'O güçler meşruydu'

Batman'daki kayıp silahlar davası, eski Batman Valisi Salih Şarman'ın çok çarpıcı açıklamalarıyla başladı.

ANKARA - Batman'daki kayıp silahlar davası, eski Batman Valisi Salih Şarman'ın çok çarpıcı açıklamalarıyla başladı. Halen merkez valisi olan Şarman, dönemin vali yardımcıları Ahmet Soley ile Mithat Kuşadalı hakkındaki davanın ilk duruşması Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nde yapıldı. Şarman savunmasında, terörle mücadele için 'özel projeyi' önce kendisinin ortaya koyduğunu, sonra devletin diğer kurumlarınca desteklendiğini ve bin kişilik 'meşru' güçlerden oluşan kuvvet oluşturulduğunu anlattı.
Bu birliğin kimlerden oluştuğunu açıklarken 'yasal görevliler' yerine
'tamamen meşru güçler' tanımı yapan Vali Salih Şarman savunmasında şöyle dedi:

  • 1993-1997 yıllarında bölgede 'Terörle Özel Mücadele Projesi' ortaya konuldu, valiliğe de silah ithalatı izin belgesi verildi. Ödemeler Ziraat Bankası'ndan yapıldı, silahlar Hava Kuvvetleri'nin filosu taraafından getirildi.
  • Altı-sekiz ayda PKK, Batman'ı terk etmek zorunda kaldı. Batman 1997'de OHAL'den çıkarıldı, iki ay sonra da beni mükafat olarak merkeze aldılar.
  • İthal edilen bazı silahlar Gümrük Müsteşarlığı kayıtlarında var. Bazı malzemelerin gümrük tescili yapılmadı, bu gümrük görevlilerinin ihmali.
  • Görevden ayrılmamdan üç yıl sonra başlatılan soruşturmada, bazı kritik belgelerin yok olduğu ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı'na soruşturma başlatılması için başvurdum, ancak 'hasır altı' edildi. Jandarma Genel Komutanlığı hiçbir eksik malzeme bulunmadığını açıkladı.
  • Türkiye, 15 yıl süren terörle mücadelede 100 milyar dolar harcadı. Bize tüm silah alımı ve malzemeleri için tahsis edilen para, 3 milyon dolar. Bununla 16 büyük uçak dolusu malzeme getirildi.