'O türbanlıyı sahneye çıkaran yönetmeni biliyor musun laik arkadaş?'

'O türbanlıyı sahneye çıkaran yönetmeni biliyor musun laik arkadaş?'
'O türbanlıyı sahneye çıkaran yönetmeni biliyor musun laik arkadaş?'
Sahneye başörtülü sanatçıların çıkmasıyla gündeme gelen 'İtalya'da bir Türk' operasının yönetmeni Mehmet Ergüven'in kitabı 'muzır neşriyat' diye toplatılmış!

RADİKAL - 'İtalya'da bir Türk' operasının sahnelendiği Antalya Devlet Opera ve Balesi'ndeki temsilde sahneye başörtülü sanatçıların yer almasıyla ilgili Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'ten ilginç bir yazı geldi. Operayı sahneye koyan yönetmen Mehmet Ergüven'le ilgili bilgi veren Özkök yönetmenin Pusudaki Ten kitabı nedeniyle yaşadıklarını aktardı. Özkök'ün, "Laik arkadaş, o türbanlıyı sahneye çıkaran yönetmen kim biliyor musun" başlıklı yazısı şöyle: 


Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin sahnelediği 'İtalya'da bir Türk' operasının ikinci perdesinde bazı sanatçılar türbanla sahnede yer almış. Bazı seyirciler de buna tepki gösterip ikinci perdede ayrılmışlar.

* * *

Eseri sahneye koyanlara baktım.
Yorum Mehmet Ergüven'in...
Tepkici opera seyircilerine onu tanıtayım. Türkiye 'de sanat estetiği üzerine en olağanüstü kitabı yazmış insanlardan biridir. Öyle iktidarın hoşuna gideyim falan tavrı olacak son insan bile olamaz. Yazdığı 'Pusudaki Ten' kitabının başına gelenleri anlatayım da onu da bilin. Kitap bir yıl boyunca kitapçılarda satıldı. Güzel sanatlar fakültelerinde mitoloji ve cinsellik bağlamında ders kitabı olarak okutuldu.
Ama 'Fidelio'yu sahneye koyarken, Bremen'den getirttiği tenoru kıskanan bir oyuncu, Ergüven'in kitabını, MİT'e kadar her yere ihbar edince dava açıldı.
Şimdi sıkı durun...
Türbanlı sanatçı sahneye çıkardı diye tepki gösterdiğiniz yorumcu bu kitaptan dolayı neyle yargılandı biliyor musunuz...
"Halkın ar ve hayâ duygularını incitmek ve küçükleri muzır neşriyattan korumak" kanunu çerçevesinde iki yıl yargılandı, kitap hakkında toplatılma kararı alındı...

* * *

'Pusudaki Ten' yıllardır başucu kitabım.
Yani şimdi bu adam mı, kalkıp türban üzerinden mesaj vermeye kalkacak...
Esere yorum getirmiş.
Ben tepkiyi, "Muhafazakâr değerlere saldırı" diye yorumlayacaklar derken, laikler ayağa kalkıyor.

* * *

Toplumsal cinnet böyledir.
Tepede başlar...
Aynı şuursuzlukla bütün topluma yayılır.