@ismailsaymaz

O dayağa tanık olan esnaf da isyan etmiş

O dayağa tanık olan esnaf da isyan etmiş
O dayağa tanık olan esnaf da isyan etmiş
Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüne dövüldüğü sokakta birçok esnaf tanıklık yaptı: "Sivil polis ve sivil 4-5 kişi, birini dövüyorlardı, 'Yazık' diye bağırdım."
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’de, Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü Sanayi Sokak esnafı da polis ve sopalı sivillerin birlikte davrandıklarına tanık olup isyan etti. Sokaktaki keşif işlemi sırasında dinlenen berber Habil Kuru, “4-5 kişinin bir kişiyi saat 01.00 sularında dövdüğünü gördüm. Bu kişiler arasında sivil polisler ve sivil kişiler vardı. Hatta bu kişilere bağırarak, ‘4-5 kişi bir kişiyi dövüyorsunuz, yazık’ diye seslendim” dedi. Pantoloncu Mehmet Avcı, Ali İsmail Korkmaz’ı kastederek, “Kırmızı montlu bir çocuğun yere yıkıldığını gördüm” diye konuştu.
Eskişehir Savcılığı, 19 Haziran’da Sanayi Sokak’a giderek, keşif işlemi yaptı. Keşif sırasında esnafın ifadesi alındı. Berber Habil Kuru sokakta hem dükkânının hem de evinin bulunduğunu vurguladı. Olayları ilkin pencereden izlediğini, sonra sokağa indiğini kaydeden Kuru, olayla ilgili gözaltına alınıp serbest bırakılan Serkan K.’yi polislerin arasında gördüğünü belirtti. Kuru, “Bu şahıs Çevik Kuvvet’in içinde bulunuyordu. ‘Bana Tatar Ramazan derler’ diyerek polislerin yanında bulunuyordu. Gelen gideni polislerle birlikte dövüyordu. Ancak bu şahsın kırmızı montlu bir şahsı dövdüğünü görmedim” dedi. En sonunda polislere isyan ettiğini söyleyen Kuru, şöyle devam etti:
“4-5 kişinin bir kişiyi saat 01.00 sularında dövdüğünü gördüm. Bu kişiler arasında sivil polisler ve sivil kişilerin bulunduğunu gördüm. Hatta bu kişilere evimden bağırarak, ‘4-5 kişi bir kişiyi dövüyorsunuz, yazık’ diye seslendim. Evimden indiğimde 01.30-02.00 sularında bitmişti. Bu sakallı şahsın spor açık renkli bir araçla ayrıldığını gördüm. Aşağı indikten sonra polislere, ‘Bu adamı yanınızda barındırıyorsunuz’ dediğimde oralı olmadılar. Eşofmanlı kişinin elinde bizim Harman Fırın’ın odunlarına benzer bir sopa vardı.”

‘Kırmızı montlu yere yıkıldı’

Pantoloncu Mustafa Avcı da sokakta bulunduğu sırada kırmızı montlu bir çocuğun yere yıkıldığını anlatarak, “Olay tarihi gecesinde fırın ile Tekel bayii önünde zayıf yapılı bir şahsın polislere hitaben ’Bana bırakın, ben MHP ’liyim, asarım, keserim’ şeklinde bağırıyordu. hafif kamburumsu, sakallı, 1.60-1.65 boylarında, üzerinde o gece ceket vardı” dedi.
Melis Çay Ocağı’nın sahibi Seyit Can Gül ise kepengi indirip Harman Fırını’nın önünde beklerken, polis tarafından eylemci sanıldığını kaydederek, “Fırın önünde beklerken sivil polisler geldi, beni eylemci sandılar. Copla bana vurdular. O sırada fırın sahibi İsmail geldi. ‘Bu çocuk esnaftır’ deyince bıraktılar” diye konuştu.
Armaks adlı işyerinin sahibi Mustafa Arslan, o gece polislerce kovalandığını belirterek, “Bunun üzerine Kurtuluş Kapalı Pazarı’nın oraya doğru koşarak gittiğimiz sırada Kanaat Bakkal’ın önünde resmi giyimli polisler bulunuyordu. ‘Esnafız’ diye bağırdık. Polis eşliğinde dükkânımıza girdik. Harman Fırını önünde beklediğim sırada elinde çubuk bulunan bir kişi sırtıma vurdu. ‘Ben esnafım’ deyince özür diledi” diye anlattı.

