Obezler de domuz gribi için risk grubuna alındı

Sağlık Bakanlığı, obezleri, gebeleri, iki yaş altındakileri, kronik kalp ve akciğer hastalığı bulunanları, 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanması gerekenleri ve 65 yaş üstündekileri domuz giribi açısından risk grubuna aldı.Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu Pandemik A (H1N1) Gribi Vaka Yönetim Şeması’na göre, başka bir nedenle açıklanamayan 38 dereceyi (koltuk altı) geçen ateş ile birlikte yaygın vücut ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük, solunum güçlüğü, kusma ve ishal şikâyetlerinden en az birisi bulunanlar ‘olası vaka’ olarak değerlendirilecek. Bu durumda olmayanlara ise diğer hastalıklar açısından yaklaşılacak.
‘Olası vakalar’ arasından, gebeler, iki yaşın altındakiler, kronik akciğer, kardiyovasküler, hepatik, böbrek, hematolojik, kas ve sinir, metabolik ve AIDS gibi hastalığı bulunanlar, morbid obezler (hastalıklı şişmanlık), 18 yaşın altında olup sürekli aspirin kullanması gereken hastalar ve 65 yaşın üstündekiler ‘Ağır Hastalık İçin Risk Grubu’ sayıldı.

Hastaneye yatırılacaklar
Bu kişiler arasında solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, ciddi kusma, genel durumda kötüleşme, beş günden fazla süren ateş gibi ciddi hastalık bulguları görülürse, hasta hemen hastaneye yatırılacak veya 112 Acil Servis yoluyla üst basamağa sevk edilecek. (Radikal)