O merdiveni boyamayacaktın!

O merdiveni boyamayacaktın!
O merdiveni boyamayacaktın!

Bahariye de dubalar gece boyanarak bu hale getirildi.

Edirne'de belediye ve öğrenciler boyamak için aynı merdiveni seçince işler karıştı. Belediye, gençlerin renklendirdiği caddeyi tinerle yıkadı.

İstanbul Fındıklı’dan Cihangir’e çıkan merdivenlerin boyanmasıyla başlayıp, tüm yurda yayılan ‘boyama etkinliği’ Edirne’de belediye ve üniversite öğrencilerini karşı karşıya getirdi. Edirne Belediye Başkanlığı, önceki gün Sarıcapaşa Mahallesi’nde 37 basamaklı devlet hastanesine çıkan merdivenleri gökkuşağı renklerine boyadı. Baobab Kültür Merkezi üyesi üniversitelilerse bu duruma itiraz etti. Sosyal paylaşım sitesinde aynı merdivenleri boyamak için günler öncesinden duyurular yaptıklarını söyleyen gençler belediyeyi ‘fırsatçı’ olmakla suçladı. Öğrenciler belediyeye tepki olarak Saraçlar Caddesi’ni boyamaya başladı. Ancak caddede dolaşan zabıta ekipleri duruma müdahale etti. Öğrenciler uyarılara aldırmadan caddedeki kare taşları rengârenk boyadı. Boyanmayan taşlara ‘barış’ yazıldı. Öğrencileri izleyen çok sayıda vatandaş da etkinliğe katılarak caddenin boyanmasına yardım etti. Öğrencilerin boyama işi bittikten sonra Edirne Belediyesi’nin ekipleri çıktı caddeye. Ekipler tiner ve suyla boyalı alanı temizledi. 

‘Önce ben talimat verdim’

Edirne Belediye Başkanı CHP ’li Hamdi Sedefçi, “Herhangi bir soruşturma ve ceza yok. Buranın boyanması talimatını onlardan önce ben vermiştim. Şehirde gördüğünüz tüm merdivenleri bu şekilde boyamak istiyoruz. Öğrencilerimiz ya da vatandaşlarımız boyamalara katılmak istiyorsa söylesinler hep birlikte yapalım. Ama herkes eline fırça alıp istediği yeri boyarsa o olmaz” dedi.

İzmit’te gri oldu

İstanbul’da Fındıklı’da ilk gün gökkuşağı rengine boyanan merdivenler Beyoğlu Belediyesi’nce griye dönüştürülmüştü. Aynı durum İzmit’te de yaşandı. Gençlerin rengârenk yaptığı merdivenler belediye tarafından dün griye boyandı. Bu arada ‘merdiven boyama’ eylemi dün de devam etti. Zonguldak’ta da bir grup kadın Meşrutiyet Mahallesi’ndeki merdivenleri boyadı. İstanbul’da Bahariye’den Moda’ya uzanan tramvay yolu dubaları da önceki gece renklendi.