@idrisemen

O fotoğrafın kahramanı konuştu: Ezber bozdu

O fotoğrafın kahramanı konuştu: Ezber bozdu
O fotoğrafın kahramanı konuştu: Ezber bozdu
Gezi Parkı olayları sırasında elinde BDP bayrağıyla, Atatürk posteri taşıyan bir eylemciye yardım eden Ali Şahin, ilk kez Radikal'e konuştu. Şahin sembol fotoğrafla ilgili, "O fotoğraf bir ezberi bozdu. Herkes yardım ettiğim kişinin kadın olduğunu ve benim olaya duygusal yaklaşarak o eylemciye yardım ettiğimi sanıyor. Oysa o eylemci 55 yaşında bir amcaydı. Ben politik ahlakımdan dolayı, o sırada zor durumda olan bir eylemciye elimi uzattım" dedi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

31 Mayıs 2013 tarihinde başlayan Gezi Parkı eylemlerinde foto muhabirler tarafından çekilen birçok fotoğraf hafızalara kazındı. Gezi Parkı’nı anlatan sembol fotoğraflar içerisinde şüphesiz en şaşırtıcı olanı, 13 Haziran günü Doğan Haber Ajansı (DHA) foto muhabiri Uğur Can tarafından çekilen fotoğraf oldu. Fotoğrafa baktığımızda bir elinde BDP bayrağı olan bir eylemcinin, diğer eliyle Atatürk posteri taşıyan bir eylemciye yardım ettiğini, tam da o sırada bir başka eylemcinin bozkurt işareti yaptığını görüyoruz. İşte o fotoğrafta BDP bayrağı taşıyan Ali Şahin o gün yaşadıklarını anlattı…

GEZİ PARKI İÇİN İSTİFA ETTİM

"Malatyalıyım ve Alevi’yim. Politik ortamda büyüdüm. Sinema sektöründe çalışıyorum. Gezi Parkı olayları başlamadan önce bir film projesi için Urfa’ya gitmiştim. Görüntü yönetmenliği yapıyordum. Gezi Parkı eylemleri başlayınca İstanbul’a gelmek istedim. Ancak çalıştığım için bu pek mümkün görünmüyordu. Ben de istifa edip İstanbul’a geldim. 2 Haziran’da Gezi Parkı eylemlerine katıldım. Gezi Parkı’nın girişinde BDP standı bulunuyordu. Orada duruyorduk. Polis Gezi Parkı’na doğru saldırı başlatınca direnmeye başladık. Ancak polisin müdahalesi çok sert olduğu için insanlar direnemedi. TOMA’lar eylemcilere su sıkıyordu. O sırada elinde Atatürk posteri taşıyan bir eylemci gördüm. TOMA eylemciye su sıkınca eylemci dengesini yitirdi ve yere düştü. Ben de ona doğru yürüdüm. Ellerinden tutup ayağa kaldırdım. Ancak kötü sarsıldığı için yürüyemiyordu. Kolundan tutup sürüklemeye başladım. O sırada TOMA ikimize de su sıkmaya başladı."

POLİTİK DURUŞUM GEREĞİ YARDIM ETTİM

"Yardım ettiğim kişi 55 yaşında bir adamdı. O amcayı uzaklaştırmaya çalışınca göğsüme iki kez plastik mermi isabet etti. Ben de sarsılmaya başladım. Onu güvenli bir yere bıraktım. Ben dinlenmeye başladım, ancak o amca her şeye rağmen tekrar ayağa kalkıp TOMA’ya doğru yürümeye başladı. Birkaç saat sonra Gezi Parkı’yla ilgili haberleri okuyunca, o anki durumumuzu anlatan o meşhur fotoğrafı gördüm. O  zaman fotoğrafın bu kadar sembolleşeceğini bilmiyordum. Daha sonra fotoğraf herkesin diline düştü. Ben sinemacıyım. O fotoğraf o kadar kurgu duruyor ki, bir sinemacı olarak kurgulansa ancak bu kadar iyi bir görüntü ortaya çıkar diye düşünüyorum. Düşünün bir ülkücü, bir milliyetçi ve bir Kürt yurtsever aynı karede buluşacak ve polis de onlara su sıkacak... Şaşırtıcı bir fotoğraf."

