@ismailsaymaz

O TIR'ları durduran savcı konuştu: Terörizme engel olduk, yaptığımızın arkasındayız

O TIR'ları durduran savcı konuştu: Terörizme engel olduk, yaptığımızın arkasındayız
O TIR'ları durduran savcı konuştu: Terörizme engel olduk, yaptığımızın arkasındayız
Adana'da MİT'e ait olduğu iddia edilen TIR'ları silah taşıdıkları şüphesiyle durdurarak arama yaptıran ve bugün HSYK kararıyla açığa alınan Savcı Aziz Takçı, "Suriye'de, Mısır'da ve Fransa'da yaşananları, Türkiye'nin maruz kaldığı terör tehdidini gördükçe, yaptığımın doğru olduğunu o günkünden daha fazla anlıyorum" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Hakimler ve Savcılık Yüksek Kurulu’nun (HSYK), Adana’da 19 Ocak 2014’te gerçekleşen “MİT TIR’ları operasyonu”nu yürüttükleri için dört meslektaşıyla birlikte açığa aldığı Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı, Radikal’e konuştu. Yaptıklarının arkasında olduğunu ifade eden Takçı, Bugün Suriye’de, Mısır’da ve Fransa’da yaşananları, Türkiye ’nin maruz kaldığı terör tehdidini gördükçe, işimi yaptığım günden daha fazla bir şekilde, bu işin doğru olduğunu anlıyor ve görüyorum. Ben aynı yerde duruyorum, yanlış bir şey yapmadığıma inanıyorum, şerefimi koruyorum” dedi. Terörizme engel olmaya çalıştıklarını vurgulayan Takçı, Gülen Cemaati ile ilişkili olduğunu iddiasını da reddederek, “Bana hiçbir grup talimat veremez, verememiştir. Hiçbir yerle ilişkim yoktur. Aksine onlarla (cemaatle) aynı yatakta olanlar, 12 yıldır yedikleri içtikleri ayrı gitmeyenler bunun hesabını versin” dedi.

Savcı Aziz Takçı, Radikal’e şunları söyledi:

YAPTIKLARIMIN ARKASINDAYIM: Yanlış bir şey yapmadık. Bugün itibariyle de [yaptıklarımın] arkasındayım. Şu kadarını söyleyeyim: Ben lise ikinci sınıfta iki dersten sınıfta kalmıştım. Kader insana bazı şeyler yaşatırmış. O zaman bundan daha çok üzülmüştüm. Çünkü o zaman dersime yeterince çalışmamıştım. Bugün gelinen noktada, işimi çok iyi ve doğru yaptığımı düşünüyorum. Bugün Suriye’de, Mısır’da ve Fransa’da yaşananları, Türkiye’nin maruz kaldığı terör tehdidini gördükçe, işimi yaptığım günden daha fazla bir şekilde, bu işin doğru olduğunu anlıyor ve görüyorum. Akıl sahibi herkes de bunu görecektir. Kişisel olarak, bir terör sarmalı karşısında durmam gereken yerde durduğumuzu o gün itibariyle bilmeden böyle bir olaya müdahale ederek, işimi yaptım. Bundan mutluyum. Hukukun gerektirdiği şekilde ulusal ve uluslararası arenada hakkımı arayacağım. Ben aynı yerde duruyorum, yanlış bir şey yapmadığıma inanıyorum, şerefimi koruyorum.

BİZ TERÖRİZME ENGEL OLDUK: Bu araştırma ve soruşturma tek başına bir savcının yapacağı bir şey değildi. Devletin jandarması ihbarı getirmiş ve savcının önüne koymuş. O günkü şartlarda böyle bir ihbara kimse asla başını çeviremezdi. Hukuken gerekli olan arama kararını verdik, bu işlemi yaptık. Bu işlem yapıldıktan sonra savcı olarak ben ve o günkü kolluk görevlileri ve bütün kamuoyu böyle böyle bir suç işlendiğini öğrendi. Daha sonra çıkan olaylardan görüyoruz ki, dış ülkelerin bunu öğrenmek için bize ihtiyacı yokmuş. Onları da çok ilgilendirmiyormuş. Onlar zaten bileceklerini biliyormuş. Almanya ve ABD dedi ki, biz sizi dinledik. Devletin görevli unsurları, ben ve kolluk görevlileri bir yanlışı gördük ve müdahale ettik. Bu bizi terör destekçisi yapmaz. Ülkemizi de yapmaz. Aksine Türkiye Cumhuriyeti’nin terörizme engel olmaya çalıştığını gösterir. İleride Türkiye devletine sorulmaya kalkılırsa şunu deriz: Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkili organları engel olmaya çalışmıştır. Kişisel olarak, makamlarını kötüye kullananlar bu işin hesabını gitsin versin, kendi savunmalarını kendileri yapsın. Kendilerini Türkiye Cumhuriyeti ile bütünleştirmesinler.

BEN DEĞİL, CEMAATLE AYNI YATAKTA OLANLAR HESAP VERSİN: Ben Cumhuriyet’in savcısıyım. Benim neşet ettiğim coğrafya ve okuduğum okullar bellidir. Görev hayatım boyunca hiçbir yargı dışı güç, kişi ve kurum bana talimat vermedi, vermek de haddine değildir. Aksine bu konuda, devletin çeşitli kademelerinde bulunanlar bana tavassut girişiminde bulunmuştur. Gereken cevabı da almışlardır. Bana hiçbir grup talimat veremez, verememiştir. Benim duruşum bellidir. Hiçbir yerle ilişkim yoktur. Aksine onlarla (cemaatle) aynı yatakta olanlar, 12 yıldır yedikleri içtikleri ayrı gitmeyenler bunun hesabını versin. Benim onlarla (cemaatle) olmamıştır.

MİT TIR'larını aratan 5 savcı görevden alındı


Twitter ve Facebook için kapatma kararı!