İki tanık daha çıktı: İsmail’i üç kez dövdüler


Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na önceki gün başvuran iki tanık, Ali İsmail Korkmaz’a benzediğini iddia ettikleri bir gencin Sanayi Sokak’ta dövülmesine ilişkin ifade verdi. Sokağa yakın noktalarda oturan tanıklar, 7-8 sivil polisin ellerinde cop ve telsiz, yüzlerinde maskeyle sokağa girdiklerini, ilkin eylemci sandıkları esnafı dövdüklerini savundu. Yunus Emre Caddesi’ne gaz bombası atılması üzerine, birinin Ali İsmail Korkmaz olduğu iddia edilen iki gencin Sanayi Sokak’a girdiğini iddia eden tanıklar “Ali İsmail’i yere düşüren 4-5 kişi sopa ve coplarla vurdu. Ali İsmail yere düştü, baygınlık geçirdi. Hunharca vurdular. İsmail kalkmaya çalışınca tekrar dövdüler, tekrar düştü. Kalkınca bir daha dövüldü” dedi. Tanıklardan biri, önceki gün serbest bırakılan sopalı saldırgan Serkan K.’nın da Ali İsmail’e vurduğunu ileri sürdü. Tanıklar ayrıca savcılığa görüntü kaydı da sundu. Kayıtta, bir grup polise sokağa girerken görülüyor.


  http://www.radikal.com.tr/1142260114226012

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Vay mağdurun haline! - karçiçekleri

  Artık sistem öyle bir hale getirildi ki; yargısı, polisi, askeri ve miti, ittifak halinde mağdurun yasal, hukuki haklarını yok etmek için çaba göstermekten geri kalmıyor.

  erdoğan ve katil polisler - A.D

  erdoğan şimdi yüzlerçe insanın içinden gezi eylemçilerini bulup çıkarıyor.peki katil polisleri neden ortaya çıkarmıyor,neden ellerinde görüntüler varken işi uzatıyor.bu genç çoçuğun hayatını ellinden almaya ne hakları vardı.bu çoçuk ülkesinimi, sattı ry erdoğan.sende biraz allah korkusu varsa katil polisleri adalete teslim edersin.

  Ali. - ergezene

  "Öyleyse ben size hep Ali diyeceğim" https://twitter.com/kucukiskender/status/355257966892568576/photo/1

  sistem - gay

  yigit bulut, erdogan icin olmeye hazirmis... bunun hakkinda ne danisiyor basbakana?

  İNKAR, BAŞVURULAN DÖNEKLİK KARAKTERİDİR. - m.rozbilen

  İnkar ederek suçtan dolayısiyla cezadan kurtulma taktiği mertlikle bağdaşmamaktadır.Devletin koyduğu kuralları uygulayanlar,ayni kuralları çiğnemek suretiyle bu ülkeye en büyük kötülüğü yapmaktalar.Oysa sorduğunda, bu kuralları vatan millet için çiğnediklerini savunuyorlar.Maalesef onlara inanan ve sırtlarını sıvazlayanlar da ayni vebalin sorumluluğunu taşıyorlar.İlk günden İsmail'i öldürenleri uzakta aramaya gerek olmadığını,faillerinin polis içinde olduklarını yazmıştım.Bu görüşüm hala değişmedi hatta daha da kuvvetlendi.Sayın savcı çok geç de olsa olay yerinde inceleme yaparak bizzat tanık aramaya koyulmuştur.Neden? Çünkü o da polisin sözde fail arama çalışmlarına inanmıyor ve güvenmiyor.Bu kadar tanık beyanına rağmen bu olayın da faili meçhul kalma rizki var.Zira savcı bu görevden azad edilirse şaşırmayın.Burası Türkiye heyyyt.

  Suç ve Ceza - Dopchik

  Bu insanların yaptığı suçtur! Bu insanlar kişilerin resmi makamlara ve devlete olan güvenini sarsmaktadır.. Bugün bu ülkede gerçekten milli birlik gerektirecek ciddi bir savaş çıksa ve birilerinin halka çağrı yapması gerekse çağrısına uyabileceğim bir tane devlet büyüğü yok!! Devlete de artık zerre kadar güvenim saygım yok! Bence bu suç sadece Ali İsmail'in ölümü çerçevesinde cezalandırılamaz bu ceza halkın devlete güvenini sarsmayı da kapsamak zorunda!!!

  vurun kahpeler vurun - disikirik

  dünyanin en alcak ve en namussuz sistemi bu ülkede. bu ülkeyi hicbirzaman ahlakli insan onuru olan birisi yönetmedi.halkini düsman gören kendisinden olmayana yasam hakki tanimayan akp nin polis devleti kahraman polisi insanlarin gözünü cikartir sokak ortasinda istedigi kadar döver iskence uygular. ve öldürür.biliyorlarki dokunulmazliklari var bizzat tayyip tarafindan.evet bu ülkede artik bu alcakliga son vermek icin sehit veriyoruz. ama kazanacagiz.