O geceye 15 genç davetliydi

O geceye 15 genç davetliydi
O geceye 15 genç davetliydi

Aynı evde can veren gençlerden Tarık Şükrü Yılmaz, Büşra Bek ve Ceren Okkalı, Ankara?da toprağa verildi. Bilkent Kimya Bölümü öğrencisi Oğuzhan Tozburun ise bugün Bursa?da son yolculuğuna uğurlanacak. FOTOĞRAF: YAVUZ ÖZDEN

Büşra ve Tarık, ayrılmadı...

21 yaşındaki Tarık ticaret yönetimi öğrencisiydi. 

ANKARA - Gencecik hayatları karbonmonoksit gazıyla son bulan yedi gençten Tarık Şükrü Yılmaz ile  Büşra Bek, Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda birlikte toprağa verildi.  
Tarık ile  aynı evde can verdiği Büşra’nın yakın arkadaş oldukları ve birlikte ABD’ye gitme hayalleri kurdukları öğrenildi. İki gencin birlikte ölmesini arkadaşları tarafından, “Ölüme de birlikte gittiler” diye yorumlandı. 
En büyük isteği Ankara’da üniversite okumak olan Yılmaz, Manisa’daki Şehzade Mehmet Koleji’nden mezun olduktan sonra başka bir üniversiteye kaydını yaptırmayarak iki yıl beklemişti. Genç üniversitelinin, Ece Zeytinleri’nin ortaklarından olan babası Dursun, annesi Semanur ve kız kardeşi 15 yaşındaki Tilbe Yılmaz cenaze için Ankara’ya gelirken, 13 yaşındaki kardeşi Şevval ise yaşadığı şok nedeniyle Akhisar’da kaldı.
Karşıyaka Camii’ndeki cenazeye, öğrencilerin arkadaşları da katıldı. Aysun Koç, Ceren Okkalı’nın kendisini de yılbaşı kutlaması için eve davet ettiğini ancak gitmediğini söyledi. Sevcan Çilingir ise kendilerinin de yılbaşı gecesi kutlamasına çağrıldığını ancak gidemediklerini belirterek, Tarık’ın 15 kişilik bir liste yaptığını ve yedi arkadaşlarının geceye katıldığını söyledi. (dha, aa)

Ceren’in yaşgünüydü

Uluslararası ilişkiler okumaya hazırlanırken ölen 18 yaşındaki Ceren, Adli Tıp’tan alınıp cenaze arabasına konulduğunda, abla Cansu perişandı.
FOTOĞRAF: FEVZİ KIZILKOYUN / DHA


ANKARA - Uluslararası İlişkiler Bölümü hazırlık öğrencisi 18 yaşındaki Ceren Okkalı, öldüğü gece arkadaşlarıyla hem yeni yılı hem de yeni yaşını kutluyordu. 1 Ocak doğumlu Ceren dün Yenimahalle’nin Yuva Köyü’nden uğurlanırken, anne Canan Okkalı, “Melek yüzlüm ne olur kalk, şaka yaptım de” diye ağlıyordu.
Bağ-Kur emeklisi olan baba Mehmet ve ev hanımı anne Canan Okkalı’nın beş çocuğundan en küçüğü olan Ceren, çiftin tek okuyan çocuğuydu. Kendisini okutması için babasına yalvarmıştı: “Baba, ne olur beni okut. Benim payıma düşen mallar varsa, onları kardeşlerime dağıt, ama beni okut. Söz sana diploma getireceğim.”
Baba Mehmet Okkalı, binbir güçlükle okuttuğu kızının, yılbaşı için arkadaşına gitmesini hiç istememişti. Üstelik doğum günü için pastasını bile almışlardı. Ama Ceren ısrar etmişti. En son gece saat 23.00’te ablası Cansu’yu aramıştı. Genç kızın son sözleri, “Abla seni çok seviyorum” oldu. (dha)

Tek evladın ölümü, hasta babadan gizlendi

Erol Can’ın babası Ahmet Özdokumacı, felç geçirmişti.

MANİSA - Yılbaşı gecesi 4 liralık delik bir borunun yol açtığı doğalgaz faciasına kurban gidenlerden biri, Manisalı Erol Can Özdokumacı’ydı. Cenazesi dün Adli Tıp’tan alınırken, ailesine yanlışlıkla, aynı evde yaşayıp, birlikte can verdiği ve kendisi gibi Manisalı olan Tarık Şükrü Yılmaz’ın cenazesi verildi. Yanlışlık, bir saat sonra anne Zeliha Özdokumacı’nın fark etmesiyle anlaşıldı.
Bilkent Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi Erol Can, 2007 yılında Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştu. Aile geçen yılın başında babalarının hastalığıyla sarsılmıştı. Manisa Büyük Saruhan Otel’in 24 yıldır müdürlüğünü yapan 54 yaşındaki Ahmet Özdokumacı 1 Şubat 2008’de yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirip felç olmuştu. Aylarca 9 Eylül ve Ege Üniversitesi hastanelerinde yoğun bakım servisinde tutulan, yürümekte ve konuşmakta zorluk çeken Ahmet Özdokumacı, son dört aydır Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tedavi görüyor, eşi Zeliha Özdokumacı da yanında refakatçi kalıyordu.
Ankara Bilkent Üniversitesi’ni kazanınca Akhisarlı Tarık Şükrü Yılmaz ile aynı evde kalmaya başlayan Erol Can, babasını hastanede sık sık ziyaret ediyordu. Anne haberi, eşine refakat ettiği hastanede aldı. Acı haberle fenalaşan Zeliha Özdokumacı’ya doktorlar müdahale etti.
Özdokumacı ailesinin tek çocuğu olan Erol Can’ın ölüm haberi, tedavisi süren babadan gizlenmeye çalışıldı.  Gencin cenazesi dün karayoluyla Manisa’ya götürülürken, babası da da uçakla İzmir’e götürülmek üzere yola çıkarıldı. Ailenin Manisa’daki evinde dün gözyaşları sel olmuştu. Yakınları gencin mutlu günlerinde çekilen görüntüleri izlerken yürekler yandı. Erol Can’ın, 7 Haziran 2007’deki mezuniyet töreninde, ‘Düğün Ya Da Davul’ adlı etkinlik kapsamında oynadığı ve büyük alkış aldığı Ege zeybeği, gençten geriye kalan hatıralardan biri oldu.
Erol Can Özdokumacı, bugün Manisa’da toprağa verilecek. (dha)