O hâkim konuştu: Vicdanımla karar verdim, milyonlar beni etkilemez

O hâkim konuştu:
Vicdanımla karar verdim, milyonlar beni etkilemez
O hâkim konuştu:
Vicdanımla karar verdim, milyonlar beni etkilemez
Ethem Sarısülük'ün katil zanlısı polisi serbest bırakan Hâkim Aydın, "Delillere göre karar verdim, vicdanım rahat" diyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün katil zanlısı polisi serbest bırakan Hâkim Mustafa Aydın ’ın, eleştiriler üzerine “Polisin eyleminin meşru müdafaa kapsamında kaldığı yönünde yoğun delil var. Vicdanım rahat. Milyonların bir araya gelmesi vereceğim kararı etkilemez” dediği öğrenildi.
Sarısülük’ü öldürmekle suçlanan polis A.Ş. 25 Haziran’da savcılığa çağrılmış ve ‘Meşru müdafaada sınırın aşılması suretiyle ölüme neden olmaktan’ tutuklanması istemiyle Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmişti. Hâkim Mustafa Aydın, polisin tutuksuz yargılanmasına karar vermişti. Edinilen bilgilere göre Hâkim Aydın, kamuoyunda tepkiye neden olan kararla ilgili yakın çevresine yaptığı açıklamada “Kararı delillere göre verdim” dedi. Sarısülük’ün vurulma anına ilişkin görüntüleri defalarca izlediğini anlatan Aydın’ın şöyle dediği belirtildi: 

Mermi sekmiş olabilir 

“Şüpheli polis memurunun durumu göz önüne alındığında kafaya doğru ateş durumu görülmedi. ‘Kasten adam öldürme’ şüphesini ortaya koyacak herhangi bir delil saptanmadı. Maktulün kafasına mermi isabet ettiği an, silahın namlusunun maktulün başından yukarıya doğru çevrildiği görülüyor.” Sarısülük’ün ölümüyle ilgili bilirkişi raporunda, ‘merminin sekmediği’ tespiti yapılmıştı. Aydın’ın bu durumla ilgili de “Mermi deforme olmamış olsa bile sekme ihtimalinin yüksek olduğu, mermi üzerinde mikroskobik, yabancı partikül testinin uygun olacağı düşünülmektedir” yorumu yaptığı ifade edildi. Hâkim Aydın’ın ‘meşru müdafaa’ konusunda şöyle dediği öğrenildi: “Şüpheliyi, mahkemeye gelmeden önce ‘tutuklayacağımı’ düşünüyordum. Görüntüleri izleyince kararım değişti. Meşru müdafaa, öldürme korkusu, linç edilme endişesi nedeniyle havaya ateş etme durumu meydana gelirse oluşur. Bu durumda ceza verilmeyebilir. Vicdanım rahat. Milyonların bir araya gelmesi vereceğim kararı etkilemez. Görüntülerde şüpheli polisin eylemciler tarafından sıkıştırıldığı görülüyor. 37 taş isabet ettiğine ilişkin rapor var. Öldürülme korkusuyla hareket ettiği anlaşılıyor.” 

İtibar ve güveni sarstı 

Bu arada polis A.Ş’yi serbest bırakan hâkim Aydın’ı , ‘Adamsın ellerinden öpüyorum’ tweet’i atarak kutlayan Memur Suçları Soruşturma Bürosu Yazı İşleri Müdürü Zekeriya Ünalmaz hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘devlet memuru itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışta bulunmak’tan disiplin soruşturması başlatıldı.


  http://www.radikal.com.tr/1139282113928236

  YORUMLAR
  (36 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bağzı yorumcuların gündüz düşleri - duyguka

  bu adli bir olay. eylemin varlığı, bu eylemin nasıl gerçekleştiği ve sonuçları ortada -bunlara da delil deniyor. üzerinde konuşulması gereken de "ya şöyle olmuş olsaydı, o da böyle olsaydı, siz de kesin şöyle derdiniz"ler değil. kendinizi olmayanlarla gaza getirmeyin, olana bakın sayın yorumcu! sonra yazdıklarınızı okuyun lütfen. belki evrensel vicdana biraz yaklaşırsınız. "ölmek var dönmek yok" demiş olsa bile, bu polis tarafından haksızca öldürülmesini doğrulamaz. insaf yahu!

  KÖR TARAFGİRLİK ve TERS KÖŞE - Mert_akın

  Bir kere 'ölmek var dönmek yok' diyen insanın ölümüne üzülmek niye?Kendi seçimine göre göze aldığı sonucu elde etmiş o insan.Eğer o polis azgın göstericilerin arasında linç edilse aynı hümanist yaklaşımı gösterir mi idiniz,ACABA!? Eğer içinizden 'asla' diyorsanız, insanlık seviyeniz anlaşılmış demektir. Ayrıca pek çok yorumcu 'AKPnin hakimi' demiş.CHP iktidarda olsa CHPnin hakimi de denir mi idi ACABA!? Kendi düşüncesine uzak gördüğü insanları hemen ötekileştiren ZORBA'dır diyelim mi, ACABA? Adalet terazisinden geçmeyen yargılarımızla eleştirdiğimiz ZORBALIĞA kendimiz de düşüyor muyuz, ACABA?

  vicdan - hale

  o videoyu izlemeyen yoktur sanırım. göstericilerin taş atmasından kaçmasını anlarım. zaten kaçıyor da. onlar taş atıyor diye ateş etmesine gerek yoktu. göstericiler eğer onu linç etme niyetinde olsaydı, vurduğunda yaparlardı. keza ateş ettikten sonra kaçıyor. yaralı falan da değil. madem kaçıp kurtulabilme ihtimalin vardı, durup ta ateş etmenin alemi neydi. boşuna bahane üretip durmasın, herkes dürüst olamaz. bazen vicdanımızla cüzdanımız karışabiliyor böyle işte...

  Tutuklu-tutuksuz - eunal

  Bunca insan, Ergenekon ve türevi davalarda en ufak bir delil olmadan 2007'den beri tutuklu olarak yargılanırken, hatta hüküm giymişken, bu emniyet personelinin tutuksuz yargılanacak olması tabii ki rahatsız edici. Benim için asıl rahatsız edici olan, tahliye kararının beraat kararı gibi olması, yani "meşru müdafaa" denmesi. Oysa görüntülerde memurun kendi insiyatifiyle, tek başına kalabalığa doğru hamle yaptığı görülüyor.

  kimin vicdanı? - nuspet

  mahkemeler sadece hakimlerin vicdanına göre mi verecek kararı. yargılamalar, cezalar kamu vicdanı rahat etsin, insanlar suçlunun cezasını kendi kendine vermesin diye vardır. yargının son yıllardaki haline bakınca bu sorunlar anlamsız oluyor tabi.

  cüzdan ve vicdan mı yada vicdan mı ideoloji mi - birgaripveli

  Yıllar öncesinde adli yıl açılışının birinde dönemin yargıtay başkanı hakimlerin karar verirken vicdanı ile cüzdanı arasında kaldığını söylemişti.O günden bu yana cüzdanlarının oldukça kabardığını söyleyebiliriz. Ama hakimlerin şu an ki ikilemi vicdanları ile dünya görüşü arasındaki denge sorunudur

  XXYYYYZZZ.vs...... - testereci

  Beyefendinin vicdanı yok ama bunun farkında değil....