O polis 'çekmeyin' demeden önce kaskları kırıyormuş!

O polis 'çekmeyin' demeden önce kaskları kırıyormuş!
O polis 'çekmeyin' demeden önce kaskları kırıyormuş!
Bir çevik kuvvet polisinin isyan edip 'Gaz atmayayım da osurayım mı' dediği videoyu çeken gazeteci Lale Ertuş, Radikal'e konuştu: O polisler kaskları kırıyordu

İSTANBUL - Bir polis yetkilisinin ‘gaz atmayalım da osurayım mı?’ diyerek isyan ettiği videoyu çeken gazeteciye Radikal ulaştı. En son Birgün gazetesinde çalışan ancak şu anda serbest belgesel çekimleri yapan Lale Ertuş, bir polis grubunun yoldaki gençlerin kasklarını ve gözlüklerini toplayıp kırdığını ve bu esnada fotoğraf çekmek istersen böyle bir olayla karşılaştığını anlattı.Görüntüyü Taksim- Harbiye arasında çektiğini anlatan Ertuş, olayla ilgili şunları söyledi: “Serbest gazeteciyim. Cumartesi gecesiydi. Kafamda GoPro vardı. Hem video çekmek aynı zamanda da fotoğraf çekmek istiyordum. Kamerayı sanırım kafa ışığı sandılar. Saat 03-04 arasıydı. Evime dönerken oldu. ‘Polisler nasıl davranıyor’ diye merak ediyordum ancak özellikle polisleri çekmek gibi bir derdim de yoktu.”

İlk önce başka bir olay yaşadığını ve bunu kaydettiğini anlatan Ertuş, şöyle devam etti: “Bir grup sivil polisin peşine takıldım. Ellerindeki gaz maskelerinden polis oldukları anlaşılıyordu. Bir turist kadın onlara laf attı. Kadına İngilizce küfür etmeye başladılar. Olayın şokunu yaşıyordum. Beni de yabancı basın zannettiler. İngilizce bir şeyler söylediler. Bu olayın ardından başka bir ekibin peşine takıldım. Onlarla gidiyordum. Basın kartıma baktılar. Kalkıp gidiyordum. Kimse yoktu. Giderken bir grup geldi. Polisler bu gruptakilerin her birini gözlüğünü ve kaskını aldı. Kontrolünü kaybetmişçesine gözlüklerin üzerinde tepiniyordu. Ben çaktırmadan oradan gitmeye çalıştım. Giderken de bir iki kare fotoğraf çekmek istedim. Çekmeye çalışırken birden bire polisler yanıma geldi. O diyalog yaşandı. Sonra gittim.”
Polisin ‘gaz atmayalım da osurayım mı’ sözlerinden korkmadığını anlatan Ertuş “Yanına gelen başka bir polis basın kartımı sordu. ‘Eğer yoksa tüm eşyalarını kırarım’ dedi. Kartımı gösterdim, sonra uzaklaştım” dedi.