O kadınlar şimdi ne yapıyor?

Polis kayıtlarına göre geçen yıl 72 bin 643 kadının fiziksel saldırıya uğradığı Türkiye'de sığınmaevi sayısı kız yurtlarıyla birlikte 35. Kapasitelerinin en fazla 20 kişi olduğu düşünülürse, şiddet gören ve sığınacak yer arayan kadınların...
Haber: BEGÜM TAN / Arşivi

İSTANBUL - Polis kayıtlarına göre geçen yıl 72 bin 643 kadının fiziksel saldırıya uğradığı Türkiye'de sığınmaevi sayısı kız yurtlarıyla birlikte 35. Kapasitelerinin en fazla 20 kişi olduğu düşünülürse, şiddet gören ve sığınacak yer arayan kadınların sadece 700'üne yer bulunabiliyor. Oysa sadece İstanbul'daki Mor Çatı sığınmaevine 11 ayda 600'den fazla kadın sığınma başvurusu yaptı.
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Haftası'nda kadınlar, acil sığınmaevi talebini yineleyip seslerini duyurmaya çalışıyor.
İstanbul'daki altı sığınmaevinden biri olan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'nın dün duyurduğu bilgiler 'acil sığınmaevi' talebini bir kez daha ortaya koydu. Ocak ayından beri Mor Çatı'ya 1244 kadın başvurdu. Bu kadınların yarısı sığınmaevi talebinde bulundu. Yani sığınacak bir çatı arıyorlardı. Mor Çatı'nın kapasitesi 18 kişi. Beyoğlu Kaymakamlığı'yla ortak projeyle yürütülen sığınmaevinde kalanların sayısı zaman zaman 30 kişiyi buluyor. Kadınlar ve çocukları için psikolog desteği sağlanırken, uğradıkları fiziksel saldırıda yaralanan kadınlar da tedavi ettiriliyor. Mor Çatı'dan ayrılan 66 kadınsa kendilerine şiddetten uzak bir yaşam kurmayı başardı.
İstanbul'daki tüm sığınmaevlerinin kapasitesiyse yaklaşık 250 kişi. Sığınmaevlerinde sadece kadınlar değil, onlarla birlikte mağdur olan çocuklar da kalıyor ve şu an kentteki sığınmaevlerinin kapasitesi yüzde 90 dolmuş durumda. Kadınlar sığınmaevlerinde üç-altı ay barınabiliyor. Kadının başvurduğu sığınmaevinde yer yoksa anlık çözümler bulunuyor. Ya bir otele yerleştiriliyor ya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün birimlerinde 10 gün konaklayabiliyor. Bu da olmazsa yakın bir ildeki sığınmaevine gönderiliyor.
Her yeni kaymakama dert anlat!
Türkiye çapında kaç sığınmaevi olduğu ve kapasitelerinin ne kadar olduğu konusunda ise net bilgi yok. Mor Çatı gönüllüsü Gülsun Kanat Dinç, kız yurtları dahil Türkiye'deki kadın sığınağı sayısının 35 olduğunu söylüyor. Sığınakların kapasitelerinin ortalama 20 olduğu düşünülürse sadece 700 kadın bu hizmetten faydalanabiliyor. Dinç'in verdiği bilgilerden biri de Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2006 yılındaki 'şiddet raporu.' Buna göre, 2006'da 72 bin 643 kadın fiziksel saldırıya uğradı. Sığınmaevi sayısının yetersiz olduğunu söyleyen Dinç, var olan sığınaklarda da sorunlar olduğunu belirtiyor. Dinç, devlet ile sığınmaevi arasında işbirliği sağlanması gerektiği görüşünde:
"Her yeni gelen kaymakam bizler için yeni bir anlatma, tartışma ve ikna etme zorunluluğu doğuruyor. Kapsamlı bir araştırma olmamasına ve kurumlar arasında başvuru bilgilerinin sistematikleşmemesine karşın ortaya çıkan rakamlar dahi sığınak sayısının artırılmasının ve sosyal devlet politikalarıyla desteklenerek, kadın bakış açısıyla yürütülmesinin ne kadar yakıcı bir ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor" diye konuşuyor.