O dava rekortmeni

Tes-İş Diyarbakır 1 No'lu Şube Başkanı ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Ali Öncü hakkında 42 dava sürerken, yedi davası affa uğradı, bir cezası da ertelendi.
Haber: NAMIK DURUKAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Tes-İş Diyarbakır 1 No'lu Şube Başkanı ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Ali Öncü hakkında 42 dava sürerken, yedi davası affa uğradı, bir cezası da ertelendi. Günlerini adliye koridorlarında geçiren Öncü, "Konuşmanın özgür olduğu bir Türkiye hayali kuruyorum" dedi.
Katıldığı çeşitli toplantılarda yaptığı konuşmalar incelemeye alınıp soruşturma konusu yapılan Öncü hakkında Diyarbakır DGM ile asliye ceza mahkemelerinde bugüne kadar 50 dava açıldı. Öncü, bu davalardan birinde bölücü propaganda yaptığı gerekçesiyle iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak bu cezası beş yıl ertelendi. Öncü'nün yedi davası ise Şartla Tahliye Yasası nedeniyle ertelendi.
'Avrupa çoktan aştı'
Öncü, açılan davaların birbirine benzer olduğunu ve bu tür suçlarla açılan davalara Avrupa'da artık rastlanmadığını belirterek, "Öne çıkarılan suç unsuru bölücü propaganda şeklindedir. Bugün model aldığımız Avrupa demokrasisinde bunlar uzun yıllar öncesinde aşılmış şeylerdir" diye konuştu.