O tehdide 5 ay hapis

O tehdide 5 ay hapis
O tehdide 5 ay hapis
Fatih Ayvansaray'da Radikal muhabirini 'Seni döverim' diye tehdit ederek tartaklayan inşaat firmasının sahibi Kadir Şener'e mahkeme ilk duruşmada 'tehdit' suçundan 5 ay hapis cezası verdi.

Fatih Belediyesi tarafından 2005 yılında ‘kentsel yenileme alanı’ ilan edilen tarihi Ayvansaray Türk Mahallesi’nde sokakta çekim yapan Radikal muhabiri Elif İnce’yi tartaklayarak tehdit eden Altınboynuz Turizm İnşaat şirketinin sahibi Kadir Şener, ‘tehdit’ suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Radikal muhabiri Elif İnce, geçen yıl aralık ayında haber için mahalleye gittiğinde Kadir Şener ve çalışanları tarafından etrafı sarılarak tartaklanmış, Şener tarafından “Seni döverim” diye tehdit edilmiş ve çekim yaptığı sırada kamerasına el konulmuştu. Firma çalışanları, Fener Balat Ayvansaray Derneği’nin (FEBAYDER) basın sözcüsü ve İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Çiğdem Şahin’i de sinkaflı söz söyleyerek tartaklamış ve sokaktan kovmuştu. İnce ve Şahin’in şikâyeti üzerine Kadir Şener ve çalışanları yakalanarak karakolda ifade vermişti.‘Kızgınlıkla dedim’

Radikal bu durumu ‘Tarihi Yarımada’da Radikal’e tehdit’ başlığı ile 31.12.2012 tarihinde manşetten duyurmuştu. Daha sonra şikâyetimiz üzerine Kadir Şener hakkında tehdit ve hakaretten dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması dün görüldü. Duruşmada Şener kendisini “Özel mülkümüze girip, izinsiz çekim yaptı” diyerek savunurken muhabirimiz Elif İnce, iddialara “Sokak kamusal alandır. Gazetecilik görevimiz gereği sokakta kimseden izin almadan çekim yapma hakkımız var” diye cevap verdi.
İstanbul 11. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmada suçunu kabul ederek “Kızgınlıkla seni döverim dedim” itirafında bulunan Şener’e Türk Ceza Kanunu’nun ‘tehdit’ başlıklı 106/1 maddesi uyarınca, “suçun işleniş biçimi … ve meydana gelen tehlikenin ağırlığı dikkate alınarak” beş ay hapis cezası verildi.
Yapılan incelemede, suçun niteliği dolayısıyla paraya çevrilmesine yer olmadığına karar verildi. Şener’in cezasının infazı, beş yıl boyunca denetim süresine tabi tutularak ertelendi. Şener beş yıl içinde herhangi bir kasti suçu işlediği takdirde ceza uygulamaya geçecek.

Ne olmuştu?

