O polise en fazla 5 yıl

O polise en fazla 5 yıl
O polise en fazla 5 yıl
Ethem Sarısülük'ü öldürmekle suçlanan polis hakkında 'meşru savunmada sınırı aşarak adam öldürmek'ten iddianame hazırlandı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ethem Sarısülük’ün ölümüne ilişkin sürdürdüğü soruşturmayı tamamladı. Savcılık hazırladığı iddianameyi Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesine sundu. Savcılık şüpheli polis memuru A.Ş’nin ‘meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürme suçundan’ yargılanmasını istedi. Savcılığın istediği bu maddeden ceza verlirse A.Ş en fazla en az 1 yıl 4 ay, en fazlada 5 yıl hapis cezası alacak.
Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara’da yapılan gösteriler sırasında kafasına isabet eden kurşunla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ölümü ile ilgili olarak sürdürülen soruşturmada savcılık iddianameyi tamamladı. Savcı Veli Dalgalı hazırladığı iddianameyi Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu. Savcı, iddianamede, şüpheli polis memuru A.Ş’nin Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 81. ve 27/1. maddeleri uyarınca ‘meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürmek’ suçundan yargılanmasını istedi. Mahkemenin 15 gün içinde iddianameyi inceleme süresi bulunuyor. Mahkeme , iddianameyi kabul etmesi halinde önümüzdeki günlerde şüpheli polis memurunun yargılanmasına başlanılacak. Savcının, şüpheli polis memuruna istediği ceza maddesine göre verilecek hapis cezasında indirim yapılması öngörülüyor. 

1 yıl ceza istedi 

Mahkeme yapacağı yargılama sonucunda bu maddeden dolayı şüpheli polis memurunun cezalandırılması halinde 1 yıl 4 ay’dan 5 yıla kadar hapis cezasına hükmedebilecek. Ancak, şüpheli polis memurunun yargılama sırasında söz konusu suçu ‘panik ve telaş halinde işlendiği’ yönünde savunma yapması bekleniliyor. Mahkeme bu savunmayı inandırıcı bulması halinde ‘sınırın aşılması’ başlığındaki maddenin ikinci fıkrasını uygulayabilir. Bu durumda A.Ş’nin herhangi bir ceza almadan kurtulması mümkün olabilecek. 

Hukuk katledilmiştir 

Radikal’e konuşan Sarısülük ailesinin avukatlarından Kazım Bayraktar, olaya ilişkin kamera kayıtlarına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Savcılık sevk maddesiyle ortadaki görüntüleri yok saymıştır. Ethem Sarısülük’ün vurulma anına ilişkin görüntüler açık bir şekilde gösteriyor ki, ortada bir meşru savunma durumu söz konusu değildir. Polis göstericilere doğru gelerek yerde bulunan eylemciyi tekmelemiştir. Olay yerinden kaçma ihtimali varken bunu yapmamıştır. Böyle bir durumda meşru savunma oluşmaz. Savcı bize kamera kaydına, gözlerinize inanmayın diyor. Hukuk katledilmiştir.”


  http://www.radikal.com.tr/114157111415714

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Meşru Müdafa Sayılamaz - devrimacar

  Bu Mahkemenin yeniden görülmesi gerekir. Buna meşru müdafa denemez. Emniyet Memuru kontolünü kaybetmiştir, tüm arkadaşları çekilirken kendisi öne çıkmış, silahına da güvenerek yerde duran adamın başına doğru tekme atmıştır. İstese uzaklaşabilecekken, hırsına yenik düşmüştür. Sonrasında üçüncü silah atışını bilerek ve isteyerek, hızlı bir bilek hareketiyle yere paralel, dolayısıyle Ethem'in başına sıkmıştır. Tam o sırada durdurulan resimi görenler, sanığın vücut çizgilerine dikkat ederlerse, bunun öfke içeren bir hareket olduğu kanaatine varabilir. Sanığın korkudan gözü dönmüş, ve saldırganlaşmıştır. Kendine verilen yetkiyi geri dönülmez biçimde aşmış ve suistimal etmiştir. Cezasını çekmelidir. Ancak, ona emir verenler, ona yetki verenler de suçludur. Amirleri kamu vicdanına hesap vermelidirler. Alman bilirkişi raporunu okumanızı tavsiye ederim: http://www.sonarhaber.com/gundem/ethem-sarisuluk-raporunda-3-bilirkisi-daha-dinlenecek-h7708.html

  ukala yazıya - yorumlama

  o taşları yiyen bu yazıyı yazan muhabir olsaydı vede yanında silahı,can pahasına ateş etmez miydi.polis olmasın diyeceksiniz ,olur da hepimiz sıkışınca polis diye bağırıyoruz gazeteci diye değil.isteyerek hedef göstermiyor görüntülerden bu gözüküyor da,ölen şahsın attığı taştan polis ölse,kim vurduya gidecekti.yani faili meçhul. tamam kimsecikler ölmesin de; hocanın lafı, hırsızın hiç mi suçu yok.iyiki berlinde hakimler var...

  dünki haberdeki hırsızın 20 şuçu 4 de aranan suçtan tutuklama emri var - demlicay2011

  işte bunlar bu adli suçluyu bile adalet önüne çıkaramayan ekiptir (cami soyan hırsızdan bahsediyorum) önemsiz bir vatandaş ve önemsiz bir suç yıllarca söylerim devlet kendi vatandaşınada bile ayrım yaparak ülkeyi tehlikeye sokuyor tam davalık olaydır. yargılanıp ağır cezalarını çekmeleri gerekir. (eminiyetin dosyası kabarıktır ama kim bakacak onlara sonuçta kendi adamları) el ele muhtaç duruma düşmüş yani. bu ayrımı bırakın elin oğlu tepenize bindiğinde kardeş biz bir hata yaptık kendi kendimizi yedik dersiniz ama iş işten geçmiş olur. gerçi siz kardeş demesiniz ama. olacakların önünede geçemesiniz. tarihe bakın derim. fes edilmeni gerek. yaptığınız vatan suçu çünki. anayasaya aykırı. anayasa ne der ırk cins din mezhep ayrımı yapamassın diyor sen yapıyorsun ve ben görüyorum şimdi ne olacak. söyleyim avrupa malına ve silahına muhtaç bir şekilde uzun yıllar zavallı bir polis devleti olarak tarihe geçeceksin hepsi bu.

  Meşru müdafa değil - TOLGAHAN_GÜLER

  o polisin polislik hayatı bitmiştir.bu olayın polisin kendisi tarafından kalabalığın üzerine karateci tekmeleri ile geldiği,asla kaçamamak gibi bir duruma düşmediği,koşarak geldiği gibi kaçmasınada hiçbir mani halin olmadığı açıkça görülmektedir.Polis toplumsal olaylarda emirsiz silahını kullanamaz.Olaya kendisinin sebep verdiği açık.birde atılan taşlar maktulü vurup kaçarken arkasından atılmaktadır.en basit suç incelemecisi burada mm olmadığını görür.