Obruklar fırsata dönüştürülecek!

Obruklar fırsata dönüştürülecek!
Obruklar fırsata dönüştürülecek!

Karapınar?da geçen hafta köylülerin yanı başındaki toprak aniden çöktü. 25 katlı bina kadar bir oyuk açıldı. FOTOĞRAF: MİTHAT KORKUSUZ / AA

Konya Karapınar'da korku yaratan obruklara karşı risk haritası hazırlanıyor. MTA Heyeti umutlu: Bu obruklar doğa harikası. Bölgeye turist çekebilirler

KONYA - Kuraklık ve rüzgâr erozyonunun etkisi altındaki Konya Karapınar’da art arda oluşan obruklar inceleme altına alındı. Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, bölgeye üç uzmandan oluşan bir araştırma ekibi gönderdi. Ekip, önce geçen cuma günü Akkuyu yaylası’nda mısır tarlasında çalışan işçilerin 100 metre yakınında aniden 70 metre çapında 80 metre derinliğinde bir obruk oluşmasıyla gönderildi. 
Jeomorfolog Dr. Lütfi Nazik, nisan ayı içinde geniş çaplı bir araştırmaya başlayacaklarını belirterek, bölgenin risk haritasını çıkaracaklarını ve bölgede risk haritasına göre önlem alınacağını söyledi.
Ekip, yerel yetkililerle birlikte önce 5 Şubat 2009’da Akkuyu Yaylası’nda oluşan obruğu, ardından 10 Kasım 2008 tarihinde İnoba ve Kurtbasan yaylalarında oluşan obrukları inceledi. 

Önlem alınacak
Jeomorfolog Dr. Lütfi Nazik, büyük korku yaratan obruklarla ilgili zaten bir çalışma planladıklarını, son olaylar üzerine bu çalışmayı öne aldıklarını açıkladı:
“Karapınar bölgesinde obruk sayısı her geçen gün artmaktadır. MTA olarak obruk sayılarının artması nedeniyle önümüzdeki yıl için araştırma programı hazırlamıştık. Fakat son gelişen olay sonrası araştırma programımızı öne aldık. Araştırma beş-altı ay, ya da bir yıl sürebilir. Karapınar’dan, Aksaray’ın Sultanhanı ilçesine kadar olan alanı tarayacağız. Obruk oluşumunun önüne geçemeyiz. Bu yüzden yapacağız araştırmamız ile obruk risk haritasını oluşturacağız. Obruk oluşabilecek alanları belirleyip, o alanda yaklaşık 100 metre genişliğinde önlem alınacak. Önümüzdeki yılda Konya Havzası’nın tamamını tarayacağız.”
Obrukların tehlike yanı sıra doğa harikası olduklarını da  ifade eden  Nazik umutlu:
“Obruklar sayesinde Karapınar’ı turizm şehri haline getirebiliriz. Dünyada az rastlanan bir jeolojik yapıya sahip olan bu yerleşim merkezinde oluşan çok sayıda obruk, ulusal anlamda bir turizm şehri açısından bulunmaz bir nimettir. Dünyanın her tarafından bilim adamları ve araştırmacıların gelmesi sağlanabilir.” (dha)