Osmanlı Türk mimarisinin en önemli örneklerini içinde barındıran, kentsel ve tarihi SİT alanı olan mahallede Fatih Belediyesi’nin ‘dönüşüm’ ihalesini alan firmanın skandalları Radikal’e birçok kez haber oldu. 2005’te Fatih Belediyesi’nin talebi üzerine 5366 sayılı kanun kapsamına alınarak ‘yenileme alanı’ ilan edilen mahallede yıkım ve inşaat ihalesini Altınboynuz Turizm İnşaat Şirketi aldı. Projede 50 konut, 5 ticari bina, 1 otel, 15 adet sivil mimarlık örneği yapı, 1 kat otoparkı ve ‘ sosyal tesis’ planlanmıştı. Şener Holding mahallede parsel toplamaya başladı. Yaklaşık 70 hane evlerini Şener Holding’e sattı, birçok tarihi bina yıkıldı. Kalan birkaç aile ise Fatih Belediyesi’nin elektrik ve suyu kesme gibi baskılarına rağmen hâlâ evlerini satmamakta direniyor. Mahalle sakinlerinden 75 yaşındaki İsmet Hezer, 40 yıldır oturduğu evini satması için yapılan baskılara dayanamayarak daha önce intihara kalkışmış ve son anda kurtarılmıştı. Bir şişe tarım ilacı içmeden önce savcıya bir mektup bırakan Hezer, ölümüyle ilgili olarak firma sorumlusu ve yönetim kurulu başkanından hesap sorulmasını istemişti.
26/03/2012’de ‘Altın Boynuz Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Koruma Kurulu izni ve Arkeoloji Müzesi’nin denetimi olmadan tarihi alanda hafriyat çalışmaları yaptığını Radikal, ‘Sur dibinde kepçeyle operasyon’ başlıklı haberiyle duyurmuş, kazıyı durdurmuştu.
Radikal, 27/07/2012’de Ayvansaray yenileme projesi kapsamına giren bir parsel için projeye evini vermek istemeyen vatandaşa 2, müteahhide 3 kat izin verildiğini de haberleştirmişti. Haberi yalanlayan belediye suç duyurusunda bulundu. Savcı ise “Haber belgelere dayanıyor. Basının görevi kamuoyu adına elde ettiği olgulara dayanan bilgi ve fikirleri açıklamaktır” diyerek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.
15/07/2013 tarihinde Koruma Kurulu, Radikal’in tarihi kalıntıların kepçeyle yıkıldığı ihbarı üzerine yerinde inceleme yapmış, duvar kalıntılarını tescilleyerek sokakta her türlü inşai faaliyetin Koruma Kurulu’ndan izinle ve Arkeoloji Müzeleri denetiminde yapılmasına karar vermişti.


  http://www.radikal.com.tr/115841911584194

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Komik - mhmtakca

  Sokakta bile herkes birbirine seni döverim diyor. Eger bu hakaretten 5 ay ceza verilebiliyorsa, ülke nüfusunun % 50 si cezaevinde olmalı. Bu semtte yaşayan biri olarak, bahsi gecen yerin tüm devlet makamlarından alınmış izinleri olduğu halde, basının izin almamış gibi gösterip, sırf haber yapmak uğruna kişileri karalamak için girmiş olduğu saçma mücadele. Basın izinsiz paldır küldür girip sorma hakkını kendinde nasıl buluyor.Hangi ülkem insanı kendine ait bir mülke izinsiz girilmesine müsaade eder ki ? Acaba bu ceza sırf basın mensubu için mi verildi ? Ben ceza alan kişinin yerinde olsam,izinsiz görüntü alan ve içeriye giren tüm basın mensubuna dava açarım. Güzel ülkemin, adaletsiz tavrı.

  ... - k-a-o-s

  tarihi alandaki çalışmaları da mı kızgınlıkla yapmış?..

  E tarihe ne kadar? - lolanli

  E peki bu adamların sit alanlarını rant uğruna katletmesi, vatandaşı tehdit edip, bunaltıp intihara yöneltmesi... bunlar cezasız mı kalacak?5 ay hapis ama 5 yıl içinde bir suç işlerse. Yahu bu adamlara trafik suçu bile gelmiyordur. Adaletin temeli çökmüş! Çivisi çıkmış memleketin! Ya terki diyar eyleyeceğiz vatanımızdan, yahut isyan çıkaracağız!

  taktir türk milletinin - likapa

  polisi molotofla yakmaya çalışanı serbest bırak, kamunun araçlarını yakanları serbest bırak,sokakları talan edenleri serbest bırak,hastanelerden milletin ilaçlarını çalanları serbest bırak,vatandaşın malını mülkünü talan edenleri serbest bırak, ulaşım özgürlüğünü engelleyenleri serbest bırak,insanların eline pala vererek provakasyon yapanları ve yaptıranları serbest bırak ama radikal muhabirine sırf seni döverim dedi diye adama ceza ver.taktir türk milletinin.