O fişlere yasal işlem yok

O fişlere yasal işlem yok
O fişlere yasal işlem yok
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hozat'taki fişleme skandalıyla ilgili kamu görevlileri hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını açıkladı.

CHP Milletvekili Oktay Ekşi’nin Tunceli’nin Hozat ilçesindeki ‘fişleme’ skandalıyla ilgili soru önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı Muammer Güler, fişlemeyle ilgili kamu görevlileri hakkında yapılacak bir işlem olmadığı sonucuna varıldığını bildirdi. Ekşi, soru önergesinde şu soruları yöneltmişti: 

Dört soru sordu 

“Tunceli ilinin Hozat ilçesinde kaymakamın talimatı ile jandarma ve emniyet tarafından birçok kişinin fişlendiği iddiaları doğru mudur? Fişlemelerde kişilerin fotoğraflarının yapıştırıldığı dosyalarda, hangi örgüte sempati duydukları, özel yaşamı, kişisel zaafları, gittiği yerler, konuştuğu kişiler, seçimlerde hangi siyasi partiye oy verdiği bilgilerinin yer aldığı iddiaları doğru mudur? Listenin üst sırasında belediye başkanı, özel idare müdürü, milli eğitim müdürlüğü şube müdürleri, okul müdürleri, 77 yaşındaki yaşlı insanların olduğu iddiaları doğru mudur? Kaymakama kim talimat vermiştir? Hem kaymakam hem de bu talimatı verenler hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır?” Güler ise cevabında görevlendirilen müfettişlerin bölgede inceleme yaptığını belirterek, şunları kaydetti:
“Yapılan araştırma sonucunda, Hozat Kaymakamı Murat Eren, İlçe Jandarma Komutanı Fatih Hati, eski İlçe Emniyet Amiri Oktay Kaygısız, polis memurları Harun Orhan, Oğuzhan Sönmez, İnan Soylu ve Fırat Purtaş hakkında yapılacak bir işlem olmadığı sonucuna varıldığından, Kaymakam Murat Eren ve diğer ilgililer haklarında ihbar ve şikâyetin işleme konulmaması kararı verilmiştir.”
Fişlemenin ortaya çıkmasından sonra açığa alınan Emniyet Amiri Çağlar Şan intihar etmişti.