Obama İstanbul ve Ankara'da hayatı durduracak

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ankara ve İstanbul'a yapacağı ziyaret öncesinde güvenlik önlemleri sarı alarm seviyesine yükseltildi. İstanbullular bu kez de Obama için trafikte daha fazla zaman geçirecekİSTANBUL:

ABD Başkanı Barack Obama, İstanbul'da düzenlenen "Medeniyetler İttifakı 2. Forumu"' için 6 Nisan Pazartesi günü Ankara'dan, Air Force One ile saat 19.10'da Atatürk Havalimanı'na gelecek.

Devlet Konukevi önünden makam aracına binecek olan Obama, buradan kalacağı otele hareket edecek.

ABD Başkanı Obama'nın gelişi öncesinde Atatürk Havalimanı'ndaki güvenlik önlemleri artırılarak sarı alarm düzeyine yükseltildi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Amerikalı yetkililerle gerekli görüşmelerin yapıldığını ve tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

Önlemlerin başında da ulaşım geliyor. Vali Güler, Medeniyetler zirvesi nedeniyle artacak trafik için ağırlıklı olarak deniz yolununun kullanılacağını açıkladı, ancak belli bölgelerde yollar kısa süreli trafiğe kapanacak.

Obama'nın Ayasofya müzesi ve Sultanahmet gezisi sırasında tramvay seferlerine de ara verilecek.

Güvenlik tedbirleri için 8 bin 800 polis görev yapacak.

Sarı alarm düzeyi Başkan Obama'nın 7 Nisan Salı günü İstanbul'dan ayrılacağı öğleden sonraya kadar devam edecek.

Barack Obama'nın uçağı Air Force One'ın Atatürk Havalimanı'na gelişinde ve İstanbul'dan ayrılacağı saatten 15'er dakika önce havalimanı trafiği, uçakların iniş ve kalkışlarına kapatılacak.

Obama'nın İstanbul'a geleceği pazartesi günü akşam ve İstanbul'dan ayrılacağı salı günü öğle saatlerinde havalimanı yolu giriş ve çıkış trafiğine kapalı olacak.

Yetkililer, Obama'nın geliş ve gidiş saatleri, öncesi ve sonrasında Atatürk Havalimanı'na gelecek vatandaşların uçaklarını kaçırmamaları ve mağdur olmamaları için metroyu tercih etmeleri gerektiğini bildirdi.

ANKARA:

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Obama'nın Türkiye ziyaretinin Ankara bölümüyle ilgili geniş trafik ve güvenlik önlemleri aldı.

Obama'nın ziyareti dolayısıyla 5 Nisan Pazar ve 6 Nisan Pazartesi günleri bazı yollar trafiğe kapatılacak, 6 Nisan Pazartesi günü sivil havacılık kurumlarına, şehir merkezi üzerinde uçuş yasağı uygulanacak.

5 Nisan 2009 Pazar günü saat 18.00'den itibaren Esenboğa Havalimanı yolu, Çevre Yolu Doğukent Caddesi, Kahire Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Çankaya Caddesi, İran Caddesi, Turan Emeksiz Sokak, Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Boğaz Sokak, Noktalı Sokak ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, Esenboğa Havalimanı yolu, İrfan Baştuğ Caddesi, Çankarı Caddesi ve bu caddelere çıkan sokaklar, Atatürk Bulvarı'nın Ulus kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, Obama'nın konvoyunun geçişinin tamamlanmasına kadar trafiğe kapanacak.

6 Nisan 2009 Pazartesi günü ise saat 08.00'den itibaren geçişin tamamlanacağı saate kadar Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Noktalı Sokak, Boğaz Sokak, İran Caddesi, Çankaya Caddesi Cinnah Caddesi, Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, İnönü Bulvarı'nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kavşağı ile Atatürk Bulvarı arasında kalan bölümü, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Akdeniz Caddesi, Gençlik Caddesi'nin Akdeniz Caddesi, Turgut Reis Caddesi ve Anıt Caddesi arasında kalan bölümü, Vekaletler Caddesi, Yahya Galip Caddesi, Milli Müdafaa Caddesi arasındaki kavşağa bağlı sokak ve cadde çıkışları araçlara kapalı tutulacak.

Aynı gün saat 15.00'ten itibaren yine geçişin tamamlanacağı süreye kadar Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankaya Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Kahire Caddesi, Doğukent Caddesi, Çevre yolu, Esenboğa Havalimanı yolu ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, İnönü Bulvarı'nın Akay Kavşağı ile Balgat Köprü arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Konya yolunun Balgat Köprü ve Migros (Ankamall) arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Samsun yolunun 1011 kavşağı ile Aydınlıkevler kavşağı arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankırı Caddesi, İrfan Baştuğ Caddesi ve bu caddelere çıkan sokak, cadde çıkışı ile Esenboğa Havalimanı yoluna çıkan sokak ve cadde çıkışları trafiğe kapatılacak.

Noktalı Sokak, Boğaz Sokak, Arjantin Caddesi, İran Caddesi'ne gelen araçlar, Sheraton Oteli istikametine dönüş yapamayacaklar. Noktalı Sokak, Boğaz Sokak sakinleri, bu günlerde araçlarını Sheraton Oteli önüne park edemeyecekler.

Obama'nın temasları

Yarın akşam Ankara'ya gelecek olan Obama, pazartesi günü temaslarına ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret ederek başlayacak.

ABD Başkanı daha sonra Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le bir araya gelecek ve görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

Obama'nın daha sonra TBMM'ye giderek, burada Genel Kurula hitap etmesi, ayrıca muhalefet partilerinin liderleriyle görüşmesi bekleniyor.

ABD Başkanı TBMM'nin ardındansa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Başbakanlıkta görüşecek. Bu görüşmenin ardından Obama'nın Ankara'dan ayrılmak üzere Esenboğa Havalimanına gitmesi ve İstanbul'a hareket etmesi öngörülüyor.

Obama'nın 7 Nisan salı günü de İstanbul'da Medeniyetler İttifakı toplantısına katılması bekleniyor.

Önce Londra'da G20 zirvesine katılan ve daha sonra NATO toplantısı için Strasbourg'a geçen ABD Başkanı, Türkiye'ye Prag'da katılacağı AB zirvesinin ardından gelecek.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretini, geçen ay Türkiye'ye gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton duyurmuştu.