'O kafa' yine işbaşında...

Emeğin Partisi Hozat İlçe Başkanı Erdem Ulaş Çelik, odasına Deniz Gezmiş'in posterini asınca mahkemelik oldu. Ankara Valiliği, KAOS Gay ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği'nin adını da, kendisini de ahlaka aykırı buldu.

ANKARA - İdam edilen Deniz Gezmiş'in posterini parti bürosuna asan Emeğin Partisi (EMEP) Hozat İlçe Başkanı Erdem Ulaş Çelik iki yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Fansa'nın iddianamesinde, Deniz Gezmiş'ten 'yasadışı örgüt üyesi' olarak bahsedilirken, Gezmiş'in posterini binaya asan Çelik'in Türk Ceza Yasası'nın 'bir cürmü övmek' suçunu işlediği belirtiliyor.
Erdem Ulaş Çelik'in yargılanmasına Hozat Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Davanın ilk duruşmasında, hâkim Çelik'e "Deniz Gezmiş'i savunuyor musunuz?" diye sordu. Çelik, "Gezmiş, emperyalizme karşı bağımsız Türkiye'yi savunuyordu. Ben de Gezmiş'i savunuyorum" diye ifade verdi. Dava, aralık ayına ertelendi. Dava birçok kesimin tepkisine neden oldu. Tepkiler şöyle:
'Ben de suçluyum'
CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek: Deniz Gezmiş'in toplumda bir itibarı var. Daha önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Deniz'in itibarının iadesi için öneri vermiştim. O zaman yargılanan bu arkadaşım kadar ben de suçluyum. Artık Deniz'in resmine tahammül edemiyorlar. Bu nasıl olgunluk?
Deniz Gezmiş'in arkadaşı Mustafa Yalçıner: Deniz dava konusu olmaktan çıktı. Deniz yalnız solcuların değil MHP'lilerin hatta İslamcıların dahi sahiplendiği bir kişilik oldu. Deniz Gezmiş, emperyalizme karşı verdiği bağımsızlık mücadelesi ile tanınıyor. Bağımsızlıktan çok geri noktalara düştüğümüz bu dönemde Gezmiş hakkında açılan dava aslında Gezmiş'in savunduğu bağımsız ulusal değerlere açılır. Bu utanç verici bir davadır.
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek: Türkiye'de politik arenada Deniz Gezmiş'in idamı hep tartışma konusu oldu. Sağ-sol demeden birçok kişi Deniz Gezmiş'i savundu. Gezmiş'in bugün iadei itibarı Meclis gündemine gelirken resmi asıldı diye dava açılması çelişkili bir durum. Türkiye'de Deniz Gezmiş ve arkadaşları her zaman emperyalizme karşı bağımsızlığı, özgürlüğü ve kardeşliği haykırdı. Bu mücadeleyi devam ettiriyoruz. Onların resimlerini her zaman parti binalarımıza astık, asmaya da devam edeceğiz.
Eski MHP İstanbul Milletvekili Mehmet Gül: Deniz Gezmiş tarihe malolmuş bir insan.
Ona verilen ceza aşırı bir cezaydı. 35 yıl önce ölmüş, artık etkisi tesiri kalmamış bir insanla ilgili dava açılması şaşırtıcı bir şey. İnsanlar demokratik teamüller içinde ona saygı ve sevgi duyabilirler. Bugün birçok yerde daha aşırı gösteriler yapılırken, resmine dava açılması komik bir durum.


    http://www.radikal.com.tr/7579667579660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.