'O saldırı İmralı sürecini etkileyemez'

'O saldırı İmralı sürecini etkileyemez'
'O saldırı İmralı sürecini etkileyemez'

Başbakan Erdoğan Slovakya Başbakanı na, vatandaşı FB li Stoch un formasını verdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan , Slovakya vatandaşlarının Türkiye ’ye girişinde vize muafiyeti konusunda adım atılacağını belirterek, aynı adımın karşı taraftan da gelmesiyle ilişkilerin çok daha ileri bir noktaya geleceğini söyledi. Erdoğan, ABD Büyükelçiliği’ni hedef alan saldırının ise İmralı görüşmelerini engellemeyeceğini ifade etti.
Slovakya’da, mevkidaşı Robert Fico ile dün basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, elçiliğe yönelik saldırıyla ilgili şunları söyledi: “Güvenlik güçlerimiz, ABD’nin göndermiş olduğu birimlerle müttefik çalışmanın içinde. ABD’den gelenlerde dahil olmak üzere gerek Almanya, gerek Fransa’yla yapılan görüşmeler neticesinde İmralı ile yapmış olduğumuz çalışmayı engellemeye yönelik bir adım olduğu ortaya çıkmış dahi olsa bu bizim çalışmalarımızı engelleyemez.”
Erdoğan, olayın failler zincirini ortaya çıkartmak için çalıştıklarını belirterek, “Canlı bombayı kimler yönetmiştir? Nasıl gelmiştir? Ortaya çıkarılması lazım. Belli bağlantıları açıklandı. Önceden nerelerle bağlantılı olduğunu, nereden geldiğini bunlar istihbaratımız tarafından bazı ülkelere bildirilmiştir” dedi.

BDP ’den tepki
Erdoğan’ın “Biz dağdakiyle kucaklaşanı İmralı’ya göndermeyiz” açıklamasıyla BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk’un İmralı heyetinde olmayacağı mesajını vermesi ise BDP’nin tepkisine neden oldu. BDP GrupBaşkanvekili Pervin Buldan “BDP olarak netiz. İmralı’ya gidecek heyet eşbaşkanlarımızdan oluşmalı” dedi.