Obama'nın hediyelerini ABD açıkladı

Obama'nın hediyelerini ABD açıkladı
Obama'nın hediyelerini ABD açıkladı

ABD Başkanı Obama?nın geçen yıl nisan ayında yaptığı Türkiye ziyaretinde Erdoğan ve Gül?e hediyeleri merak konusuydu. fotoğraf: SERDAR öZSOY

Obama'nın Gül ve Erdoğan'a verdiği hediyeleri Türkiye'den öğrenemeyen doçent, yanıtı sonunda ABD'den aldı: Gül'e cam biblo, Erdoğan'a cam kase
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyaretinde Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e verdiği hediyeler ile Erdoğan ve Gül’ün Obama’ya verdiği hediyeler ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Obama, Gül’e özel baskı el yapımı cam biblo, Erdoğan’a cam bir kase hediye etti. 
ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama’nın geçen yıl nisanda Türkiye’ye yaptığı ziyaret her yönüyle çok konuşuldu. Ancak liderlerin birbirlerine sundukları hediyelerin neler olduğu açıklanmadı. Çok sayıda kişi hediyeleri öğrenmek için büyük mücadele verirken, istenilen yanıtlara ulaşılamadı. ‘Bilgi Edinme Yasası’ kapsamında hediyeleri öğrenmek için hem Türk makamlarına hem ABD makamlarına başvuran Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaman Akdeniz, hediyeleri 8 Ocak 2010 günü Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na resmen sordu.
Başbakanlık’tan  yanıt verilmezken, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği şu yazıyı yolladı:
“Devlet başkanlarının yabancı ülkeleri ziyaretleri sırasında muhataplarıyla hediye teatisinde bulunmaları bütün dünyada kabul gören yerleşik bir protokol kuralıdır. Söz konusu hediye teatisi devlet başkanlarının huzurunda ve iki ülkenin resmÓ protokol görevlileri arasında yapılmaktadır. Ancak, hediyelerin teatisinden sonra makul bir süre geçmeden kamuoyuna duyurulması milletlerarası nezaket kuralları ile bağdaşmayacağından, hediyelerin bu safhada kamuoyuna açıklanması uygun değildir.”
Akdeniz bu yanıt üzerine Cumhurbaşkanı Genel Sekreterliği’nin kararına itiraz ederek Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na başvurdu. Kurul, Akdeniz’e istenilen bilgilerin, ‘Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında erişime açılması gereken bir bilgi veya veri niteliğinin bulunmadığını’ bildirdi. 

ABD’de hukuk savaşı
Akdeniz’in başvurusuna ABD Dışişleri Bakanlığı da “Bu konuda size yardımcı olamayacağız” yanıtını verdi. Akdeniz, bu yanıt üzerine, ABD Dışişleri Bakanlığı’na karşı dava açtı. Akdeniz, dava dilekçesinde, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD Bilgi Edinme Hakkı Yasası’nın ‘açıkça ihlal edildiğini ve haksız bir şekilde ellerinde bulunan bilgileri vermediklerini’ belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Akdeniz’in açtığı davanın yersiz olduğunu ve bakanlığın kanuna aykırı olarak hareket etmediğini öne sürdü. Akdeniz’in avukatının ‘bakanlığın hukuksuzluk yaptığı’ yönündeki karşı dilekçesi üzerine, Bakanlık davaya devam edilmemesi karşılığında uzlaşma önerdi.

İşte o hediyeler
Hakim huzurunda imzalanan bu uzlaşmadan sonra ABD Dışişleri, 16 Nisan 2010 günü, sır gibi saklanan hediyeleri açıklamak zorunda kaldı. Buna göre, Obama, Gül’e 2 bin dolar değerinde özel baskı el yapımı cam biblo (Special Edition of Hand- Blown Bonfire Basket Set with Plexiglass Case) hediye ederken; Erdoğan’a da 1880 dolar değerinde Çeşmi- Bülbül olarak bilinen cam kase (The Constitution Chest) sundu.
Erdoğan Obama’ya kıymetli iki kalem (Pewter Penlink Set with two pens), Gül de Paşabahçeden el yapımı ‘Gece mavisi’ isimli bir vazo bir vazo hediye etti. Hayrünissa Gül de Obama’ya ‘Lale ve hançer’ motifli, fildişi ve pırlanta süslemeli kol düğmeleri hediye etti.