Obama protestosuna 5 yıl hapis ve siyaset yasağı

Obama protestosuna 5 yıl hapis ve siyaset yasağı
Obama protestosuna 5 yıl hapis ve siyaset yasağı
ABD Başkanı Barack Obama'nın 6 Nisan 2009 tarihinde Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında protesto eylemi yapan 21 ÖDP üyesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 yıl hapis ve siyaset yasağı talep ettiÖDP’lilerin yargılanmasına 18 Haziran 2009 Perşembe günü saat 09.00’da Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

ABD Başkanı Barack Obama’nın 6 Nisan 2009 tarihinde Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında protesto eylemi yapan 21 ÖDP üyesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 5 yıl hapis ve siyaset yasağı talep etti. ÖDP’lilerin yargılanmasına 18 Haziran 2009 Perşembe günü saat 09.00’da Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.
ÖDP Ankara İl Başkanlığından yapılan açıklamada, "Obama’yı ve ABD emperyalizmini protesto eden arkadaşlarımız için savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, 2911 sayılı yasanın 32/3’üncü maddesi ile Türk Ceza Yasası’nın 53’üncü maddesi gereğince işlem yapılması istenmektedir. Bu, arkadaşlarımızın hem 5’er yıl hapisle cezalandırılması ve hem de kendileri için siyaset yasağı konulması anlamına gelmektedir" denildi.
Açıklamada, dava günü ÖDP’lilerin arkadaşlarını yalnız bırakmayacakları, davayı izledikten sonra saat 12.30’da Ankara Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapacakları da kaydedildi.