@ismailsaymaz

O hakim MİT'i yalanladı: Ben kimseyle koordinasyon kurmadım

O hakim MİT'i yalanladı: Ben kimseyle koordinasyon kurmadım
O hakim MİT'i yalanladı: Ben kimseyle koordinasyon kurmadım
MİT'in gazetecileri 'gizli servis faaliyetlerinin gizli yürütülmesinin zorunlu olduğunu bilen/takdir eden hakimlerle koordinasyon çerçevesinde' sahte isimlerle dinlediği açıklaması, kararda imzası olan hakimlerden Metin Özçelik tarafından yalanlandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşiviİstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Özçelik, MİT’le bir koordinasyon kurduğu iddiasının asılsız olduğunu ve böyle bir temasa girmediğini ifade etti. Şüphelilerin gerçek isimleri biliniyorsa evrakta belirtilmesi gerektiğini vurgulayan Hakim Özçelik, “Kod isim yazdıysa gerçek isimi bilmediği kabul edilir. Resmi yazıya böyle yazıyoruz ama gerçekten böyledir’ demek zaten mümkün değil. Bunu bilip tasarrufta bulunmamız mümkün değil. Resmi yazı gelmiştir. O yazı üzerine karar vermişizdir” dedi. Özçelik, “Aldatıldığınızı düşünüyor musunuz?” sorusunu ise yanıtsız bıraktı. 
Hakim Özçelik, Radikal’in soruları şöyle yanıtladı:

* Taraf gazetesi yazarlarının dinlenmesine ilişkin MİT yazısında, hakimlerle koordine kurulduğunu yazılıyor. MİT, sizinle bir “koordinasyon” kurdu mu?

Tahminimi söylüyorum, normal resmi yazısını getirir, biz de inceler, karar veririz. Bunun dışında yazı nasıldır, içeriği nasıldır, bilgim yok. Neyi kastettiğini de bilmiyorum. Normal talep yazısı gelir. Onun doğrultusunda karar veririz. Bunun dışında bir koordine kurmak zaten mümkün değil. O dönem emniyette de jandarma istihbaratta da, koordinemiz olmadı, şahsım adıma diyorum.

* Normal usulü ifade ettiniz.

Talep yazısı gelir, bakılır, değerlendirilir, karar verilir olumlu olumsuz. Koordinasyonla ne kastedildiğini bilmiyorum.

* MİT’in “Biz bu isimleri dinleyeceğiz. Sizin de bilginiz olsun” gibi bir koordinasyon çabası olmadı, öyle mi?

Kesinlikle öyle. Resmi yazıda ne yazıyorsa odur. Resmi yazının dışında bana bir şey söylenmedi. “Resmi yazıya böyle yazıyoruz ama gerçekten böyledir” demek zaten mümkün değil. Bunu bilip tasarrufta bulunmamız zaten mümkün değil. Resmi yazı gelmiştir. O yazı üzerine karar vermişizdir. Onun dışında mümkün değil.

* Anlaşılan o ki gerçek kişiler farklı isimlerle dinlediler. Siz de imza atınız. 

Öyle görünüyor.

BİLİYORSA YAZMAK ZORUNDA


* Bir kurum tarafından aldatıldığınızı düşünmüyor musunuz?

(Biraz bekledikten sonra…) Buna cevap vermem mümkün değil. Genel olarak, sadece şu kurumun değil, emniyet ve jandarmanın da talep yazılarında, o ana kadar ki çalışmalarıyla tespit ettikleri kadarıyla kod isim söylenir, biz de bununla ilgili karar veririz. Ama bu kurumların, her üç kurumun da, kod isim dışında gerçek isimleri bilmediği kabul edilir. Biliyorsa yazmak zorunda. “Kod isim bu, gerçek isim budur” der. Evraka sadece kod isim yazılıysa bu o kurumun o anki bilgilere göre kod ismini öğrenebildiği ve bununla ilgili işlem yapmak istediği anlaşılır. O kod isim üzerinden gerekiyorsa dinleme kararı verilir. Sizin söylediğiniz gibi, kod adı yazılıp gerçek ismi bilinen durumlarda hakim bunu bilse zaten vermez o kararı. Evraka kod ismin yazılması gerçek ismi bilmediği anlamına gelir. Uygulama da bugüne kadar böyle gelmiştir. Ama kod ismi yazıp sözlü olarak söylenmesi doğru değil.

* Ama manzara o ki gerçek isimler saklanmış.

Bir şey demem mümkün değil. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Talep yazısı ortadadır. O resmi yazının yanında hiç kimse sözlü olarak ya da başka şekilde bu konuyla irtibat kurmamıştır.

* Koordine… 

Koordine de kurmamıştır. Kurması da mümkün değildir. Hakim resmi talep yazısıyla ilgili işlem yapar. Bunun dışında resmi kurumlarla ya da başka kurumla hakim başka şekilde koordine kurmaz. O kurum kim olursa olsun, sıfatı ne olursa olsun. Hakim belgeyle konuşur. Kararıyla konuşur. Onun dışında kod yazdıysa, o kurumun gerçek isme ulaşamadığı anlamı çıkar ve öyledir. Burada da uygulamayı hakimler biliyor demek şudur: O ana kadar kod isme ulaştıysa, kod ismi üzerinden de evraktan dinleme kararı vermişizdir. O kurumun çalışma kapsamında başka bilgiye ulaşamadığı anlamındadır. Biliyorlar kastı bu olabilir.

* Suistimal edildiğinizi düşünüyor musunuz?

Yorum yapmam mümkün değil.

* Başkaca kurumlar da bu yolu deniyor mudur?

O konuda da bir şey söyleyemem.

* Hissiyatınız nedir?

Hissiyatımla ilgili konuşamam.

 

MİT: Gazeteci dinlemeyi hâkimlerle koordineli yaptık!