O teğmene 9 yıl 2 ay ceza

O teğmene 9 yıl 2 ay ceza
O teğmene 9 yıl 2 ay ceza
Elazığ'da askerin eline pimi çekilmiş bomba vererek dört kişinin şehit olmasına neden olan Teğmen Mehmet Tümer'e 9 yıl 2 ay ceza verildi


Şahismail GEZİCİ

ELAZIĞ’ın Karakoçan İlçesi Koçyiğitler Piyade Taburu’nda pimi çekilmiş el bombasını cezalandırma amacıyla onbaşı İbrahim Öztürk’ün eline verip, bombanını patlaması sonucu Öztürk’le birlikte 4 askerin şehit olmasına neden olmaktan tutuklanan Teğmen Mehmet Tümer’in işkence ile adam öldürmekten cezalandırılması istendi. Mahkeme Tümer’e 9 yıl 2 ay hapis cezası verdi.
Karakoçan İlçesi Koçyiğitler Piyade Taburu’nda iç güvenlik harekatının sürdürüldüğü 17 Ağustos 2009 tarihinde Teğmen Mehmet Tümer, emirlerini yerine getirmediği gerekçesiyle cezalandırmak amacıyla piyada onbaşı İbrahim Öztürk’ün eline verdiği el bombası patlamıştı. Patlamada, Öztürk ile birlikte piyade çavuş İbrahim Yaman, piyade onbaşı Ali Osman Altın ve er Mesut Bulut, şehit olmuştu. Olayın ardından, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’tan tutuklanan Teğmen Mehmet Tümer’in yargılanmasına bugün Elazığ 8’inci Kolordu Askeri Mahkemesi’nde devam edildi.
Duruşmada, Teğmen Tümer, hazır bulunurken, şehit yakınları da katıldı. Müdahil avukatlardan Özgür Murat Büyük, esas hakkındaki 11 sayfalık savunmayı mahkeme heyetine yazılı olarak sundu. Büyük, esas hakkındaki savunmasında, tanıkların askeri savcılık ve mahkemedeki beyanlarında şehit onbaşı İbrahim Öztürk’ün disiplinsiz olmadığının belirtildiğini vurgulayarak, “Sanığın eyleminin, TCK’nın 94 ve 95’inci maddelerinde düzenlenen, işkence suçu kapsamında değerlendirilmesini istiyoruz. Bu nedenle, ‘İşkence ile ölüme sebebiyet vermek’ suçundan cezalandırılması ya da mahkeme bu kanatte değil ise, TCK’nın 21-2 ve 81 maddesinde yer alan, ‘Olası kasıtla adam öldürmek’ suçu ile cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını talep ediyoruz” dedi.
Avukat Büyük, sanık Teğmen’in şehit Onbaşı İbrahim Özçtürk’e pimi çekilmiş el bombası verip mevziler arasında dolaştırarak adeta işkence yaptığını ifade ederek, “Olayın olduğu tarihin yaz ay olması ve hava sıcaklığı göz önünde bulundurduğumuzda elindeki pimi çekilmiş el bombası ile gezmesi adeta işkence sonucu ölümlere sebebiyet vermiştir” dedi.
Esas hakkındaki mütaalasını veren savcı, sanık teğmen Tümer’in iddianamede yer alan bilinçli taksirden adam öldürmek suçundan cezalandırılmasını talep etti. Söz konusu madde, 2 ile 15 yıl arasında hapis cezasını ön görüyor.


PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBAYI CEZA İÇİN DEĞİL, EĞİTİM İÇİN VERDİM

Mahkeme heyeti tarafından son sözü sorulan sanık Teğmen Mehmet Tümer, pimi çekilmiş el bombasını ceza vermek için değil, eğitim maksatlı askerin eline verdiğini söyledi. Tümer, “Tamamen eğitim maksatlıdır. Daha önce kavga eden iki askeri barıştırmak için onlarla ilgilendiğimden vermiş olduğum eğitimi tamamlamadım. İşkence maksadıyla yapmadım. Eğitim maksadıyla yaptım. Dikkatimin diğer iki asker ile ilgili olaya kayması sebebiyle başladığım eğitimi tamamlayamadım. Tahliyemi istiyorum. Taktir mahkemenizindir” dedi.
Teğmen Tümer’in avukatı Behiç Cantürk ise, esas hakkındaki savunmasını mahkemeye yazılı olarak sunduktan sonra, “Şehit Onbaşı İbrahim Öztürk’ün elinde patlayan bombadan müvekilim yönergelere göre sorumlu değildir. Müvekilimin kendisine ait mühimat ve silah olmadığı için patlayan el bombası şehit onbaşı İbrahim Öztürk’e ait olduğu için ve onbaşı da emirlere riayet etmediği ve mevzilerde gezdiği için meydana gelen patlamada sorumlu değil. Tahliyesini talep ediyorum” dedi.9 YIL 2 AYA MAHKUM OLDU

Elazığ 8'inci Kolordu Askeri Mahkemesi'nde bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmaktan tutuklu yargılanan teğmen Mehmet Tümer, 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. (dha)