O hastalığı yendi

Resmi rakamlara göre bugüne kadar kuş gribine (H5N1 tipi) yakalanan 117 kişiden sadece 57'si kurtuldu. Vietnamlı Nguyen Thang Hung, onlardan biri.

LONDRA - Resmi rakamlara göre bugüne kadar kuş gribine (H5N1 tipi) yakalanan 117 kişiden sadece 57'si kurtuldu. Vietnamlı Nguyen Thang Hung, onlardan biri. 42 yaşındaki inşaat malzemeleri satıcısı, şimdi evinde. Ama ağabeyi Nguyen Hung Viet onun kadar şanslı değildi. Hung hâlâ ne kendisinin he de ağabeyinin virüsü nereden aldığı konusunda emin değil.
"Sanırım ailece yediğimiz son yemekti" diyor, "Ağabeyimi ziyarete gitmiştim. Sofrada en sevdiğimiz yemek 'tiet canh' (çiğ ördek kanı ve otlarla yapılan bir yiyecek) vardı. Hayvan sağlıklı görünüyordu. Hastalık sadece Vietnam'ın güneyinde görüldüğü için kuş gribini aklımıza bile getirmedik."
Bu yemekten sadece bir gün sonra Hung'un ağabeyi yatağa düştü. Ama aile onu bir hafta sonra, tam yeniyıl günü hastaneye götürdü. Personelin çoğu izinliydi. Ağabeyi 10 Ocak 2005'te öldü. Aynı günün akşamı Hung ateşlendi. "Nefes alamıyordum. Şanslıydım. Çünkü güneyde kuş gribinden ölüm vakaları olmuş, medya bu durumun üzerine atlamıştı. Hemen karantinaya alındım. Ateşim hiç inmiyordu. Bir ciğerimin üçte ikisi çalışmaz hale gelmişti.. Yine de doktorlar 'Kuş gribisin' dediklerinde şoke oldum. İçimde bir şeyler oluyordu ve belki hiç uyanamayacaktım. Ateşim düştüğünde doktor, bana akciğerlerimin mucizevi biçimde toparlandığını söyledi."
Hung, 28 Ocak'ta taburcu oldu. Ama vaka hâlâ doktorların kafasını kurcalıyor. En büyük korku, virüsü ağabeyinden kapmış olması. Hung kardeşler bunu düşündüren ikinci vaka. Hung ise şimdi evinde, ama yine de insanlardan biraz uzakta: "Bu alnında bir damgayla gezmek gibi bir şey. İnsanlar size korkuyla bakıyor. Ayrıca ben de ailemdeki en ufak bir grip semptomuna karşı aşırı dikkatli oldum. Şahin gibi her an tepelerindeyim. Bazı yemekleri de mönümüzden çıkardık. Şimdi artık kuş gribiyle ilgili her şeyi biliyorum. Bence Sağlık Bakanı beni kampanyalarında çalıştırmalı."


    http://www.radikal.com.tr/7603007603000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.