O mazgal ne zaman gitti?

O mazgal ne zaman gitti?
O mazgal ne zaman gitti?
16 yaşındaki Mahsun'un Kabataş'ta 'mazgal'ı olmayan boşluktan düşerek ölümü aydınlatılmayı bekliyor. İddia: Mazgal bir yıldır yoktu, takmadılar.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş ’taki Kabataş Füniküler İstasyonu’nun havalandırma boşluğunun mazgal olmayan bölümünden düşerek ölen 16 yaşındaki Mahsun Bilim’in ölümüyle ilgili soru işaretleri devam ediyor. Mahalle sakinlerinin iddiasına göre, Bilim’in düştüğü yerdeki çalınan mazgalın yerine bir yıldır yenisi konmadı. İddiaya göre mazgalın boş kısmı basit bir telle örtüldü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise çalınan mazgalın yerine basit tel örgü çekilmediğini, her mazgalın altında zaten ince tel bulunduğunu belirtti.
Kabataş Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Mahsun Bilim, cuma günü okul çıkışı beş arkadaşıyla birlikte Kabataş’ta İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip, füniküler istasyonunun üzerinde mazgallarla kapatılan bölüme çıktı. Bir süre burada arkadaşlarıyla boğaz manzarası izleyen Bilim, saat 19.30 civarlarında “Ben eve gitmek istiyorum” diyerek aniden kalktı. Adımını atmasıyla mazgalı çalınan ve altında basit bir tel örgü bulunan 10 metrelik metro boşluğuna düştü. Metro güvenlik görevlisi hemen olay yerine gittiğinde 16 yaşındaki gencin aşağıda acı içerisinde kıvrandığını gördü. 10–15 dakika sonra itfaiye ve ambulans ekipleri geldi. Fakat bu süre içerisinde hayatını kaybetti.

Baba: Acım çok büyük
Adli Tıp’ta yapılan otopsisinde kesin ölüm nedeni olarak yüksekten düşmeye bağlı ağır travma gösterildi. Radikal’in Bilim için oluşturulan taziye evinde görüştüğü baba Hayati Bilim ise “Acım çok büyük. Söyleyecek şeylerimiz var ama şimdi konuşmak istemiyorum” dedi.
Olayın ardından savcılığın başlattığı soruşturma devam ediyor. İBB yetkilileri, mazgal çalındıktan sonra bölgenin üzerini örtmek için tel örgü çekmediklerini, tel örgülerin zaten mazgalların altında olduğunu belirtti. Belediye yetkilileri, mazgalın ne zaman çalındığı ile ilgili bilgilerin savcılığın yaptığı soruşturma sonrası netleşeceğini ifade etti. Radikal, olay bölgesine giderek mahalle sakinleriyle konuştu. Bölgede bulunan apartmanlarda kapıcı olarak çalışan bir kişi, mazgalın bir yıl önce çalındığını, şikâyetlerine rağmen yerine yenisinin konulmadığını öne sürdü. Olayın yaşandığı mahallede 20 yıldır yaşayan Enver Toprak ise “Mazgallar yapıldığında hepsi tamdı. Polis bu mahallede sürekli devriye gezer. Çok işlek bir mahalle. Mazgalların çalınma ihtimali çok düşük” dedi.

Para etmese de çalınıyor!
Her yıl yüzlerce mazgal ve rögar kapağı çalınıyor. Kapaklar, pik döküm malzemeden üretildiği için hurda niyetine satılıyor. Bu hırsızlığın belediyelere zararı ise milyon TL’yi buluyor. Mazgal çalma sonucu ölümler de yaşanıyor. Geçen aylarda Suriyeli Adrian Abu Hassoun TEM’de çalınan ızgaralar nedeniyle Büyükçekmece Gölü’ne düşerek ölmüştü. İSKİ de hırsızlıklara karşı artık ızgara ve rögar kapaklarını en ucuz maddeden imal ettiriyor.