O mektuba yanıt geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın siyasi başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, The Times gazetesinde Gezi eylemleri nedeniyle Erdoğan’ın eleştirildiği ‘açık mektup’a “Böylesine hezeyanlarla dolu bir ilanın The Times’da yayımlanması bu gazetenin saygınlığına gölge düşürdüğü gibi, Türk hükümetine ve Başbakan’ına karşı çirkin yakıştırmaların olduğu bu muhtevanın altına imza atmaları da bu ünlüler için itibar zedeleyici durum” diye tepki gösterdi.
The Times gazetesinde Erdoğan’ın Gezi olaylarında beş gencin ölümünden sorumlu tutulduğu, sanat ve edebiyat dünyasından 30 imzalı mektuba yanıt, Akdoğan’dan geldi. “Parayla yapılan bu tür işleri ciddiye almamakla birlikte, mektubun ilan olarak yayımlandığı mecra ve altında imzası bulunan isimler sebebiyle bir değerlendirme yapmak ve metindeki çirkin yakıştırmaları karşılıksız bırakmamak gerekiyor” diyen Akdoğan şöyle devam etti:
“Gezi Parkı olaylarıyla ilgili haksız itham ve suçlamalarla dolu bu mektup tam anlamıyla bir çarpıtma ve bilinçli karalama kampanyası mahiyetindedir. İsmi geçen ünlülerin kendilerini böyle bir siyasi kampanyada kullandırmaları kendileri açısından üzüntü vericidir. Taksim’deki olaylar sırasında yaşanan vandalizm ve şiddet olayları barışçı bir gösteri sınırlarının çok ötesindedir, açık bir hukuksuzluktur. İllegal örgütlerin ve marjinal şiddet gruplarının demokratik kurumlara, seçilmiş hükümete ve kamu binalarına saldırması hiçbir demokratik ülkede mazur görülemez. Polisin aşırı güç kullanımını görmek isteyenler, İngiltere’de son dönemdeki müdahalelere bakabilirler.” ANKARA/AA

DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLER İMZA ATTI


Aralarında ünlü oyuncular Susan Sarandon ve Sean Penn’in de (üstte) bulunduğu 30 kişinin imzaladığı açık mektup, “Bu mektubu sizin polis güçlerinizin Taksim ve Gezi Parkı ile Türkiye ’nin diğer büyük şehirlerindeki barışçı gösterileri, Türk Tabipleri Birliği verilerine göre beş kişinin ölmesi 11 kişinin gözünü kaybetmesi ve 8 binden fazla kişinin yaralanmasına neden olacak biçimde, zalimce bastırmasını en güçlü şekilde kınamak amacıyla yazıyoruz” ifadesiyle başlamıştı.