Obezitenin temeli çocuklukta atılıyor

Obezite çocukluk çağında başlıyor. SSK Kayseri Bölge Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esef Karakuş, "Şişmanlık yağ dokusunun vücut ağırlığı içindeki orantısız artışıdır.

KAYSERİ - Obezite çocukluk çağında başlıyor. SSK Kayseri Bölge Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esef Karakuş, "Şişmanlık yağ dokusunun vücut ağırlığı içindeki orantısız artışıdır. Bu artış süt çocukluğu ve ergenlik döneminde en yüksek seviyeye ulaşır" dedi. Erişkinlerde obezitenin büyük oranda çocuk yaşta başladığını ifade eden Karakuş, ilkokulda şişman olan çocukların yüzde 25'inin, ergenlikte şişman olanlarınsa yüzde 70'inin yetişkinlikte de obez olduğunu belirtti.
Süt çocuğunda aşırı kilo
Dr. Karakuş'un verdiği bilgiye göre çocukluk çağındaki şişmanlığın yüzde 95'ini alınan enerji ile tüketilen enerji arasındaki dengesizlik oluşturuyor. Şişmanlığın oluşumunda kalıtım da önemli. Anne ve babası şişman olan çocukların yüzde 80'i, yalnız biri şişman olanlarınsa yüzde 40'ı şişman yaşıyor. Obez süt çocuklarına diyet verilmeyeceğini belirten Karakuş, "Çocuğa yağı azaltılmış süt verilmesi ve muhallebi gibi unlu gıdalardan kaçınılması doğru olur. Ayrıca, diyetin tüm aile fertlerince benimsenmesi ölçüsünde tedavide başarılı olunabilir. İlaç tedavisine çocuk obezitesinde özel bir durum yoksa başvurulmamalıdır" dedi.