@idrisemen

O okulu bu hale getirdiler

O okulu bu hale getirdiler
O okulu bu hale getirdiler
Hakkâri'de iki kez yakılan okul, 'Okulumuz yandı, geleceğimiz yanmasın' kampanyası sayesinde onarıldı. Öğrenciler tatil dönüşü sürpriz yaşadı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Hakkâri’de iki kez kundaklanarak yakılan Atatürk İlköğretim Okulu, okul aile birliği ile okul yönetimi tarafından başlatılan ‘Okulumuz yandı, geleceğimiz yanmasın’ kampanyasıyla onarıldı. Sömestr tatili dönüşü okulun eski halinden daha da iyi olduğunu gören öğrenciler büyük bir sevinç yaşadı.
Yeni eğitim öğretim yılında anadilde eğitim yerine Kürtçenin seçmeli ders olarak verilmesi Güneydoğu’da birçok ilde boykota neden olmuştu. Bu dönemde başta Hakkâri olmak üzere Van ve Şırnak’ta bazı okullar ateşe verilmişti. Türkiye ’de okullar dersbaşı yaparken 10 gün arayla iki kez yakılan Şemdinli’nin Altınsu Köyü’ndeki Atatürk İlköğretim Okulu da kullanılamaz hale geldiğinden eğitime geç başlanmıştı.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü genel bir bakım yapıp okulu açsa da eksikler bütçe yetersizliğinden tamamlanamamıştı. Bunun üzerine veliler ile okul yönetimi elbirliğiyle Şemdinli Haber sitesi üzerinden ‘Okulumuz yandı, geleceğimiz yanmasın’ adlı bağış kampanyası başlatmıştı. Radikal gazetesi de bu kampanyayı ‘Bu sıralar tekrar dolsun’ başlıklı haberle kamuoyuna duyurup destek olmuştu.

Esnaftan 30 bin lira

Bölge esnafından toplanan yaklaşık 30 bin liralık bağışla yangında kullanılamaz hale gelen öğretmenler odası ile bir ana sınıfı onarıldı. Okulun tekrar eski haline getirilmesi için bölgedeki esnafı teker teker gezerek bağış topladıklarını söyleyen okul aile birliği yöneticisi Azer Demir “Topladığımız bağışlarla yanan iki sınıftan birini onararak eğitime hazır hale getirdik. Bu durum sömestr tatili sonrasında dersbaşı yapan öğrencilerimize sürpriz oldu. Daha önce kütüphanede eğitim alan ana sınıf öğrencileri şu an kendi ana sınıflarını kullanıyor” dedi.
Sürpriz sadece öğrencilere değildi. Eskiden öğretmenler odasında sadece bir masa ve birkaç tane sandalye bulunduğunu hatırlatan Demir şöyle konuştu:
“Topladığımız bağışlarla öğretmenler odasının bütün ihtiyaçlarını karşılayıp baştan sona döşedik. Böylelikle binbir zorlukla öğrencilere ders veren öğretmenlere de bir sürpriz yaptık. Okulun eski hale getirilmesi için bizden yardımlarını esirgemeyen yardımseverlere teşekkür ederiz.”
Onarılan ana sınıfında ders görmeye başlayan minik öğrencilerden Zeynep Demir ise yeni eşyalar ve oyuncaklarla karşılaştığında yaşadığı sevinci Radikal’e şöyle anlattı: “Eskiden okulumuzda oyuncak yoktu. Minder yoktu. Perde yoktu. Şimdi hepsi var. Bunların hepsini bize iyi insanlar gönderdi.”
Yapılan yardımlarla ihtiyaçların bir kısmının karşılandığını ancak halen eksikler olduğunu söyleyen Müdür Necip Yılmaz ise “Öğrencilerimiz sınıfa girdiklerinde gördükleri sürpriz karşısında çok sevindi. Sınıflarının onarıldığını ve oyuncaklarla donatıldığını gören öğrencilerin mutluluğu yüzlerinden okunuyordu. Tatil dönüşü ders vermek için okula gelen öğretmenlerimiz de öğretmenler odasının yeniden döşendiğini görünce yalnız olmadıklarını fark ettiler” dedi. Yılmaz, “Okulun konferans salonu ile bilgisayar odası hâlâ onarılmadığı için hiçbir aktivite yapamıyoruz. Onların da onarılması için yardımseverlerin yardımlarını bekliyoruz” sözleriyle desteğin devam etmesini istedi.

Bağış için hesap numarası ve iletişim bilgisi

 
Azer DEMİR: 0544 579 49 84 / 0543 608 48 11
Rıfat BAŞAK: 0541 389 29 87 / 0541 389 29 87
IBAN: TR 05000 1000 649 265 108 09 50001
Ziraat Bankası/ Şemdinli Şubesi