O polis masa başında çalışıyor

O polis masa başında çalışıyor
O polis masa başında çalışıyor
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara ’da kafasına aldığı kurşunla ölen Ethem Sarısülük için savcılık ve mülkiye müfettişleri iki koldan araştırma yürütüyor. Birçok delile ve somut bilgiye ulaşılmasına karşın, Sarısülük’ü vurduğu iddia edilen zanlı polis, emniyetin personel biriminde çalışmaya devam ediyor. “Silahına el konuldu” açıklaması doğru ama zaten Sarısülük’ün kafasından çıkan kurşunla silahın karşılaştırılması için silahın adli emniyete teslim edilmesi gerekiyordu. 

Yargı şeffaf gidiyor 

Sarısülük’ün ailesi ve avukatları, soruşturma sürecinin her aşamasına aktif bir şekilde katılıyor. Dolayısıyla olası ‘delil karartma’ iddiaları baştan önleniyor. Otopsi sırasında Sarısülük’ün kardeşi ve avukatının hazır bulunması, kafasından çıkanın mermi olduğu, merminin 9 mm olduğu gibi bilgilerin kamuoyuna yansımasını sağlamıştı. Soruşturma çerçevesinde son olarak olayın gerçekleşme biçimine dair raporlar kamuoyuna yansıdı. Detaylarını Mesut Hasan Benli’nin haberinden okuyabilirsiniz. 


Diğer taraftan, Sarısülük’ü öldüren kurşunu attığı iddia edilen ve savcılığın başzanlısı konumunda bulunan polis memuru hakkındaki soruşturma konusunda aynı hız ve şeffaflık sürmüyor. Aradan geçen süreye karşın, suçlamaları reddeden başzanlı polisin sadece yeri değiştirildiçevik kuvvet sınıfından, personel birimine alındı. Mülkiye müfettişleri, Zanlı ile ilgili soruşturma çerçevesinde açığa alma talep etmedi. Gerekçe olarak da “Eylemi gerçekleştirdiği hukuken net değil” yorumu gösterildi. Oysa, hukuken netleşince zaten zanlı hakkında kasten adam öldürme nedeniyle tutuklama kararı çıkacak. Soru işaretleri 


Soruşturma savcısı, olay yerinde görev yapan bütün polislerin ve amirlerin bilgilerini de istemiş. Ancak, soruşturmanın en kritik delili olan silah konusunda bile ‘delil karartılması’ tehlikesi var. Zanlı polisin olay sırasında elinde tuttuğu silahın beylik tabancası olup olmadığı net değil. Buna karşın, balistik inceleme sadece polisin beylik tabancasına yapılacak. Aynı şekilde, kurşunun başka bir silahtan çıkma ihtimali de var ve o gün alanda bulunan diğer silahlara da benzer bir inceleme yapılması gerekebilir.
Türkiye ’nin üye olmaya çalıştığı Avrupa Birliği’nde bu tür soruşturmaları tarafsız ve bağımsız, “Polis ve Jandarma Şikâyetleri Bağımsız Komisyonu” türü kurumlar yapıyor. Türkiye’nin AB’ye taahhütleri arasında yer alan bu tür bir yapılanma Türkiye’de henüz yok.


  http://www.radikal.com.tr/113804211380423

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  korkuyorum - fısıltı

  ethem'i vuran polisin devlet eliyle öldürülmesi ve sonrasında ölümünün eylemcilerin üzerine atılmasından. başka bir haber kaynağında gezi eylemlerinde uyguladıkları şiddetten dolayı polisler 'eğer amirlerimiz bizi fişlerse bizde onları yakarız' şeklindeydi. amirlerin yanmaması adına yapabilirler böyle bir şeyi burası türkiye!

  Şimdi Sırası Değil mi? - Kayzer1420

  Gezi ile başlayıp tüm Türkiye'ye yayılan drenişin daha kapsamlısı daha kalabalığı asıl şimdi başlamalı.Bknz:İstanbul'da,Ankara'da Eskişehir'de...Yüzlerce kişi gözaltında.İddialar öyle traji-komik ki.İnsanları örgütlemek...Ya insanları örgütlemenin neresi suç oluyor anlamıyorum.Bunu Türk adaleti söylüyor da AB de mi görmüyor kör müsün, insanlık?

  Türk Polisi - Brezilya Polisi Farkı - halukaka

  Bugün internette, Brezilya'da bir göstericinin biber gazı kapsülüne vole attığı bir video dolaşıyor. Seyrediniz. Brezilya polisi biber gazı atarken, kapsül vatandaşa ulaşana kadar 3-4 kere yerden sekecek şekilde (alçak nişanlayıp) atıyor ve kapsüller vatandaşa ulaştığında yavaşlamış oluyor. O denli ki gösterici rahatlıkla vole attı kapsüle. Bizim polisimiz ise tam kafaya nişan alıyor. Türk insanı lafa geldi mi insani değerleriyle, vicdanıyla gurur duyar bunları yere göğe sığdıramaz ama iş icraata geldiğinde, Türk Polisi ile Brezilya Polisi arasındaki insanlık farkı videolardan apaçık görülmekte! O videoyu seyredin! Kamera karşısında Gaz sıkmayayım da ne yapayım, gaz mı çıkartayım diye yalandan sinir krizi geçiren polis memurlarına da seyrettirin! Belki insanlık öğrenirler.