'Gezi'nin unutulmayanları

O FOTOĞRAFTAN SONRA ALGIM DEĞİŞTİ

"Ben o gün yaşadıklarımızı çok önemsemedim. Çünkü benim için sıradan bir durumdu. O fotoğraf hakkında yalan yanlış birçok konuşma yapıldı. İnsanların çoğu o amcayı kadın sandığı için, benim meseleye duygusal yaklaştığımı ve duygusal nedenlerden dolayı ona yardım ettiğimi düşünüyor. Oysa o yaşlı bir adamdı. Ben politik duruşum gereği ona yardım ettim. Gezi Parkı’nın en iyi tarafı zıt kitlelerin yakınlaşmasını sağlamak oldu. Gezi sırasında insanlar birbiriyle daha çok empati kurmaya başladı. Mesela ben Kemalist veya milliyetçi insanlara karşı çok sert duruyordum. Sürekli farklı olduğumuzu düşünüyordum. Ancak o fotoğraftan sonra onlarla aslında birçok ortak yanımızın da olduğunu fark ettim. Örneğin Gezi Park olayları sırasında biz CHP ’nin standını ziyaret ediyorduk. Onlar da bizim halayımıza katılıp bize yemek getiriyordu. Dolayısıyla algım değişti. Gezi sonrasında özgürleştiğimi fark ettim."

O AMCAYI MERAK EDİYORUM

"Olaydan sonra o fotoğrafı bir kez sosyal medyada paylaştım. Çok fazla hakarete uğradım. Fotoğrafın altına, ‘terörist’, ‘sen kimsin ki bize yardım ediyorsun’ şeklinde yorumlar yapıldı. Milliyetçi Kürtler de, Atatürk bayraklı birine yardım ettim diye tepki gösterdi. Ancak her şeye rağmen beni tebrik eden çok insan çıktı. O olaydan sonra o amcayla hiç görüşmedim. Yardım ettiğim amcanın kim olduğunu bilmiyorum. O amcayı merak ediyorum. Onunla oturup sohbet etmek isterim. Biraz çılgın bir amcaydı. Çünkü ben ona yardım ettikten sonra tekrar çatışmaya gitti."


  http://www.radikal.com.tr/137213613721367

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  user1098437 - prevultion

  Üstadım yorumunuzu dehşet içinde okudum. En büyük gururunuzun türklük olduğundan bahsetmişsiniz. Fakat Türk olmaya siz karar vermediniz ki bundan nasıl gurur duyabilirsiniz? Dünyaya gelirken hangi millette hangi toplumda hangi coğrafyada doğmak istediğimiz bizlere sorulmuyor. Norveç'te doğsaydınız yine türklükle mi gurur duyacaktınız? Atatürk'ün adının geçtiği yere kurban oluruz demişsiniz. Kültürünüzün temelini oluşturan Kızılbaşlık temelde dinsel bir inançtır. Dinler tam da insanlar başka insanlar için kurban olmasın, her insan kendi hayatını yaşasın diye ortaya çıkmışlardır. Bizler oldukça Atatürk olacaktır demişsiniz. Üzgünüm ama Atatürk 1938'te öldü. Düşüncelerinin pek çoğunun da çağı geçti. Örneğin yaşadığı dönemde Atamız sıkı bir Kuvvetler Birliği taraftarıydı. (Meclis kayıtlarını lütfen inceleyiniz)Bugün hemen tüm modern demokrasilerde yasama-yürütme-yargı birliği çağdışı bir yaklaşım olarak görülmektedir. ÜStadım kendi elinizde olmayan şeylerden gurur duymayın ve hiç kimse ama hiç kimse için kurban olmayın, Atamız kendi döneminde yaşadı, kendi döneminin fikirlerini seslendirdi ve öldü. Artık başka bir çağdayız. Hayat kısa, hayatınızı yaşayın.

