Obama Erdoğan'a hediye verdi mi öğrenmek imkânsız

Obama'nın Türkiye ziyareti sırasında Erdoğan'a herhangi bir hediye verip vermediği sorusunu hem Başbakanlık Bilgi Edinme Birimi hem de Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu yanıtsız bıraktıTARIK IŞIK‘Obama, Erdoğan’a bir şey hediye etti mi?’ sorusuna gelen resmi yanıt: Hediye kişiseldir, resmi kaydı tutulmaz


ANKARA - ABD başkanlarına verilen hediyeler Beyaz Saray’ın internet sitelerinden öğrenilebilirken, Türkiye’de Başbakan’a hediye verilip verilmedeğini öğrenmek bile neredeyse imkansız. Radikal, ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama’nın 6 Nisan 2009’da gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinin hemen ertesi günü, Başbakanlık Bilgi Edinme Birimi’ne müracaat ederek, iki lider arasında ‘hediye alış-verişi’ olup olmadığını sordu. Başbakanlık, soruya net bir yanıt vermek yerine ‘hediyeleşmenin’ dünyada kabul gören yerleşik bir protokol kuralı olduğunu hatırlatmakla yetindi. Bunun üzerine, konuyu Bilgi Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na taşıyan Radikal’e, Türkiye’de siyasetin şeffaflık konusunda seviyesini gösteren örnek bir yanıt geldi:
“Talep edilen bilgi Başbakanlık Makamı’nın kamusal veya yönetsel faaliyetleri kapsamında oluşan bir bilgi olmaması sebebiyle tutulan resmi bir kayıt yok. Ayrıca hediyeleşme nezaket ve protokol kurulları gereği kişisel mahiyeti var.”
Türkiye’ye gelmesinden kısa bir süre önce Britanya’da düzenlenen G20 zirvesinde Kraliçe 2. Elizabeth’e bir iPod hediye eden ABD Başkanı Obama’nın Başbakan Erdoğan’a da son teknolojik bir ürün mü, yoksa daha geleneksel bir hediye mi verdiğini öğrenmek için Başbakanlık Bilgi Edinme Birimi’ne başvurduk. Yasal sınır ‘15 iş günü’ olmasına karşın 19 iş günü sonra gelen yanıtta iki liderin verdiği ve aldığı hediyelerle ilgili en küçük bir bilgi yoktu:
“Devlet adamlarının yabancı ülkeleri ziyaretlerinde muhatapları ile hediye teatisinde bulunmaları bütün dünyada kabul gören yerleşik bir protokol kuralıdır. Söz konusu hediye teatisi genellikle devlet adamlarının huzurunda iki ülkenin protokol görevlileri arasında yapılmaktadır. Hediyeler devleti temsilen Başbakan’ın şahsına verilmektedir. 4982 sayılı Kanun uyarınca bilginize arz ederiz.”
İçinde bilgi bulunmayan bu ‘yanıt’a Bilgi Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na başvurarak itiraz ettik ve sır gibi saklanan hediye alış-verişini öğrenmeye çalıştık. Başvurunun üzerinden yaklaşık dört ay geçtikten sonra itiraza ‘ret’ yanıtı geldi.
Bilgi Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun ‘ret’ yanıtının gerekçesi ilginçti: “İtaraz konusu başvuruya talip edilen bilginin, Başbakanlık Makamı’nın kamusal veya yönetsel faaliyetleri kapsamında oluşan bir bilgi niteliğinde olmaması sebebiyle, tutulan resmi bir kaydın bulunmadığı Sekreteryamızca yapılan araştırmadan anlaşılmıştır. Bu itibarla ülkeler arası ziyaretlerde nezaket ve protokol kurallarının gereği olarak, kişisel mahiyeti bulunan bir teamül uygulamasına dair olduğu ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında erişime açılma zorunluluğunun bulunmadığı değerlendirilmekle itirazın reddedildiğinin başvuru sahibine bildirilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.”


  http://www.radikal.com.tr/95487795487718

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Araplardan aldiklari 'hediylerin' yaninda kucuk kalir - nyoped

  ABD, Erdogan'in totaliter yonetimine destek olarak en buyuk destegi zaten veriyor. Ayirca Obama'nin verdigi hediye Araplarin verdigi hediyeler yaninda devede kulak kalir. Padisahin gemicikleri villaciklari olmus fazla mi?

  işimize gelince abd de böyle - spartaküs69

  evet işimize geldiğinde abd bu uygulama böyle deriz ama gelmeyince burası türkiye abd değil deriz kaçışın en kolay yoludur bu

  Belli olacak - astortx

  Beyaz Saray protokulune gore ABd baskani tarafindan yabanci liderlere verilen hediyeler onlarin terimi ile "reklam edilmiyor".Buna ragmen birkac yil icinde basina sizdiriliyor.Carter'in,Bush'un yada Clinton'in kime ne verdigi hediyeleri biraz arastirma yapmak ile bulmak mumkun.Obamanin verdikleri ise 2010 sonu itibari ile su yada bu sekilde basinda yer alacak.Ilk Ingiliz Basbakani ziyareti sirasinda en iyi 25 ABD filmini kapsayan DVD kolleksiyonu sadece K.Amerika bolgesine ait oldugu icin Ingiliz Basbakani tarafindan DVD oynaticisinda goruntu vermemis ve bu basina yansimisti.ulkemizde ise devlet sirri gibi saklanan bu hediye alis verisi kutuplarda gezen buyuk bir buz parcasinin gorunen tarafi,altinda daha neler var, bilemiyoruz, bilemeyecegiz de.

