'O ifadeler emniyete ait'

'O ifadeler emniyete ait'
'O ifadeler emniyete ait'
Bursa Valiliği yaptığı açıklamada, Roman vatandaşlara yönelik ifadenin maksadını aştığını bildirdi. Açıklamada, "O bilgiler emniyete ait" denildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal’de dün manşetten yayımlanan Bursa’daki Roman vatandaşlara yönelik valiliğin ifadeleri büyük tepki çekti. Bursa Valiliği ise söz konusu yazının Bursa Emniyeti’nden geldiğini, kendilerinin de bir üst yazıyla bunu Meclis’e ilettiklerini bildirdi. Valilik kaynakları, “Bizim kullandığımız bilgiler emniyetin kullanmış olduğu suç istatistikleri. Bir polis şefi veya memuru kendi bakış açısını yansıtmış” dediler. Bir vatandaşın mahallelerindeki Roman vatandaşların sürekli sorun çıkardığına dair Meclis’e verdiği dilekçeye valilikçe gönderilen açıklamada ağır ifadeler kullanılmıştı. Valilik yazısında, “Roman vatandaşların genelinin yasal gelir getirici herhangi bir mesleklerinin olmadığı, bu sebeple gerek uyuşturucu ticareti ve gerekse hırsızlık, yankesicilik, kapkaç, gasp gibi suçları işleyerek hayatlarını sürdürdükleri gözlemlenmektedir” denilmişti. Konuya dair Radikal’e konuşan valilik yetkilileri, “Roman vatandaşlarla veya Doğu ve Güneydoğu’dan gelen vatandaşlarla bir sorunumuz, kavgamız yok. İçlerinde suça karışan da var, suça hiç karışmayan, devletin yanında olan birçok insan da var. Genelleme yapmak yanlış. Her toplumun içinde yanlış yapanlar çıkar, bunun cezasını yargı verir” dediler. Yetkililer şu açıklamayı yaptı: “O valiliğin yazısı değil. Emniyetin raporu üst yazı ile Meclis’e gönderildi. Bizim kullandığımız bilgiler emniyetin kullanmış olduğu suç istatistikleri ve adliyeye intikal eden konular. Bir polis şefi veya memuru kendi bakış açısını yansıtır. Burada (habere konu olan bölgede) genellikle sıkıntı var. Vatandaşın şikâyeti de bu. Vatandaş ‘Evime gidemiyorum, uyuşturucu satılıyor’ diyor. Polis şefinin tespiti doğru. Uyuşturucu var, gasp var. Ama bunu bin kişiden kaç kişi yapıyor? 10 veya 20 kişi… Herkes mi yapıyor? Öyle bir şey olamaz.Herkesi töhmet altına almak, suçlamak olamaz. Genelleme yapmak yanlış. Amacı aşan bir açıklama. Bizim arzu ettiğimiz bir açıklama değil. Kabul ettiğimiz, tasvip ettiğimiz değil.” Valilikten de resmi olarak yapılan yazılı açıklamada söz konusu ifadelerin maksadını aştığı ifade edilerek, “Vatandaşlarımızı suç veya potansiyel suçlu gösteren ifadeler amacını çok aşmış, bundan dolayı da vatandaşlarımızı incitmiştir” denildi.


Böyle bir ifadenin olması mümkün değilBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a, partisinin Bursa İl Başkanlığı’nda dün düzenlediği basın toplantısında Roman vatandaşlara yönelik ifadeler soruldu. Arınç, bu konuda hiçbir bilgisi olmadığını bildirdi. Böyle bir cevabın yazılı olarak verilmesinin kendisine “Mümkün değil gibi geldiğini” söyleyen Arınç, şöyle dedi: “Roman vatandaşlarımızla hükümet olarak ilişkilerimizin çok iyi olduğunu herkes bilir. Bir veya birkaç kişi için kullanılabilecek bir ifadeyi tümüne teşmil etmek mümkün değil.” {BURSA/AA}


