Obama'ya göre ileri bir adım

Obama'ya göre ileri bir adım
Obama'ya göre ileri bir adım

Amazon ormanlarının tahrip edilmesiyle atmosfer, dünyadaki tüm ulaşım ağından çıkan karbondioksit salımı kadar zarar görüyor. FOTOĞRAF: REUTERS

WASHINGTON / KOPENHAG - ABD Başkanı Barack Obama, Kopenhag’daki iklim anlaşmasını ‘önemli ilerleme’ olarak nitelendirdi ancak bunun küresel karbon emisyonlarının azaltılması için sadece ileri doğru atılmış bir adım olduğunu söyledi.

‘Olağanüstü zor koşullar’
Kopenhag İklim Zirvesi’nden ABD’ye dönüşünde açıklama yapan Obama,  şunları söyledi:
“Tarihte ilk kez dünyanın belli başlı ekonomilerinin tümü, iklim değişimi tehdidiyle ilgili harekete geçmek konusundaki sorumluluğunu kabul etmek için bir araya geldi. Olağanüstü zor ve karmaşık müzakerelerden sonra bu önemli ilerleme, gelecek yıllarda uluslararası çapta harekete geçmek için temelleri attı.”  

Amazonlar kurtulamadı
Bu arada yağmur ormanlarını koruma planı, Kopenhag’dan bağlayıcı bir karar çıkmaması üzerine belirsizliğe girdi. Tarım alanları ve çiftlik oluşturmak için ormanların yakılması ve kereste için ağaçların kesilmesi, sera gazı emisyonlarının yüzde 20’sine  yol açıyor. Bu miktarın, dünyadaki tüm otomobillerin,  kamyonların, trenlerin, uçakların ve gemilerin çıkardığı karbondioksit miktarına eşit. Eğer liderlerin yoksul ülkelere söz verdiği mali yardım çıkarsa bu paranın bir miktarının ormanların yok edilmesini önleme projesine gitmesi umuluyor. (aa)