  beyaz saraya gelen hediyeleri sorsaydınız ben size hemen söylerdim - simon kuper

  ama hata sizde, niye kendi ülkenize gelen hediyeleri soruyorsunuz. amerikan başkanına ve yardımcısına, first lady'ye, hatta tüm beyaz saray personeline gelen hediyeleri sorsaydınız değil yasal 15 gün içinde, anında söylerdim. hatta buyrun, hemen söylüyorum: http://edocket.access.gpo.gov/2004/pdf/04-16971.pdf bunlar 2003 yılı içinde gelen hediyelerin dökümünü belirten resmi gazete. biraz daha zaman harcayıp 1998'e dek gelen tüm hediyelerin listesini internetten, öncesini de arşivlerden bulabilirsiniz ki bence en az önceki 100 yılın listesi vardır. bu listelerde kime kimden hediye edildiği, hediye edilen mal ve yaklaşık değeri ve (bu önemli) niye kabul edildiği belirtilmiş. yanlış hatırlamıyorsam beyaz saray'daki teamül, istisnai durumlar dışında çok pahalı hediyeleri kabul etmemek ve hatta bizim heyetin götürdüğü bir halı çok pahalı diye kabul edilmemişti.

  Aradaki Fark - canilecanan.com

  Yabancı ülkelerde hediyeler kayda alınıyor bildiğim kadarıyla. Bill Clinton'a veya Ronald Reagen'a, Kraliçe'ye kim, hangi ziyaretinde, ne hediye etmiş? Bunlar kayıtlıdır. Ve arzu ettiğiniz takdirde öğrenebilirsiniz.

  Vermistir de nerededir ? - rizaertan

  Muz cumhuriyetleri disinda her devlet buyugune verilen hediye o devletin malidir. Kamu'da muhasebe edilir ve hazineye girer. Ornek vermek gerekirse en basta Anitkabir gelir. Orada Ataturke verilen hediyeler muzesi vardir. Ingiltere Kralliginda da bu boyledir. Rusya'da bile bu boyledir. Kremlin'de ayri bir binada eski "silahane"de elmas muzesi ile birlikte verilen hediyeler muzesi verdir ve muze mufredati Carlik donemine kadar gider. Bizim Osmanli Sultanlari kaftan ve binis takimi vermeyi yeglemisler hep. Gul'e gelinceye kadar TC Cumhurnaskanlari da hediyeleri resmi kayitlara gecirmislerdir. Dusunsenize bir kere "hediye kisiseldir" soyleminin ne kadar anlamsiz oldugunu ya da ne anlama geldigini !. Dunyanin tum toplumlarinda kisisel hediyeler aile fertleri, asiklar, kisisel dostlar arasinda verilir ya da alinir. Devlet Baskanlari arasinda kisisel hediye olamaz eger var deniyorsa bunun adina bal gibi "rusvet" denir, vereni de alani da suclu kilar !. Obama Ankara'ya ilk kez resmi bir ziyaret yapti ve dioplomaside adet oldugu uzere mutlaka bir hediye getirmis ve vermistir. Bu hediyenin Meclis'de resmen encamini sormak sart. Cevap alinmazsa usulu vechile Obama yonetimine sorulur ve de cevap alinir cunku o yonetim hediyeye kisisel diyemez, derse eger Obama'nin basi kesin derde girer !. Dolayisiyle ABD hediye vermis ise "verildi" der ve ne verildigini de aciklar, hatta nominal degerini bile belirtir !. Disisleri bu yollari bilmiyor mu ? Herhalde Obama RTE'ye imzali fotografini vermedi ! Buyrun size "namus-u mucessem" 1.Sultan Recep Tayyip Erdogan !

  Kişisel Hediye?... - PHd.

  generaldıncan'in yazdigi gibi verilen hediye Başbakana veriliyor. Sayin Tayyip bey başbakan olmasaydi Obama hediye verecekmiydi? Hediyeyi veren ABD baskani bile eger verilen hediyenin tutari (Yanlis Hatirlamiyorsam) 200$ geciyorsa sadece Başkan oldugu zaman o hediyeyi kullanabiliyor. Başknalik görevinin bitiminde bu tutarin üstündeki hediyeleri Başkanlik konutunda bırakmak zorunda cünkü onlar devlet mali kabul ediliyor. Ama bizim toplumumuzda bizi yönetenler dahil böyle bir bilinç ve ahlak seviyesi malesef cok ender gözlenebiliyor. Örnegin eski Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet SEZER gibi oğlu için kösk icerisinde yaptigi dügün icin harcanan tüm parayi, elektirik faturasina kadar cebinden ödedi. Kimileri gibi Çıraganlarda yabanci devlet baskanlarini sahit falan da yapmadi...Ama bu değerler herkeste yok..