Fevkalede yanlış bir yazı


Dün NTV’de canlı yayına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da Roman vatandaşlare yönelik ifadelere tepki gösterdi. Bozdağ, yazının vali yardımcısının imzasıyla gittiğini belirterek şu açıklamayı yaptı: “Ancak ister vali yardımcısının ister valinin imzasıyla gitsin, fevkalade yanlış bir yazıdır. Öyle bir yazı olmaz. Valilerle, müsteşarlarla, Roman kardeşlerimizle toplantı yaptık. Bir anlayış devrimini beraber yapalım diye. Ama belli ki ileri manada zihniyet değişikliğini hâlâ başaramamışız.” { ANKARA /AA}


  http://www.radikal.com.tr/115255811525585

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ayıp - Efemberg

  Sadece yazık diyorum.Biz bu insanları topluma kazandırmak adına bir şeyler yapmadığımız sürece bu insanlar yaşamış olduğu hayata isyan ederek ve de hayatlarını sürdürme adına her yola başvuracak.Biz hayatın başlangıcında bu çocukları aramıza almayıp ırk ayrımı yaptığımız sürece bu insanların vatana millete fayda sağladığını hiçbir zaman göremeyiz.Ben mesleğim gereği ne taşçıları aşçı yaptım.(kaba kuvvetle değil hoş görüyle)Saygı değer büyüklerimin hayattaki tecrübelerine ve de engin bilgilerine istinaden bu konuda gerekli adımları attıkları zaman başarısız olacaklarını düşünmüyorum.

  iğne-çuvaldız - mineoz

  Açıklama çok yanlış değil.Roman vatandaşlar toplum tarafından dışlandıkları için zaten iş bulamıyorlar.Büyük çoğunluğu ya yasadışı işler yapıyor ya da kağıt toplayıcılığı gibi kimsenin yapmayacağı işleri.Burada yapılan durum tespiti doğrudur. Ancak sorun neden böyle olduğu ve nasıl çözümler geliştirilebileceği.Devletten beklenen budur.Ayrımcılığa karşı olan radikal yazarları ve okurlarının çoğunun Roman komşusu yoktur. Çocuğunun sınıf arkadaşı Roman değildir. Zira yine çoğunluğu özel okula gidiyordur. Roman mahallerinde evler sudan ucuza gider.Üsküdar'da 200-300 bine alamayacağınız evleri Roman mahallesinde 50 bine alırsınız. Çünkü Romanlar kavgacıdır. Başedemezsiniz. Sokakta içki içer, duvarlara şişesini fırlatır.Hiçbir şey uzaktan bakıldığı kadar romantik değil. Tabii bu kadar ezilmiş, dışlanmış bir topluluktan ne beklenir bilmiyorum. Aslına bakarsanız padişahlık kaldırıldı ama değişen birşey yok. Herkes bulunduğu sınıfta kalıyor. Ancak çok özellikli, çok zeki ve şanslı olanlar yırtıyor ve sınıf atlıyor. Onun dışında herşey babadan oğula geçiyor. Kapital sistemin özü de budur.

  Hep aynı - vancetti

  Sayın başbakan, "tencere tava, hep aynı hava demişti" bu söz AKP lilere çok uyuyor. Önce bir adım, yemeyince geri adım. Sayın başbakan da aynısını yapıyor. Bir şeyler söyler, tepki alınca Arınç ve Kılıç aslında öyle demek istemedi der. Biz sizin ne dediğinizi ve nasıl bir ülke hayallediğinizi iyi biliyoruz. Gün olur devran döner, keser döner sap döner.

  VALİ TEPKİ ALINCA - pispor

  90 derece çark etti ne fark eder ha emniyet ha vali ikisi de devletin ve iktidarın görüşünü yansıtmıyor mu

  fransa neler yapmamışki - demlicay2011

  hazır ev iş verdikleri halde onlar özgürlüğü seçmişler. kolay düzenlenebilen ve hizaya sokulan bir toplum değil.