Obama protestoları her yerde

Obama protestoları her yerde
Obama protestoları her yerde
ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ziyareti İstanbul, Ankara ve İzmir'de protesto edildiTürkiye’yi ziyaret eden ABD Devlet Başkanı Barak Hüseyin Obama’yı protesto etmek için TBMM’ye yürümek isteyen ÖDP üyesi 15 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Türkiye’yi ziyaret eden ABD Devlet Başkanı Barak Hüseyin Obama’yı protesto etmek için TBMM’ye yürümek isteyen 15 kişi polis tarafından gözaltına alındı.
Obama’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelişinden itibaren Kızılay’ın Sakarya Caddesi’nde toplanan bir grup Amerika Karşıtı Platformu üyesi, ziyareti proteste gösterisi yaptı.
Gösterinin ardından protestoyu TBMM’ye taşımak isteyen 15 kişilik bir grup, polise rağmen bakanlıklar yönüne yürüyüşe geçti.
Çevik Kuvvet Polisi bu yürüyüşe engel olarak önce uyardı, ardında da bu gurubu gözaltına aldı. Gözaltına alınan protestocu grup, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü

İstanbul’daki ilk eylemde Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyesi 3 kişi, Beşiktaş İskele Meydanı'ndan cadde kenarında bulunan korkuluklara kendilerini zincirlemek istedi. Eylemciler, "Kahrolsun ABD" yazılı pankartı açmak istedi. Bu sırada, önlem alan polis ekipleri, eylemcilere müdahale etti. "Kahrolsun ABD işbirlikçi Türkiye" şeklinde slogan atan göstericiler, karga tulumba gözaltına alındı. Araca bindirilen eylemciler polis merkezine götürüldü.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ'NDE EYLEM
Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampus’te toplanan 10 kişilik grup üzerinde ‘Obama go home, ABD askeri olmayacağız" yazılı pankart ile slogan atıp basın açıklaması yaptı. Grup yaptığı açıklamada Obama’nın Ortadoğu ve Türkiye’ye yönelik hiçbir iyilik planı olmadığını söyleyerek, “Obama ABD’nin kötü imajını silmek için başa getirilmiştir. Kimse boş yere ümitlenmesin zerre kadar getireceği iyilik yoktur. Obama yeni planlar için buraya geliyor, ülkemize yeni silahlarını satmaya çalışacaklar ve Türkiye’ye savaşa çekmek isteyecekler. Biz öğrenciler Barack Obama’yı ülkemizde istemiyoruz" diye açıklama yaptı. ‘Obama Tayyip’i de al da git’ şeklinde slogan atan grup daha sonra olaysız olarak dağıldı.

TKP'DEN PROTESTO
Bir diğer eylem ise İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirildi. Türkiye Komünist Parti üyesi yaklaşık 100 kişi, Obama aleyhine sloganlar atıp pankartlar açarak İstiklal Caddesi'nde yürüdü. Taksim Meydanı'na ulaşan grup, Obama'nın Türkiye'ye ziyaretini protesto eden açıklama yaptıktan sonra olaysız dağıldı.

OBAMA'YI PROTESTO İÇİN KENDİLERİNİ SAAT KULESİNE ZİNCİRLEDİLER

ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyaretini protesto eden üçü kız 4 genç kendilerini İzmir'in Konak İlçesi'ndeki tarihi Saat Kulesi'ne zincirledi. Üzerlerine Dev-Genç yazan tişörtler giyen eylemciler, ‘Katil Obama, ellerini Orta Doğu'dan çek’ diye slogan attı. Protestocu gençler, zincirleri kesilip gözaltına alındı.
ABD Başkanı Obama Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştüğü dakikalarda İzmir'de protesto edildi. Saat 11.50 sıralarında üzerlerinde Dev-Genç yazılı tişörtler giyen 4 genç, kendilerini Konak'daki tarihi Saat Kulesi'nin zemininde yer alan çeşmelerin çevresine zincirledi.
ABD ve Obama karşıtı sloganlar atan gençler, “Şu anda Orta Doğu'da kan akıtan ABD Başkanı Obama şu anda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşüyor. Katil Obama Türkiye'den defol” diye bağırdı. Tarihi Saat Kulesi çevresinde önlem alan sivil ve resmi polisler, 10 dakika bekledikten sonra zincirleri makasla kesip 4 genci yaka paça gözaltına aldı.
Gençlerin slogan atmasını önlemek için ağızlarını kapatan, başlarından bastıran polisler, polis minibüsünün içine soktu. Bu arada Konak Meydanı'nda iki genç de eylemcilerle birlikte hareket ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.(dha,aa)