O günler geri gelmesin

Olağanüstü Hal'in en gergin günleriydi. Cizre'nin 'cehennem sıcağı' yaklaşıyordu. Köy baskınlarında ceset görmek, işkenceden geçen insanların öykülerini dinlemek bunaltmıştı. Bütün riski göze alıp Botan Çayı kıyısında pikniğe gitmeye karar vermiştik bir akşamüstü.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Olağanüstü Hal'in en gergin günleriydi. Cizre'nin 'cehennem sıcağı' yaklaşıyordu. Köy baskınlarında ceset görmek, işkenceden geçen insanların öykülerini dinlemek bunaltmıştı. Bütün riski göze alıp Botan Çayı kıyısında pikniğe gitmeye karar vermiştik bir akşamüstü.
Orhan Doğan henüz milletvekili seçilmemişti. Cizre'de avukatlık yapıyordu. Birkaç sendikacı, eczacı, avukat; Gabar Dağları ile Cudi Dağı'nın buluştuğu noktadaki Kasrik Boğazı'na doğru yola çıktık. Boğazın hemen dibindeki çayın kenarında oturacaktık. Yolun üst tarafında korucuların işlettiği bir lokanta vardı. Çayın altında da 'Kültür Mehmet'in yeri.
Masalar kuruldu, evlerde yapılmış salatalar, börekler, dolmalar açıldı. Her ihtimale karşı boğazın yanındaki köyün karakol komutanına haber göndermişti Orhan Doğan, "Gazeteciler, avukatlar, sendikacılar, eczacılar gelip piknik yapacak" diye.
Tarayamayınca taşlattılar
Hava iyice kararmıştı, yiyecekleri zor görüyorduk. Birden üzerimize taş yağmaya başladı. Karşımızdaki tepeden atılıyordu taşlar. Ama karanlıktan kimlerin attığını göremiyorduk. Hemen yanımızdaki aracı çalıştırıp farlarını yakınca, yöreye özgü uzun elbiselerinin içerisinde 10'a yakın kadın gördük. Köy korucu köyüydü. Belli ki taşları atanlar da korucuların eşleri.
Orhan Doğan'la köyün karakoluna yürüdük. Geçtiğimiz yerlerdeki avcı çukurlarında mevzilenmiş korucular silahlarının mekanizmalarını kuruyorlardı 'şakırt şakırt'. Karakola girip komutana durumu anlattık. Sakince dinledi. "İyi ki daha önceden haber vermişsiniz" dedi, "Biraz önce korucubaşı geldi, PKK'lıların Kültür Mehmet'in yerinde yemek yediğini söyleyip 'Tarayalım mı?' diye sordu. Geleceğinizden haberim olduğu için engelledim. Demek ki tarayamayınca karılarına taşlatmışlar."
'Nereden nereye geldik!'
Nevruz kutlamanın yasak olduğu yıllardı. Ertesi gün de Nevruz'du. Tüm bölgede olduğu gibi Cizre'de de mermiler altında yapılacaktı Nevruz gösterisi ve kan gövdeyi götürecekti. Kısılıp kaldığımız otelin camları, tavanları inecekti mermilerden.
Diyarbakır'da yüz binlerce insanın katıldığı, İbrahim Tatlıses ile Civan Haco'nun sahneye çıktığı Nevruz kutlamalarının dönüşünde kaldığımız otelde karşılaştık Orhan Doğan'la. En son 1995 yılında Ankara'da Ulucanlar Cezaevi'nde görüşmüştük. Demek ki 10 yıl olmuş.
"Ne kadar acı günler gördük" dedi Orhan Doğan, "Bir bugüne bak. Bir geçmişte yaşadıklarımıza. Nereden nereye geldik."
Otel çıkışında Şeyhmus Diken'le karşılaştık. Piyasaya yeni çıkan son kitabı 'İsyan Sürgünleri'ni uzattı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın danışmanlığını da yapan Şeyhmus Diken uzun süredir kendini Diyarbakır'ın tarihine vermişti. Son yazdığı kitap da yaptığı sözlü tarih çalışmalarının bir ürünüydü.
1925'ten sonra Diyarbakır'dan birkaç kez sürgüne gönderilen ailelerin öykülerini yazmıştı Diken. 1925'teki Şeyh Said isyanından sonra Diyarbakır'dan sürülen Öngören, Azizoğlu, Cemiloğlu ve Cizrelioğlu gibi ailelerin hayatta kalan fertleriyle sürgünün acılarını, geride bırakılan kente özlemi, Avrupa'ya, Suriye'ye, Mısır'a savrulan yaşamları, geri dönenlerin, bıraktıklarını bulamayanların acılarını dile getirmiş Diken. Her bir yaşamöyküsü geçmişin ne denli ağır dramlar olduğunu gösteriyor bizlere.
