O polis de yandı çadırları yakan da!

O polis de yandı çadırları yakan da!
O polis de yandı çadırları yakan da!
İçişleri Bakanlığı Radikal'de 'Yorumsuz' başlığıyla videoda şiddet uyguladığı görülen polis memuru ile ilk gün çadırları yaktığı görüntülenen 7 zabıta memuru görevden alındı

İSTANBUL - Gezi Parkı eylemleri sırasında göstericilere uygulanan “orantısız güç” ve “biber gazı kullanımı” konusunda 4 Haziran’dan itibaren 15 gündür İstanbul Emniyeti’nde araştırmalar yapan müfettişler, ilk olarak Foto Film Şube Müdürlüğü ve MOBESE’den olaylarla ilgili tüm görüntü ve fotoğrafları incelemeye aldı.
Basında ve sosyal medyada yer alan görüntüler de Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından istenilerek inceleme başlatıldı. Olayla ilgili emniyet amirleri, polis müdürleri ve memurların ifadelerini alan müfettişler, ilk iş olarak eylemlerin büyümesine neden olan 30 Mayıs’ta saat 5’e yapılan şafak vakti baskında eylemcilerin çadırları yakılması olayını inceledi. Olayların fitilini ateşleyen yakma eylemini detaylı inceleyerek belediye zabıta görevlileri ve çevik kuvvet polislerin ifadesini alan müfettişler, olayın sorumlusu olarak 7 zabıta görevlisinin açığa alınmasını istedi. Görevliler açığa alınırken çadırların yakılması emrinin kimin verildiği ile ilgili araştırmanın ise devam ettiği belirtiliyor.

 


POLİS MEMURU DA AÇIĞA ALINDI


Müfettişlerin açığa aldığı bir diğer isim ise bir polis memuru oldu. Taksim’de 1 Haziran gecesi, Gezi Parkı protestolarında bir göstericiye tekme ve yumrukla dayak atan beyaz gömlekli sivil polis memuru ifadesi alındıktan sonra açığa alındı. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro’da görevli olduğu belirtilen polis memuru, Gezi Parkı olaylarında İstanbul’da ilk kez bir polis memuru orantısız güç suçlamasıyla açığa alındı.


İFADE ALMA İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

4 Müfettişin görüntü ve fotoğrafları incelemeyi sürdürdüğü, olayla ilgili başta çevik kuvvet polisleri olmak üzere çok sayıda görevlinin ifadesinin alınmasının devam edildiği öğrenildi. Başta olayların sembolü olan kırmızılı kadına biber gazı sıkan polis olmak üzere incelemelerin devam edeceği, açığa alınan polis memuru sayısının artabileceği öğrenildi.


İŞKENCE RAPORU TEMİZ ÇIKTI!

Bu arada Gezi Parkı eylemleri sonrası polisin işkence yapıp yapılmadığını araştırmak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek incelemeler yapan Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin (AİÖK) çalışmalarının tamamlayarak ayrıldığı öğrenildi. Başkanlığını İsviçreli Jean Pierra Restellini’nin yaptığı 9 Avrupa ülkesinden temsilcilerin yer aldığı heyetin, nezarethanelere baktığı, gözaltında tutulan 5 kişiyi rastgele seçerek müdafi odasında 10 dakikalık özel görüşmeler yaptığı belirtiliyor. Çalışmalarını bitiren heyetin emniyetten ayrıldığı ve kanunlara aykırı bir durumla karşılaşmadığını yetkililerine ilettiği öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/113828611382869

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu kadarı yetmez - made in blacksea

  Bunların hepsi kandırmaca,hani polis kendisine verilen görevi yapıyordu? O polisler ile birlikte eli sopalılar,olayların bu kadar büyümesindeki en büyük sorumlular İstanbul Valisi, İstanbul Emniyet Müdürü, Ankara Emniyet Müdürü,İçişleri Bakanı da görevden alınmalıdır.Başbakan bildiğim kadarı ile görevden alınamıyor ancak ya tutarsa hesabı yaptım, bireysel olarak başbakan hakkında da suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum.

