O gazeteciden Başbakan'a yanıt: Bana komik geliyor

O gazeteciden Başbakan'a yanıt: Bana komik geliyor
O gazeteciden Başbakan'a yanıt: Bana komik geliyor
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Birileri sizi özel olarak görevlendirmiş" şeklinde cevapladığı gazeteci Tom Kankkonen "Bir gazetecinin sorusunun ardından birileri tarafından görevlendirme aramak çok komik" sözleriyle değerlendirdi.

 

bianet’e konuşan Finlandiya Gazeteciler Sendikası (UJF) Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Juha Rekola de böyle bir sorunun sorulmasının Türkiye hükümetinin basın ve ifade özgürlüğüne bakışını ifşa ettiğini söyledi.

1990'LAR DA BÖYLEYDİ

Kankonen, sorduğu sorunun bir gazetecilik faaliyeti olduğunu belirterek şunları söyledi: “Türkiye’de sürmekte olan bir tartışma var. Normal bir gazeteci de elbette bu konu ile ilgili soru soracaktır. Ancak bu sorunun birileri tarafından yönlendirilerek sorulduğunu düşünmek bana komik ama bir o kadar da üzücü ve paranoyakça geliyor. “Gazeteciler Koruma Komitesi (CPJ) ve diğer uluslararası basın örgütlerinin raporlarına göre Türkiye’deki basın özgürlüğünün durumu vahim. Bazı Türk gazeteci arkadaşlarım baskı altında olduklarını söylüyorlar. Bu baskı yeni değil. Ben 1990’larda Türkiye’de Güneydoğu’da çalıştım. O zamanlar Kürt sorunu ile ilgili haber yapan Reuters muhabiri Aliza Marcus’a dava açılmıştı. O günlerin geride kalmasını umuyoruz ancak o günlere geri dönülüyor olmasından korkuyorum."
Kankonen ayrıca hakkında Türkiye’ye girmesinin yasak olduğu yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyledi.

BAKIŞI GÖSTERİYOR

UJF’den Rekole ise Avrupa ’da hiçbir siyasetçinin basın özgürlüğünü sorgulayamayacağını, Erdoğan’ın tutumunun Türkiye hükümetinin basın özgürlüğüne bakışını ifşa ettiğini söylüyor.
“Erdoğan’ın tepkisi bağımsız gazeteciliği, basın ve ifade özgürlüğünü tanımadığının ifadesi. Avrupa’da bir siyasetçi bir gazetecinin sorduğu soruyu cevaplamak zorundadır. Bu sorudan hoşlanmayabilir, sert cevaplar verebilir ama basın özgürlüğüne saygı duymak zorundadır.
“Finlandiya Gazeteciler Sendikası olarak uzun süredir Türkiye’deki basın özgürlüğü ihlallerini takip ediyoruz. Türkiye'nin halen dünyada en çok gazetecinin hapsedildiği ülke olduğunu biliyoruz. Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) basın özgürlüğü listesinde ilk sırada yer alan ülke olara kendi hükümetimizi Türkiye’yi bu yönde adım atmaya zorlaması için çalışıyoruz.”

 

Erdoğan'dan yabancı gazeteciye tepki

 


  http://www.radikal.com.tr/115969711596974

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ağzından kaçmış - memetg

  Kendi alayını görevlendirdiği, için orayı da öyle zannetmiş ,bu benim görevlendirdiklerimden değil yahu! diye şeyetmiş :)

  BİZE DE KOMİK GELİYOR AMMA... - m.rozbilen

  Sayın Tom Kankonen, başbakanımızın onu başkasının yönlendirmesi ile soru sorduğu ithamını komik bulmuş.Biz de komik buluyoruz,lakin elimizden bir şey gelmiyor. Demek ki size de lo lo ha. Bu sefer yanlış kayaya çarptı galiba.Elimizden gelen ise oylarımızla kendimizi seçime hazırlamak.Allahın izniyle cevabını vereceğiz.

  Komik değil, acı.. - aliberberoglu

  Türkiye dünyada en çok gazetecinin hapsedildiği ülkeymiş. Sorsanız hiç biri gazetecilik faaliyeti yüzünden hapiste değildir. Türkiye'deki gazetecilerin herhangi bir sebeple hapse girebileceklerini bildiğinden uyguladıkları otosansürden haberleri var mıdır acaba dünyadaki meslektaşlarının? Cebinden uyuşturucu çıkar, masasından devleti yıkma planlarının olduğu cd çıkar, rehberinden terörist telefon numaraları...

  Komplo cenneti Türkiye - Pe@ce

  Hükümet kendisini komplo teorileri üzerine kurduğu için gayet normaldir; insanların damarına basarlar, insanlar sokağa çıkıp isyan eder, hemen arkasında başka güçler aranır: PKK, İsrail, Yahudi Lobisi, Ermeni Lobisi, Ergenekon, Telekinetik enerji vs. Gezi'de penguen belgeseli yerine canlı yayın yapan BBC ve CNN'in bir numaralı suçlu ilan edilmesine şaşırmadık, o yüzden size yönlendirilen suçlamaya hiç şaşırmayız.