Obama'dan Atatürk'e yürekten selam

Obama'dan Atatürk'e yürekten selam
Obama'dan Atatürk'e yürekten selam

ABD Başkanı Obama, Anıtkabir?de Atatürk?e saygı duruşu sırasında bir süre elini göğsünün üzerinde tuttu. Obama deftere, ?Atatürk?e saygılarımı sunmak benim için onurdur? diye yazdı. FOTOĞRAF: FEVZİ KIZILKOYUN

ABD Başkanı Anıtkabir'e çıkarken çevrede her 10 metrede bir polis vardı. Misak-ı Milli kulesi önemli konuğuna parfümle hazırlandı

Kameralar, köpek tarafından tek tek ‘arandı’.
Fotoğraf çekim yeri çelik kalkanlarla kaplandı.
FOTOĞRAF: FEVZİ KIZILKOYUN
FOTOĞRAF: İSMAİLYEŞİLYURT / AA

ANKARA - Ankara’daki temaslarına Anıtkabir’i ziyaret ederek başlayan ABD Başkanı Barack Obama, Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulunurken, elini kalbinin üzerine koydu.
Yoğun ve sıra dışı güvenlik önlemlerinin alındığı Anıtkabir’de, basın mensupları Obama’nın gelişinden iki saat önce Anıtkabir’e alındı. Daha önceden akredite olan basın mensupları ziyareti belirlenen dört ayrı noktadan izleyebildi. Otobüslerle içeriye alınan basın mensuplarının kamera, fotoğraf makine ve çantaları polis köpekleri tarafından arandı. Bekleme sırasında, Anıtkabir özel kafeteryası gazetecilere açıldı ve Anıtkabir görevlileri tarafından simit ve şeker ikram edildi. Ayrıca, Obama’yla birlikte ABD’den Ankara’ya gelen basın mensuplarına ziyaret sırasında dikkat etmeleri gereken protokol hususları hakkında kısa brifing verildi. Anıtkabir’e çıkan birçok yol trafiğe kapatılırken, Anıtkabir çevresinde her 10 metrede bir polisin durması dikkat çekti. Basın mensupları bulundukları noktalarda bekletilerek, ABD Başkanı Obama’nın Anıtkabir ’den çıkış yapmasının ardından yine otobüslere bindirilerek çıkış kapısına götürüldü.
Atatürkün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulunan Obama, bir süre elini kalbinin üzerine tuttu. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in eşlik ettiği Obama, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ ne geçerek, Anıtkabir Özel Defterini imzaladı. Obama ve beraberindekiler gelmeden önce, Misak-ı Milli kulesinin içerisine oda parfümü sıkıldı. Obama, Anıtkabir Özel Defteri’ne şu satırları yazdı:
“Vizyonu, kararlılığı ve cesaretiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni demokrasiye yönelten ve mirası tüm dünyaya kuşaklar boyunca ilham vermeye devam eden Mustafa Kemal Atatürk’e saygılarımı sunmak, benim için bir onurdur.
Amerika Birleşik Devletleri’nin 44. Başkanı olarak, Türk- Amerikan ilişkilerini güçlendirmeyi, Atatürk’ün, halkına umut veren modern ve müreffeh bir demokrasi olarak Türkiye vizyonunu desteklemeyi ve ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesini gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” 

YURDAGÜL ŞİMŞEK / ZİHNİ ERDEM / TOLGA AKINER / RİFAT BAŞARAN / TARIK IŞIK / SERKAN OCAK