O silahlar 'oyuncak' değilmiş

Malatya için 'ekspertiz'

İçişleri Bakanı Atalay, misyoner katliamının sanıklarının kurbanlarını etkisiz hale getirdiği tabancalar için "Çocuk oyuncağı" dedi. Dosyadaki ekspertiz raporu şöyle diyor: "Silahı tanıyan birisi dahi eline alıp incelemeden gerçeğinden ayırt edemez."

İSTANBUL - Malatya'da Zirve Yayınevi'nde üç kişinin işkence yapılıp bıçaklanak öldürülmesiyle ilgili soruşturmada, sanıkların kullandıkları üç kurusıkı silahla ilgili çelişkiler tartışılırken, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan, "Çocuk oyuncağı tabancalar" açıklaması geldi. Oysa dosyadaki ekspertiz raporunda silahlar için "Gerçek bir silah görünümündedirler" yorumu yapılıyor.
Soruşturma dosyasında, sanıkların olayda 'korkutma' amaçlı kullandıkları kurusıkı tabancalarla ilgili çelişkili bilgiler ortaya çıkmış, silahların nasıl alındığı netleşmemişti. İçişleri Bakanlığı da olayı incelemek için müfettiş görevlendirmişti.
İncelemeler bitmeden Bakan Atalay'dan dikkat çekici bir açıklama geldi. Atalay önceki gün bütçe görüşmeleri sırasında TBMM'de yaptığı açıklamada "Malatya ile ilgili basında yanlış bilgiler var. Tabancalar yazılıyor... Tabancalar, çocuk oyuncağı tabancalar. Hepsi de savcılığın elinde" dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü de dün bir açıklama yaptı ve bakanın sözlerini destekledi. Açıklamada, "Bilindiği üzere cinayetler bıçakla işlenmiştir. Faillere ait kurusıkı tabancaların tamamı savcılığa teslim edilmiştir" denildi.
'Oyuncak tabancalar' denilen kurusıkılarla ilgili dava dosyasında yer alan 'ekspertiz raporu'ndaysa şunlar yazılı: ".. ateşleme sistemlerinde görev alan mekanik aksamlarının sağlam ve işler durumda olduğu, gaz
ayırıcı parçalarının mevcut olduğu, mevcut halleriyle ateşli silah fişeklerini istimale elverişli olmadıkları... Söz konusu tabancalar, ebat ve görünümleri bakımından gerçek bir silah görünümündedirler. Silahı tanıyan birisi dahi eline alıp incelemeden ilk bakışta bu tür silahları gerçek silahlardan ayırt edilebilmesi zordur."
Gasp, kapkaç, hırsızlık gibi suçlarda kullanılan, namluları değiştirilerek gerçek silaha dönüştürülebilen kurusıkılar için yeni bir yasa tasarısı hazırlanmıştı. Yasalaşmayı bekleyen tasarıya göre kurusıkı tabancaların üretimi izne tabi olacak, bir yıldan fazla hapse mahkûm olanlar, ateşli silahlarla işlenen suçlardan hüküm giyenler ile 18 yaşından küçüklere satılamayacak.