Oradan oraya sürgün
Örneğin kitapta yer alan Cemiloğlu ailesinden Şermin hanımın yaşadıkları bile çekilen acıları tek başına anlatmaya yeter. Babası Ahmet Cemil İzmir'de sürgündeyken doğuyor Şermin Cemiloğlu. 1925 sürgünü bitince Diyarbakır'a dönüyor aile. Şermin Cemiloğlu da Diyarbakır'da başlıyor ilkokula. Ancak daha birinci ders yılını bitirmeden aile bir kez daha gönderiliyor sürgüne. Bu kez Lüleburgaz'a sürülüyorlar. Günler süren yolculuklar ve karantinadan sonra yerleşiyorlar yeni ilçelerine.
Bu kez 2. Dünya Savaşı dayanıyor kapıya. Özel izinle ailenin Ordu'ya sürülmüş diğer üyelerinin yanına gidiyor Şermin Cemiloğlu. Lise çağına gelince bu kez Denizli'ye gidiyor. İstedikleri yere gitme şansları yok. Gelirleri çok sınırlı. O yüzden ancak sürgündeki diğer akrabaların oldukları yerlere gidilebiliyor. Bir çeşit 'aile içi sürgün dayanışması' var aralarında.
Kendi yurdunda bir yabancı
Liseyi bitirdikten sonra Ankara'da parasız yatılı okuyup öğretmen oluyor Şermin hanım. Görev yeri de Diyarbakır.
"Eskiden biz bütün mahalleliydik. Arkadaşlarımızla çok güzel ilişkilerimiz vardı. Daha içten, daha candan bir muhabbet vardı. Geldiğimizde sanki yabancı gibiydik. Resmi görevliler sanki bizleri istemiyor gibiydiler. Dönüşümüzü kabullenemiyorlardı. 'Size kesinlikle yol vermeyeceğiz' diyorlardı. Hem de dobra dobra!"
Altı ay sonra öğretmenliği bırakıp Suriye'deki akrabalarının yanına gider Şermin hanım. Orada evlenir. Yıllarca Şam'da kalır. Sonra Türkiye'ye döner ve Diyarbakır-Ankara-Diyarbakır arasında bir yaşam sürer.
Diken, 'Sürgün' denilince ilk aklına geleni soruyor Şermin hanıma. İşte yanıtı:
Bir gecede aniden dağıttılar
"Her şeyi kaybettik. Hiçbir şeyimiz kalmamış. Nüfustan adımızı bile silmişler. Ayrı yerlerde ayrı hayatlar yaşayan aynı ailenin fertleri, birbirimizden de, şehrimizden de kopmuştuk. Kopukluk olmuştu işte. Birimizin annesi Çerkez. Diğerinin Kürt. Öbürünün Rodoslu. Diğerinin Normandiyalı yahut Japon olmuş."
Aynı aileden, artık hayatta olmayan Felat Cemiloğlu da 'sürgün acısı'nı 'dağılan tespihe' benzetiyor: "Adeta bir tespih, ipinden nasıl kopar ve her bir tanesi darmadağın ayrı yerlere dağılırsa; bizleri de öyle, bizden kız alanları dahil, hizmetçilerimizle birlikte Türkiye'nin 17 değişik yerine sürdüler. Hem de bir gecede, hiçbir hazırlık yapmamıza fırsat vermeden."
'Türk olduğum kadar Kürdüm'
Cumhuriyet'in kuruluşundan hemen sonra başlayan sancılı yıllar çok kanlı süreçlerden geçti. Bugün de 'Kürt sorunu' çözülmesi gereken bir problem olarak duruyor bu ülke insanının karşısında. Ancak dünden bugüne yaşanılanlar gösteriyor ki sorun sürgünle, topla, tüfekle, faili meçhulle, köy yakmayla, köy boşaltmayla çözülmüyor. Bu işi başka ülkelere de bırakmadan, bu topraklarda yaşayan insanların çağa yakışan bir yaklaşımla ve demokratik yollarla çözmek gerekiyor. Belki de bu süreçte en çok ihtiyaç duyulan, Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında sahneye çıkan genç sanatçı Çetin Oraner'in yakaladığı, bu coğrafyaya yakışan bir çizgidir:
"İstanbullu olduğum kadar Amedliyim. Mezopotamyalı olduğum kadar Anadoluluyum. Türk olduğum kadar Kürdüm."
Elbette bayrağa saygı duyulmalı. Ama geçmişte yaşanılan o kâbusa geri dönülmemesi için, havaya kaldırılan bayrağın sopası da kardeşinin kafasına indirilmemeli!


    http://www.radikal.com.tr/7422097422090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.