Obama, ABD'de olağanüstü hal ilan etti

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, ülkede giderek yayılan domuz gribi salgınına karşı olağanüstü hal ilan etti. Olağanüstü hal, ülkedeki sağlık kuruluşlarının, domuz gribi salgınıyla başa çıkma kapasitelerini artırmak için, ihtiyaç duyuldukça bazı standart federal kurallardan muaf tutulmalarına olanak sağlıyor.
Obama, bildirgedeki açıklamasında, salgının etkisini azaltmak ve halkın sağlığını korumak için attıkları tüm adımlara rağmen H1N1 virüsünün yayılmayı sürdürdüğüne dikkati çekti. Bu nedenle, hastalıkla mücadelelerine yardımcı olacak bazı ek önlemler almaya ihtiyaç duyduklarını belirten Obama, Kongre’ye notunda da, olağanüstü halin, vakalarının ülkenin sağlık kaynaklarının kapasitesini sıkıntıya sokabilecek derecede artması durumuna karşı hazırlıklı olmayı hedeflediğini kaydetti.
ABD Sağlık Bakanı Kathleen Sebelius’a, gerektiği takdirde federal kuralları ‘es geçme’ yetkisi veren olağanüstü hal bildirgesi, bürokratik engellerin ortadan kaldırılmasını ve hastaların tedavi olanaklarına daha kolay ve hızlı ulaşabilmesini hedefliyor.

46 eyalette 20 bin vaka, 1000 ölüm
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, H1N1 virüsünün, ilk ortaya çıkmasından bu yana ülkede 1000’den fazla ölüme, 20 binden fazla kişinin de hastanelik olmasına yol açtığını duyurdu. Açıklamada virüsün ABD’deki 50 eyaletin 46’sında yaygın olduğu bilgisi de verildi.
Hac nedeniyle yüzbinlerce kişiyi ağırlamaya hazırlanan Suudi Arabistan’da da domuz gribinden kaynaklanan iki ölüm nedeniyle iki okulda eğitime ara verildi.  (aa)