Obama gençlere Bush'tan farkını ve 'kendi Amerika'sını' anlattı

Obama gençlere Bush'tan farkını ve 'kendi Amerika'sını' anlattı
Obama gençlere Bush'tan farkını ve 'kendi Amerika'sını' anlattı

ABD Başkanı, Mimar Sinan Üniversitesi?nin Tophane-i Amire binasında gençlerin sorularını almadan önce saatine bakarak, ?Ezandan önce bitirmeye çalışacağız? dedi. Obama, dünyada ABD?nin ?kabalaştığı? gibi bir algılayış olduğunu belirtip, ?Bu benim tanıdığım ve sevdiğim Amerika değil? dedi. FOTOĞRAF: METİN PALA / AA

ABD Başkanı, 'Kuzey Irak'ta Kürt devletine izin verir misiniz?' sorusunu 'Türkiye'nin bölünmesine karşıyız. Türkiye'de Kürt azınlığın özgür ve eşit yaşamasını savunuyoruz' diye yanıtladı. Obama Bush'tan farkı için 'Dört-sekiz yıl sonra göreceksiniz' dedi

İSTANBUL - ABD Başkanı Barack Obama İstanbul ziyaretinde üniversiteli gençlere, “Sizin nesliniz hem dramatik, hem zor değişikliklerin gerçekleştiği bir dünyada yaşıyor. Dünya sizin yarattığınız dünya olacaktır. Yeni duvarlar inşa etmek yerine yeni köprüler kurabilirsiniz. Ortak paylaşılan bir refah oluşturabilirsiniz. Bu çabalarınızda ABD’de bir dost, bir destekçi, bir ortak bulacaksınız” diye seslendi.
Obama, Tophane-i Amire binasında çeşitli üniversitelerden yaklaşık 100 öğrenciyle bir araya geldi. ABD Başkanı, ABD hakkında bazı kalıplaşmış düşüncelerin yanlış bilgilerden kaynaklandığını söyledi ve şöyle devam etti:
“ABD’nin bencilleştiği, kabalaştığı ve bizim ötemizdeki dünyaya önem vermediğimiz gibi bir algılayış olabilir. Bu benim bildiğim ve sevdiğim ülke değil. Dünyadaki her ülke gibi ABD de hatalar yapmıştır ve mükemmel değildir. Ama 200 yılı aşkın bir süredir daha umut dolu bir dünyaya ulaşmak için çaba sarf ettik. Çeşitli meslek gruplarından farklı köken, mezhep ve dinlerden ortak ideallerde birleşen insanlar istediği takdirde herkesin başarabildiği bir ülkede yaşıyoruz. Eğer öyle olmasaydı Obama başkan seçilemezdi. Tanımanızı istediğim Amerika budur.”
Daha barışçı bir dünya için gençlere büyük güven duyduklarını vurgulayan Obama şunları söyledi:
“Genç Amerikalıları dünyanın değişik yerlerindeki yaşıtlarıyla görüştürmenin yolunu arıyorum. Babamın Hawaii’ye geliş öyküsünde de bu vardı. Çok basit değişim programları aramızdaki duvarları yıkabilir. Dünya sizin yarattığınız dünya olacaktır. Yeni duvarlar yerine yeni köprüler kurabilirsiniz. Paylaşılan bir refah oluşturabilirsiniz. Bu çabalarınızda ABD’de bir dost, bir destekçi, bir ortak bulacaksınız.”
Başkan, daha sonra soruları yanıtladı. Bazı sorular ve yanıtları şöyle:

Dün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ dediniz fakat doğayla barış içinde olmamız gerekmiyor mu? Amerika Kyoto Protokolü’ne hâlâ imza atmadı, atmayı düşünüyor musunuz?
Amerika’nın Kyoto’yu imzalaması gerekli değil çünkü o anlaşmanın süresi bitiyor. Yeni bir anlaşma üzerinde çalışıyoruz. Bunun çok geniş sınırları olacak. Ama maliyeti de yüksek olacaktır. Ben size yalan söylemek istemiyorum tüm dünyada bunun politikası çok zor olacaktır. ‘Elektriği farklı yoldan üretmek gerekiyor’ deseniz bu halkın bütçesine yansıyacak.  

‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sözünü nasıl uygulayacaksınız? 
Ben yaptığım bir konuşmada ‘Dünyayı nükleer silahlardan temizleyeceğim’ dedim. Kimileri bana inanmadı. Yüksekleri hedeflemezsek kaydedeceğimiz ilerleme çok az olur. En önemli nokta diyalogdur. Farklılıklardan daha önemli. Dün Başbakanınızla görüşmemde gördüm ki ikimiz de Soğuk Savaş yıllarında doğmamıza rağmen gençliğimiz Soğuk Savaş’ın inişe geçtiği döneme denk geldi. Rusya’yı sadece düşman olarak gören liderlerden daha faklıyız. ABD için bu şu anlama geliyor, sorumlu bir politika izlememiz gerekiyor. ‘Nükleer silah geliştirmeyin. Siz bunu yaparsanız herkes yapar’ demek yeterli değil. ‘Biz de yapmayacağız’ demeliyiz. Bu iddialarımızda ahlaki bir adım atmış oluruz.  

‘Türkiye’nin AB’ye üye olmasını istiyorum’ dediniz. Sarkozy ‘Bu sizin değil AB’nin kararı’ dedi. 
Evet doğrudur. ABD, AB üyesi değildir. Fakat bu benim bu konu hakkında fikir sahibi olmamı engellemiyor. Sarkozy’nin Amerika politikaları hakkında fikir sahibi olduğunu herkes bilir. Türkiye’nin AB’ye katılmasının doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Başkan Sarkozy iyi  dostum ve iyi bir müttefikimiz. Bazen görüş ayrılıklarına düşebiliyoruz.  

Siz ve Bush arasındaki farklar nelerdir? Kuzey Irak’ta bir Kürt devletine izin verir misiniz?
Türkiye’nin parçalara bölünmesine karşı oluruz. Türkiye’deki Kürt azınlığının bu topraklarda özgür ve eşit olarak yaşamasını savunuyoruz. Devlet mekanizmasını idare etmek çok zaman alan ve zor bir iştir. Zamanla çok farklı bir yerde bulursunuz kendinizi. Ben Irak’taki savaşa karşı çıktım. Örneğin ben iklim değişikliğine Bush’tan daha çok önem veriyorum. Ama bu onunla tamamen ayrı politikalar olacak anlamına gelmiyor. Farklı sonuç verecek politikaları hayata geçirince asıl fark olacak. El Kaide’ye hiçbir sempatim ve sabrım yoktur, masum insanları havaya, siyasi bir amaçla uçurmayı kabul etmiyorum. ABD’nin ve NATO müttefiklerinin, El Kaide tehdidini yok etmek için gerekeni yapmasına inanıyorum. Masum insanların hayatlarını almanın önlenmesine yönelik çabalarımız sürecektir ve ben bunun için özür dilemeyeceğim. Sadece askeri yöntemlerle değil farklı mekanizmalarla bunu gerçekleştirmek,  insanlara başka bir yol da var diyebilmek terörü engelleyebilir. Dört-sekiz yıl sonra belki  Obama ile Bush çok farklı değildi diyeceksiniz. Ama umarım ki birçok sorun çözüme kavuşmuş olacak. 

ABD için negatif görüşü olan kişiler sizin seçilmenizin ardından daha pozitif oldular, nedeni nedir?
İnsanların iyi hissettiği şeyleri, Amerika’nın hâlâ fırsatlar ülkesi olarak görülmesini benim seçilmemi tetiklemiş olabilir. ABD’ye göre ben farklı bir azınlıktan geliyorum. Adım farklı, ten rengin farklı. Irk ayrımcılığı bitti.

Davos çıkışına yorum yok
Başbakan’ın Davos’taki tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Siz aynı tutumu sergiler miydiniz?
Başbakanınıza çok büyük saygı duyuyorum. Önce Londra’da yüz yüze görüşme imkânımız oldu. Onun iyi bir insan olduğunu ve bölgede barışın ilerlemesinde çok çaba sarf eden biri olduğunu düşünüyorum. İsrail ve komşular arasında çaba sarf etmekten de çok büyük gurur duyduğunu söylebilirim. Sayın Başbakan’ın tepkisini ele almam doğru olmaz. (Radikal)