Obama'yı sevmeyenler de var

Obama'yı sevmeyenler de var
Obama'yı sevmeyenler de var

Obama TBMM?deyken Meclis?e yürümek isteyen ÖDP?lileri polis dağıttı. Bu sırada 20 kişi gözaltına alındı. fotoğraf: reuters

ABD Başkanı seçilmesi dünyada umut yaratan Obama, Türkiye'de çeşitli eylemlerle karşılandı. Greenpeace Obama'ya yeşil vaatlerini Boğaziçi Köprüsü'nde pankart açarak hatırlattı. Obama içerideyken TBMM'ye yürümek isteyen gruba polis müdahale etti

ANKARA/İSTANBUL - ABD Başkanı Obama için çeşitli illerde eylemler yapıldı. Greenpeace üyeleri ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim kampanyası sırasında iklim değişikliğiyle mücade konusunda verdiği sözü hatırlatmak için Boğaziçi Köprüsü’nde eylem yaptı. İzmir’de dört kişi kendini tarihi saat kulesine zincirledi. Ankara’da bir grup ‘Kamer Genç Obama’ya pabuç at’ pankartı açtı. Obama içerideyken TBMM’ye yürümek isteyen  ÖDP’lilere polis müdahale etti. Polis 20 kişiyi gözaltına aldı.
Obama’nın TBMM’de olduğu saatlerde Ankara sokaklarında da eylemler vardı. DTP, EMEP, ÖDP, TKP ile çeşitli konfederasyon, sendika ve sivil toplum kuruluşları Sakarya Caddesi’nde toplandı. Basın açıklamasında, “Obama’nın gelişi Türkiye emekçilerinin hayrına değildir”  denildi.  Gruptakiler, açıklamanın ardından dağıldı.
Akay Kavşağı’nda ise ‘Türkiye Gençlik Birliği’ mensubu bir grup ‘Kamer Genç Obama’ya pabuç at’ yazan pankart açtı. Gruptan üç kişi TBMM’nin karşısında pankart açmak istedi ve gözaltına alındılar. ÖDP’li bir grup ise Akay Kavşağı’ndan Meclis’e yürümek istedi. Polis, barikatı aşmaya çalışan gruba müdahale etti ve 20 kişi gözaltına alındı. 
İzmir Konak’ta bir grup genç kendilerini tarihi saat kulesine zincirledi. “Katil Obama Ortadoğu’dan defol” diye bağıran gençler, 10 dakika sonra zincirleri makasla kesilerek gözaltına alındı.

‘Tayyip’i de al git’

İstanbul’daki eylemler dün başladı. ‘Ezilenlerin Sosyalist Platformu’ Beşiktaş’ta ‘Kahrolsun ABD’, TKP üyesi 100 kişi ise İstiklal Caddesi’nde ‘Obama Tayyip’i de al git’ ve ‘Yankee Go Home’ pankartları açtı. Marmara Üniversitesi’nde de eylem yapıldı. (Radikal, dha)

‘İklim için harekete geç’Boğaziçi Köprüsü’nden sarkan Greenpeace üyeleri ‘Barış için iklimi kurtar’ yazılı pankart açtı. 
fotoğraf: reuters
 

Greenpeace üyesi bir grup dün Boğaziçi Köprüsü’nden iple sarkarak  Obama’dan küresel iklim değişikliği için artık harekete geçmesini isteri. Eylemciler üzerinde Obama’nın resmi ve Türkçe ve İngilizce ‘Barış için iklimi kurtar’ yazılı pankart açtı. Polis Greenpeace üyesi 18 kişiyi gözaltına aldı.
Eylemciler Obama’dan Aralık ayında Kopenhag’da yapılacak iklim değişikliği zirvesinde ‘öncülük etmesi’ni istedi. AB ülkeleri, sera gazı salımlarını 2020 yılına kadar 1990’daki seviyenin yüzde 20 altına indirmeyi hedefliyor. AB diğer gelişmiş ülkeler (özellikle ABD ve Japonya) buna katılırsa miktarı yüzde 30’a çıkarmaya razı. Fosil yakıtlara bağımlılığı azaltıp güneş ve rüzgâra yönelmek Obama’nın da seçim kampanyası vaatleri arasındaydı. Obama krizin pençesindeki ABD’lilere ‘5 milyon kişilik yeşil istihdam yaratma’ sözü de vermişti.