  yanlış işler - melekmehmet

  çadırları yakanlar aldığı emri uygulamışlardır..bir iki işçiye suçu atıp aklandığını sananlar..sadece kendilerini kandırırlar..bu hükümet dışında eskiden istifa diye bir eylem şekli varmış..ve hükümetler bazı olaylarda bazı sorumluları işten alırlarmış..bu iktidarla birlikte bu rüya olmuş..dünyada sanırım istifa ve işden el çektirmeme olayının olmadığı tek ülke biziz..düşünün ben genç biri olarak bunu yaşamayan bir nesilim..

  Yeterr. - ganjml

  Şunu kafanıza sokun bizler evde makarnayla,kömürle zor tuttuğunuz yüzde elli değiliz,açığa almışmışta,biz gayet iyi biliriz bu açığa alma geyiğini,memuriyetten atacaksın arkadaş burası gramda olsa hukuk devletiyse,olaylar biraz yatışsın hoooppp göreve iade,nasılsa kimse takip etmez,soranda olmaz,yeter bu komediniz yetti,bu işin peşini demokratik kamuoyu bırakmayacak,bu sefer de halının altına süpüremeyeceksiniz.Gerçi kamera kayıtları ortadayken,adli tıp raporu bas bas bağırıyorken ethemi vuran polis kurşunu,poliste şu diye ama hala başbakan kurşunla ölen yok diyor,baştaki öyle derse siz de aşağıdakiler mesajı almış oluyosunuz,işte demokratik ülkelerde idarecilelerin hesap verebilme ölçüsü demokratik standartları gösterirken,biz de devlet suçüstü bile yakalansa başbakan size polisimi yedirmem diyor,işte memleketin ahvali budur,neylersin.

  Açığa alınır, sonra tekrar geri döner. - hcaglamazlum

  Son yıllarda moda olduğu üzere hak ihlalinde bulunan resmi yetkililer ilk başta açığa alınır, etraf sakinleştikten sonra başka bir ilde, bölümde terfi ederek görevine devam eder. Bırakın asgari bir şekilde mesleki değerlere sahip olmayı, insanlık veya vicdan gibi duygulara bile sahip olmayan bu kişinin uzun bir süre toplumdan tecrit edilip tedavi edilmesi gerekmektdir.

  Mehter Takimi Gibi - iekanat

  Turkiye mehterle ilerliyor, iki ileri bir geri. Sokaklarda gordugumuz siddete ragmen iskence olmamasi ve en azindan bazi polislerin aciga alinmasi iyi haber (iki ileri bir geri). 90larda bunlari hayal bile edemezdik. (Muhtemelen okuyucular bu yorumumu AKP savunuculugu olarak gorup begenmeyecek. Allahim sana geliyorum!)

  basite indirgenmiş - ezü

  Gerçekten pes diyorum! Geldik,gördük, gidiyoruz olmuş bu. Çok yetersiz, bir iki fotoğrafla videoyla sınırlanacak kadar basit değil yaşananlar, gerçekten pes!

  POLİS AÇIĞA ALINDI YADA GÖREVDEN - pispor

  ben şahsen inanmam çünkü polisin şu 11 yıldır iktidarda bulunan AK parti hükümetindeki gibi vurdum duymaz yaptığı yanına kar kaldı geçmişte hiçbir iktidarda polis bu kadar korunmadı ve kollanmadı zaten başbakan ve il valileri açık açık söylüyorlar polisin arkasındayız polise yaptıklarından dolayı teşekkür ederiz zaten polise ceza uygulansa idi polis bu kadar şiddeti göze almaz bakın taksime çıkan gençlerin yüzde 40 ne diyor biz polisin şiddetini tv lerde görünce o meydana akmaya başladık halen içişleri bakanı kalkmış o polis yandı ya bize martaval okuma sayın bakan