tekrar toplumla bütünleşebilmeleri için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Basını, bu çocukların 'geleceklerini ve haklarını' göz önünde tutarak yayıncılık yapmaya davet ediyoruz" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7434417434410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.