Obama'ya, 'AOÇ'tan vazgeç' mektubu!

Obama'ya, 'AOÇ'tan vazgeç' mektubu!
Obama'ya, 'AOÇ'tan vazgeç' mektubu!
Atatürk Orman Çiftliği arazisine inşa edilmesi planlanan ABD elçilik binası için mimarlar harekete geçti, ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup yazmaya hazırlanıyorlar.

RADİKAL - ABD Büyükelçiliği’ne devredilen Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde bu kez ABD Başkanı Obama gündem oldu! Atatürk’ün mirası olan arazide diplomatik bina yapılmasına karşı çıkan Mimarlar Odası, ABD Başkanı Obama’ya mektup yazarak sorunu uluslararası platforma taşımaya hazırlanıyor. TMMOB’ye bağlı meslek odası, Beyaz Saray’a, “Bu araziden vazgeçin” diyecek.

Çukurambar’da bulunan AOÇ arazisi, ilk olarak 1983’te Tıp Fakültesi yapılması planlanarak Gazi Üniversitesi’ne devredildi. Arazinin son bölümü ise 2008’de üniversiteye verilse de bu bölgede eğitim alanı inşa etmeyen Gazi Üniversitesi yönetimi araziyi TOKİ’ye devretti.

‘ARAZİYİ HÜKÜMETİNİZ ÖNERDİ’

Cumhuriyet gazetesinden Ozan Çepni'nin haberine göre, geçen hafta AOÇ arazisine yapılması planlanan diplomatik bina için mimari projenin bitirilmesinin ardından birkaç akademisyen ve Mimarlar Odası yöneticileri elçiliğe çağrıldı. Mimarlık Odası yöneticileri ise proje tanıtımına, “arazinin AOÇ’ye iade edilmesi gerektiğini” savunarak tepki gösterdi. Mimarlar, bu alanda yapılaşmanın hukuksuz olduğunu söyledikleri ABD’li yetkililerden, “Bu araziyi sizin hükümetiniz önerdi” cevabını aldı.

OBAMA'YA MEKTUP

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "kendilerine şartlı olarak verilen araziyi ranta çevirme yaklaşımı" nedeniyle Gazi Üniversitesi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Büyükelçilik binası için proje çizimlerinin Türk mimarlara ait olduğunu dile getiren Candan, bu mimarlardan hukuksuz olduğu düşünülen bu yapıdan imzalarını çekmelerini isteyeceklerini de ifade etti.

Tezcan Karakuş Candan, kendilerini AOÇ arazisine yapılacak bir yapı için tanıtım toplantısına çağıran ABD Büyükelçiliği’ni ise, “kendilerince iyi bir şey yaptıklarını düşünüyorlar ama yanlış yerde doğru yöntem olmaz” diyerek eleştirdi. Türkiye’deki ABD elçiliğinden aradığını bulamayan Mimarlar Odası, ABD Başkanı Barack Obama’ya önümüzdeki hafta bir mektupla durumu anlatmaya hazırlanıyor. (Cumhuriyet)