  Iyi ki varsın Ali - user1098712

  Ali kardeşimizin pırlanta gibi bir yüreği var. gezide yaşadıklarımızı, kurduğumuz empatilerin hayatımızı değiştirmesini, yıllarca maruz kaldığımız yalanlara uyanışımızı unutmadık. Gezi, Ali'yi de değiştirmiş beni de değiştirdi... O süreçten eski nefretleri ve dolduruldukları yalanlarıyla çıkanlar artık "eski" dir... umudum odur ki yavaş yavaş politik olarak silinecekler tarih sahnesinden.

  büyütecek ne var? - user999558

  Ben de bugün, Türkiyede bulunmalarına çok karşı olmama rağmen Suriyeli bir genci yağmurda kalmasın diye aracıma aldım, gideceği yere bıraktım.. BDP li aksini yapsaydı insan demezdim, şimdi sadece normal bir insan..

  insanlık - meakdağ

  İnsanlık dersi vermişsin canım benim, bravo..

  ATATÜRK ve ALEVİLER - user1098437

  O resmin kahramanı denilen şey sadece Aleviliği siyasetin yeni bir tarafına çekmek. Bende Sivaslı bir KIZILBAŞ'ım. Bizin için Atatürk'ten üstün insan yoktur, cem evlerimizde alinin resminin yanında Atatürk ve Türk bayrağı vardır. Bu zatı muhterem diyor ki hdp liyim siyasi duruşumdan dolayı yardım ettim. Senin siyasi duruş dediğin şey apo, yani çocukları bebekleri, 20 yaşında ki silahsız askerşeri çarşıda kahpece şehit eden, karakol basan, bayrak indiren. İnsan öldüren saymakla bitmez bir rezillik, kalleşlik sirsilesi hangi siyasi duruşundan bahsediyorsun. Kaldı ki, fotoğrafla ilgili yorum yapman gerekirken aleviyim diye niye atlıyorsun. Kimse alevi sünni sormuyor. Burada ki tipik sinsi amaç alevileri hdp ye yakın sempatik göstermek. Yüzyıllardır bizi yakarak, keserek, fişleyerek yok etmeye çalıştılar olmadı. Siyasete çekerek terörün, en çirkin siyasetin çamuruyla kirleterek bizi lekelemeye çalışmak son moda oyunları. Kızılbaşım, törem yolum orta asyadan gelmedir, en büyük gururumuz öz be öz TÜRK'lüğümüz. Vatanımız, bayrağımız için ölürüz. Ve Mustafa Kemal Atatürk'ün adının geçtiği yere bile kurban oluruz, ne akp ne hdp nede başka bir sözde siyasetçiler bizim varlığımız, bizim çizgimizi yok edemez. Biz varoldukçada Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk var olmaya devam edecektir.

  özgürlük - user869771

  çok insani bir davranış.duruşunuzu özgürce ifade etmeniz hoşuma gitti.sevgiler

  En güzel karelerden. - user399579

  Malatyalı alevilerin çoğu Zaza'dır, veya Türkmendir. Böylelikle Kürt Alevi'de tanımış oldum (kendi deyimiyle) memnun oldum. Bence klasik TC tarzı bi asimile (aynısını Kürtler Zazalara yapar) ama konu bu değil tabii, başka başlıkta tartışırız. Bu fotoğrafı ben de kurgu sanıyordum ancak çok hareketli olduğu belliydi, kurgu olsa daha durağan olur. Bu kareyi kurgulamak için TOMA'yla da anlaşman gerekir. Hikayesini çok merak ediyordum, haber için teşekkürler.