O polis 'çekmeyin' demeden önce kaskları kırıyormuş!

O polis 'çekmeyin' demeden önce kaskları kırıyormuş!
O polis 'çekmeyin' demeden önce kaskları kırıyormuş!
Bir çevik kuvvet polisinin isyan edip 'Gaz atmayayım da osurayım mı' dediği videoyu çeken gazeteci Lale Ertuş, Radikal'e konuştu: O polisler kaskları kırıyordu

İSTANBUL - Bir polis yetkilisinin ‘gaz atmayalım da osurayım mı?’ diyerek isyan ettiği videoyu çeken gazeteciye Radikal ulaştı. En son Birgün gazetesinde çalışan ancak şu anda serbest belgesel çekimleri yapan Lale Ertuş, bir polis grubunun yoldaki gençlerin kasklarını ve gözlüklerini toplayıp kırdığını ve bu esnada fotoğraf çekmek istersen böyle bir olayla karşılaştığını anlattı.Görüntüyü Taksim- Harbiye arasında çektiğini anlatan Ertuş, olayla ilgili şunları söyledi: “Serbest gazeteciyim. Cumartesi gecesiydi. Kafamda GoPro vardı. Hem video çekmek aynı zamanda da fotoğraf çekmek istiyordum. Kamerayı sanırım kafa ışığı sandılar. Saat 03-04 arasıydı. Evime dönerken oldu. ‘Polisler nasıl davranıyor’ diye merak ediyordum ancak özellikle polisleri çekmek gibi bir derdim de yoktu.”

İlk önce başka bir olay yaşadığını ve bunu kaydettiğini anlatan Ertuş, şöyle devam etti: “Bir grup sivil polisin peşine takıldım. Ellerindeki gaz maskelerinden polis oldukları anlaşılıyordu. Bir turist kadın onlara laf attı. Kadına İngilizce küfür etmeye başladılar. Olayın şokunu yaşıyordum. Beni de yabancı basın zannettiler. İngilizce bir şeyler söylediler. Bu olayın ardından başka bir ekibin peşine takıldım. Onlarla gidiyordum. Basın kartıma baktılar. Kalkıp gidiyordum. Kimse yoktu. Giderken bir grup geldi. Polisler bu gruptakilerin her birini gözlüğünü ve kaskını aldı. Kontrolünü kaybetmişçesine gözlüklerin üzerinde tepiniyordu. Ben çaktırmadan oradan gitmeye çalıştım. Giderken de bir iki kare fotoğraf çekmek istedim. Çekmeye çalışırken birden bire polisler yanıma geldi. O diyalog yaşandı. Sonra gittim.”
Polisin ‘gaz atmayalım da osurayım mı’ sözlerinden korkmadığını anlatan Ertuş “Yanına gelen başka bir polis basın kartımı sordu. ‘Eğer yoksa tüm eşyalarını kırarım’ dedi. Kartımı gösterdim, sonra uzaklaştım” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113808911380898

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tımarhane - Heathenpride

  Görev başındaki bir devlet memurundan yani devletimizi temsil eden bir zattan soruşturmalık hareketler ve küfürlü dil. Bu adamlar devlet yönetmeyi bilmiyorlar, bu ülkenin başbakanı bile düzgün konuşamıyor.

  cinnet hali - Leoller

  adam cinnet gecirmis gibiydi. hadi sinir ani bir kac soz cikar agzindan peki ya davranislari? bu polislerin hepsinin psikologo gitmesi gerekiyor. gazeteci arkadas...sesin cok guzeldi ;)

  bu iktidar polisleri ne hale getirmiş. - sktk60

  ben bu polislerin haline kızayımmı acıyayımmı polislerin haleti ruhiyelerine bakın iktidarın haleti ruhiyesi polislerinede yansımış ey iktidar polisleride aynı kendine benzetmişsin abuk subuk konuşuyorlar.

  polisssss - 9950018

  şahsen polis denilince şiddet, cahillik, açgözlülük, ahlaksızlıktan başka bişey aklıma gelmiyor

  Polisin bunları yapmaya ne hakkı var? - generalduncan

  Başbakana sorsanız her hakkı var ama ben ona değil sizlere soruyorum. Kişisel eşyaları suç unsuru değil, silah değil, yasadışı değil, hiçbir şey değilken toplayıp kırmaya, insanların çantalarını karıştırmaya, insanları eşyalarını kırmakla tehdit etmeye ne hakkı var? Herkes için bir suç isnat etmeye ne hakkı var? Bunlar ceberrut kabadayılar mı? Serseri çetesi mi? Polislik böyle mi olur? Bunların yaptığı ancak 19. yüzyıl değnekli zaptiyeliği, subaşılıktır. Polis teşkilatının nasıl çalışması gerektiği ortadan kaybolmuş. Teşkilat kanunsuzluk yuvası haline gelmiş, polisler kanunlara uymaz hale gelmişse buna anarşi denmez de ne denir?

  Türk polisi - haborhan

  Zaten bizim millet bu Türk polisini sevmez, küçük çocukları bile "polis seni götürür" diye korkuturlar, bu olaylar sayesinde herkes polisin ne olduğunu görmüş oldu.

  Delirmiş bunlar - carpenoctem

  Vatandaşın malını gasp etmek, yağmalamak, parçalamak hakkını nereden buluyor bu adamlar? Basın kartın yoksa malzemelerini kırarım da ne demek? Bu adamlar mı bizim can, mal güvenliğimizi koruyor? İşgal devletlerinin askerleri gibi davranıyorlar, delirmiş bunlar. Halkın malum yüzde ellisi zaten polislere mesafeliydi, şimdi iyiden iyiye nefret ettirdiler kendilerinden. AKP seçmenlerinin tamamının da bu olaylardan hoşnut olduğunu hiç sanmıyorum. Polis güçlerinin, Ak parti polisliğini bırakıp halkın polisi olmaya dönmesi gerekmekte, hem de acilen.