'O günden beri hiç uyumuyoruz'

'O günden beri hiç uyumuyoruz'
'O günden beri hiç uyumuyoruz'

Reyhanlı bir yandan saldırının yaralarını sarmaya çalışırken, bir yandan da ortaya çıkan yeni dramların acısını yaşıyor. Patlamadan sağ kurtulan 2 çocuk annesi Ülkü Karataş, yaşadığı acıyı “O günden beri uyumuyoruz. Gözlerimi yumunca o yardım çığlıkları atan yaralılar gözümün önüne geliyor” sözleriyle anlatıyor. Patlamaya, Anneler Günü için hediye alıp evine dönerken yakalanan 40 yaşındaki Kadriye Alyar’dan ise geriye 2’si 8 aylık ikiz kızları olmak üzere çocuk ve gözü yaşlı bir eş kaldı. Çocuklarına annelerinin öldüğünü söyleyemeyen Yaşar Alyar, “Aklı eren 4’ü annelerinin vefat ettiğini biliyor. Ama 3’ü olayın farkında değil” diyor.
Hatay ve çeşitli ilçelerinden gelerek Reyhanlı’da toplanan 100 avukat da cüppelerini giyerek, patlamaların olduğu belediye ve PTT binası meydanlarında inceleme yaptı. Avukatlar, PTT binası yanındaki öğrencilerin öldüğü alana kırmızı karanfiller bırakarak, saygı duruşunda bulundu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bugün ilçeye gelecek olması nedeniyle hasar gören binaların duvarlarının örülmeye başlanması ise “Binalara Cumhurbaşkanı makyajı yapıyorlar” denilerek protesto edildi. 

Kayıp kişiler de ölmüş 

Öte yandan Patlamadan sonra kayıp olduğu belirtilerek, yakınları tarafından aranan 6 kişinin de öldüğü belirlendi. Adana Adli Tıp Kurumu’ndaki cesetlerin Ayşegül Kırar (23), Mustafa Kaya, Zahide Kuday, Mehmet Taş (37), Sedat Pişen (28) ve Kemal Baz’a (58) ait olduğu ortaya çıktı. Kimliği belirlenemeyen diğer cesetler ise Reyhanlı Devlet Hastanesi morgunda bekletiliyor.
İlçedeki gergin hava nedeniyle, ülkelerine geçen Suriyeli sığınmacıların sayısı 2 günde 550’ye ulaştı.