'O vatanseverdi, Türk bayrağına sarılmalı'

Hrant Dink suikastı, başkantte şok etkisi yarattı. Saldırıyı nefretle kınayan siyasiler, faillerin bir an önce bulunmasını istedi.

Hrant Dink suikastı, başkantte şok etkisi yarattı. Saldırıyı nefretle kınayan siyasiler, faillerin bir an önce bulunmasını istedi.
Başbakan Erdoğan'ın danışmanı ve AKP Adana Milletvekili Ömer Çelik, CNNTürk'e yaptığı değerlendirmede Dink'in hedef haline getirildiğini söyleyerek "Bu dikkate alınarak etrafında güvenlik kalkanı oluşturulmalıydı" dedi. "Ermeniler bize emanettir, bu emanete sahip çıkmalıyız" yaklaşımını da eleştiren Çelik, "Onlar emanet değil, ev sahibidir. Arkadaşım, dostum Hrant bir vatanseverdi. Tabutunun Türk bayrağına sarılmasını temenni ediyorum" diye konuştu.
Suikasta yönelik diğer tepkiler şöyle:
Türkiye'ye mal olmuştu
AKP Milletvekili ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger: Bunun faili Türk olamaz. Hrant tüm düşünceleriyle Türkiye'ye mal olmuş kişiydi. Bu cinayetin Ermeni karar tasarısının Amerikan Parlamentosu'nun dış ilişkiler komisyonunun sunulduğu bir sırada yaşanmasına dikkat etmek gerekir. Bizden de bürokratlar gidecek ve görüşler iletilecekti. Tam bu sırada gelen hadise kötü bir imaj bırakacak. Hrant Dink Türkiye içinde sert dilli bir yazardı, ancak Ermenistan'a gittiğinde onların da haksızlıklarını ortaya koyan bir yazardı.
Hiçbir haklılığı olamaz
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen: Türkiye'de siyasi görüş ne olursa olsun böyle bir saldırı olması büyük bir utanç meselesidir. Kimsenin farklı görüşü için böyle bir saldırıya uğramaması gerekir. Bu eylemlerin hiçbir haklı görüşü olamaz. Yapan, yaptıran kimse şiddetle kınıyoruz. Bu tür olaylar Türkiye'yi demokratik bir ülke özelliğinden uzaklaştırır. Olay en kısa zamanda aydınlatılmalı.
DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük: Türkiye'de yeniden suikast olaylarının gerçekleşmesine yönelik bir olay olarak değerlendiriyorum. Faillerinin mutlaka yakalanması lazım. Yeniden Türkiye'nin bir provokasyon alanı olarak kullanılmasına asla izin vermemeliyiz.
Özgür düşünceye saldırı
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk: Dink'e yapılan bu saldırı, Ermeni halkına, Türkiye'de halkların barış içinde bir arada yaşama iradesine, özgür düşünceye yönelik bir saldırıdır. Cinayeti, kim tarafından ve ne amaçla işlenmiş olursa olsun, şiddetle kınıyor, faillerin bulunmasını bekliyoruz.
HAK-PAR: Türkiye'de demokrasi ve özgürlüklerden korkan, ırkçı ve şoven duyguları tırmandıranlar, böylesi cinayetlerin sorumlusudur. Katillerin ve arkasındaki güçlerin yakalanıp cezalandırılmasını bekliyoruz.
SHP Genel Sekreteri Ahmet Güryüz Ketenci: Dink'in ölümü Türkiye için çok büyük bir kayıptır. Hrant Dink'e sıkılan kurşunlar, Türkiye'ye sıkılmıştır. Bin yıldır Anadolu coğrafyasında birlikte yaşayan halkların barışına, kardeşliğine sıkılmıştır. Bu kurşunları sıkanlar ve onların arkasında duranlar Türkiye'nin ve ulusumuzun düşmanıdır.