@ismailsaymaz

O pankart 'faili meçhul' kaldı

O pankart 'faili meçhul' kaldı
O pankart 'faili meçhul' kaldı

25 Ekim 2003?teki mitingde rektörler, ?ordu göreve? yazılı pankartın önünde yürümüştü. Görüntülerde pankartı taşıdıkları ?tespit edilen? üniversiteliler ?Taşımadık? deyince beraat ettiler.

Ergenekon yargıçlarının araştırılmasını istediği 'ordu göreve' pankartı geçen yıl sessiz sedasız yargılanıp 'faili meçhul' kaldı. 2003'te açılan pankart 'darbe planının parçası' sayılıyordu
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Birinci Ergenekon Davası’nın 20 Ekim’deki duruşmasında, mahkemenin araştırılmasını istediği konulardan biri de, 2003 yılındaki ‘Cumhuriyete Saygı Mitingi’nde ‘ordu göreve’ yazılı pankartı açanlar arasındaki İÜ Araştırma Görevlisi Ali Emre Özsoy’un görevine ne zaman başladığı ve gö-revinin ne olduğuydu. Bu pankart ve miting, ikinci Ergenekon iddianamesine göre, ‘Sarıkız’ adlı darbe planının 12 aşamasından biriydi. Ancak, bir grup rektörün ‘Ergenekon’ kapsamında yargılanmalarının kanıtı sayılan o pankart, aslında geçen yıl  sessiz sedasız ‘faili meçhuller’ arasına kaldırılmıştı. Türksolu Dergisi yazarı Özsoy ve 10 arkadaşı, ‘Askeri, kanunlara karşı itaatsizliğe teşvik’ten yargılandıkları davada, fotoğraflar ve kamera kayıtlarına rağmen, “Taşımadık” deyince beraat etti. Üstelik Ergenekon savcıları, davaların birleştirilmesini de istemedi.         
Tarih, 25 Ekim 2003. Anıtkabir’e cüppeleriyle gelmiş rektörler, Atatürk’e bağlılıklarını tazeleyip Tandoğan Meydanı’ndaki ‘Cumhuriyete Saygı Miting’ne katıldı. Dönemin Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin çağrısıyla düzenlenen bu mitinge; başta Ankara, İstanbul, Bursa, Samsun ve Malatya olmak üzere, rektörlerini izleyen üniversiteliler akın etti. Dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu‘nun da katıldığı mitingde bir grup öğrenci, ‘ordu göreve’ pankartı açtı. Eylemcilerin uyarılara rağmen indirmediği o pankart, ‘darbe’ iddialarını konu alan Ergenekon davasının odağına yerleşti.
İkinci Ergenekon davası iddianamesine göre, ‘Sarıkız’ adlı darbe planı kapsamında, mitingden altı gün önce, 19 Ekim’de Jandarma Genel Komutanlığı’nda, dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur başkanlığında rektörlerle toplantı yapıldı. İddiaya göre 15-20 rektör, askerlere “Kubilay olmaya hazırız” dedi, miting de planlandığı öne sürülen darbenin 12 adımından biriydi.
Peki o pankartı kim açmıştı? Bu sorunun yanıtı, Birinci Ergenekon iddianamesinde yer alıyor. Polis kayıtlarına göre pankartı açanlar ‘ırkçı’ Türksolu dergisi üyeleriydi. 25 Ekim’deki Show TV’nin  görüntüleri ve ertesi gün basında yer alan fotoğrafa göre o kişiler İÜ araştırma görevlisi Ali Emre Özsoy, İÜ öğrencileri Özgür Billur, Dilek Bilgin, Okan Erkoy, Utku Umut Bulsun, İstanbul Bostanoğlu, Nur Arslan, Onur Güneş Ayas ile YTÜ öğrencileri Canbert Birgül ve Engin Girgin’di. Polis, iki isim daha saptadı. 
Şüpheliler sessiz sedasız yargılandı. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Askeri, kanunlara karşı itaatsizliğe teşvik’ten beş yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ancak dava, Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 25. Ankara Asliye Ceza Mahkemesi’nde 29 Nisan 2008’de görülen son duruşmada sanıklar, “O pankartı taşımadık” diye ifade verdi. Mahkeme, fotoğraf ve görüntülere rağmen, ‘kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından’ beraate karar verdi. Böylece ‘ordu göreve’ pankartı ‘faili meçhul’ bırakıldı.
Ergenekon savcıları da davanın kendi soruşturmalarıyla birleştirilmesini istemedi.